• DOLAR
  7,2827
 • EURO
  8,5911
 • ALTIN
  476,32
 • BIST
  1,1784

GSS Borcu Olanlar 1 Yıl daha Sağlık Hizmeti Alabilecek

Daha önce yapılan düzenleme kapsamında GSS prim borcu olan vatandaşlara primlerini ödemeleri için 1 Ocak 2020 tarihine kadar süre tanınmıştı. Sürenin sona ermesinin ardından Hükümet tarafından alınan yeni bir kararla bu durumda olanların sağlık hizmetleri almasına imkân tanınarak verilen süre 2020 yılsonuna kadar uzatıldı

GSS Borcu Olanlar 1 Yıl daha Sağlık Hizmeti Alabilecek

Daha önce yapılan düzenleme kapsamında GSS prim borcu olan vatandaşlara primlerini ödemeleri için 1 Ocak 2020 tarihine kadar süre tanınmıştı. Sürenin sona ermesinin ardından Hükümet tarafından alınan yeni bir kararla bu durumda olanların sağlık hizmetleri almasına imkân tanınarak verilen süre 2020 yılsonuna kadar uzatıldı.

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklama yapan Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, Mecliste alınan kararla bu durumda olan vatandaşların 2020 yılı sonuna kadar Sağlık kuruluşlarından hizmet alabileceklerini söyledi. Bingöl yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemine prim borçları nedeniyle sağlık hizmetlerinden faydalanamayacak durumda olan vatandaşlarımıza geçtiğimiz yıl içinde alınan karar ile borçlarını ödemeleri için 1 Ocak 2020 tarihine kadar süre tanınmıştı. Sürenin sona ermesinin ardından GSS borcu olan vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanamayacak duruma gelmesi üzerine hükümet tarafından önceki gün TBMM de alınan karar ile bu süre 2020 yılı sonuna kadar uzatıldığı öğrenildi. Bunun üzerine harekete geçen Hükümetimiz yeni bir karar alarak, GSS Borcu bulunan vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için 1 Ocak 2020 tarihine kadar uzatılan süreyi yeniden uzattı. Alınan karar doğrultusunda GSS prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak olanlara, devlet ve üniversite hastanelerinde sağlık hizmeti verilmesinin 2020 yılı sonuna kadar devam etmesi yönünde karar alındı.

GSS BORÇLARI TASARRUF KAPSAMINDAN MUAF TUTULDU

Resmi Gazete’nin önceki günkü sayısında yer alan karara göre, 4376 sayılı yasa kapsamında kamu hizmetlerinden indirimli ya da ücretsiz yararlanmada muafiyet hükümlerini düzenleyen 2002/3654 sayılı Bakanlar Kurulu kararında değişiklik yapıldı. Buna göre, GSS prim borcu bulunanlar, 2020 yılı sonuna kadar devlet ve üniversite hastanelerinden sağlık hizmeti alabilecekler. Bakanlar Kurulu kararında değişiklik yapan Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan karar sonrasında ise GSS kapsamında olup prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak vatandaşlarımızın başta devlet ve üniversite hastanelerin olmak üzere alacakları sağlık hizmeti, tasarruf yasasının ilgili hükmünden muaf tutulması sağlandı. GSS prim borcu bulunan binlerce vatandaş, sağlık hizmetlerinden 2020 yılı sonuna kadar faydalanabilmelerine imkân tanındı.

A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber