• DOLAR
  7,6684
 • EURO
  8,9895
 • ALTIN
  468,09
 • BIST
  1,1708

Grip Vakalarında Aile Hekimleri Tercih Edilmeli

Malatya Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli son günlerde artan mevsimsel grip nedeniyle vatandaşların hastanelere başvurmadan önce kayıtlı bulundukları Aile Sağlık Birimlerine başvurmaları çağrısında bulundu

Grip Vakalarında Aile Hekimleri Tercih Edilmeli

Malatya Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli son günlerde artan mevsimsel grip nedeniyle vatandaşların hastanelere başvurmadan önce kayıtlı bulundukları Aile Sağlık Birimlerine başvurmaları çağrısında bulundu

Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi ile Kadın Çocuk Doğum Hastanesi’nde acildeki yoğunluklarla ilgili olarak gazetecilere açıklama yapan Prof. Dr. Recep Bentli, Yetişkin ve Çocuk Bölümlerindeki hekim sayılarının da artırıldığını hatırlatarak durumun sadece Malatya’ya özel olmadığını, Türkiye genelinde bu sıkıntının yaşandığını söyledi. Prof.Dr.Recep Bentli yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullandı. “Kadın Çocuk Doğum Hastanesi 28 Ekim tarihinde yeni binasına taşındı. Poliklinik alanları, daha büyük bir şekilde planı çizilmiş ve şuan bize yetecek kadar uygun iken, ilk başlarda bir sıkıntı yaşamadık. Ancak son 15 günde sadece bizde değil tüm Türkiye’de bu dönemlerde yaşanan bir grip salgını mevcut. Çok ekstra bir durum görülmüyor. Hatta bakılan virüste domuz gribi olmayan mevsimsel grip, dediğimiz bir salgın yaşıyoruz. Salgın da diyebiliriz, gerçekten grip virüsü evdeki bir bireyin yakın temasta olması halinde hastalığa yakalandığını biliyoruz. Allaha Şükür ülkemizde ve ilimizde herhangi bir ağır grip vakası yaşanmadı. Biz geçen hafta itibariyle, bazı önlemler almaya başladık. Normalde çocuk hastanemize ortalama günde 800-900 başvuru olurken, bugünlerde 2 bin-2 bin 500’lere kadar çıktık. Bu bizi de vatandaşı da sıkıntıya sokuyor. Vatandaşın uzun süre beklemesine neden oluyor.  Sıkıntı yaşamıyor ama ilçelerden 10 tane hekim çektik. Biraz süreyi nasıl kısaltabiliriz, diye toplantı gerçekleştireceğiz.”

ÖNCELİKLE ASM’LERİ TERCİH EDİN

Vatandaşlara seslenen Prof.Dr. Recep Bentli, ailelerin endişelenmelerine gerek olmadığını, gribin mevsimsel olduğuna vurgu yaparak; “Vatandaşlarımıza özellikle şunu belirtmek istiyorum; grip tabi ki ağır geçiyor. Ağır geçtiği zaman, çocuklar için söylüyorum; aileler biraz endişeleniyorlar.  İkinci ve üçüncü basamaklara götürüyorlar. Özellikle üçüncü basamak olan Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi yoğunluğu birazda şehir içinde ikinci basamak başka hastanemiz olmaması nedeniyle öncelikle vatandaşlarımızdan ricamız düşmeyen, dirençli bir ateş varsa, hastanelerimize başvursunlar. Ama bizim bir çok ASM’miz, hem Battalgazi hem de Yeşilyurt bölgesinde akşam 6:30 bir kısmı 7’ye kadar aile hekimleriyle birlikte hizmet veriliyor. İlk grip sendromları yaşandığı zaman hemen hastaneye başvurmak yerine aile hekimlerine başvurup, burada ilk tedaviler alındıktan sonra, o tedaviye rağmen dirençli bir ateş olursa, tabi ki hastalarımızın hastaneye başvurmalarını öneriyoruz” diye konuştu.

Hasta Sayıları Arttı

Griple ilgili sadece grip değil hasta sayımız çocuk acile 2 bin-2 bin 500’lere kadar çıktı. Erişkin acile de 4 bin civarı günlük MAEH’e günlük 6 bin 6 bin 500 kişi başvuruyor.  Bu da maalesef bizi sıkıntıya sokuyor. 2 yaş altındaki hastalarımızda ve kronik hastalığı olan, 48 saat içinde ateşi düşmeyen hastalarımızın öncelik başvuru yeri hastane ama 2 yaş üstü 48 yaş altı, kronik bir hastalığı olmayan vatandaşlarımızdan, istirhamımız, öncelikle mesai saatleri dışında esnek mesai yapan aile hekim merkezlerine başvurmalarını öneriyoruz.”

PROFESÖRLÜK ÜNVANI

İnönü Üniversitesi tarafından verilen Profesörlük kararıyla gazetecilerin sorularını da cevaplayan Malatya Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli; “26.12.2019 tarihli İnönü Üniversitesinin Yönetim Kurulunun kararıyla süremizde dolmuştu, çalışmalarımızı bitirmiştik. Unvanımıza aldık. Bir süreçti sadece 5 yılı tamamlamamız gerekiyordu. Tabi ki orada bazı şartlar gerekiyordu hem 3 yıllık üniversite hem de 2 yıllık Sağlık İl Müdürlüğü döneminde şartları tamamlamış olduk. Sayın Rektörümüz uygun gördü kadromuzda gelmişti atandık.” diye konuştu.

A. Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber