• DOLAR
  6,9761
 • EURO
  8,1963
 • ALTIN
  442,29
 • BIST
  1,1729

Gözükara; Haksız Kazanç İçin Şehit ve Gazileri Kullananlara Karşı Uyardı

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Gözükara, “2847 Sayılı Kanuna göre Derneğimiz haricinde kurulması ve faaliyet göstermesi yasak olmasına rağmen, şehit ve gazi ibareli dernekler son günlerde çoğalmaktadır. Şehit ve Gazi yakınlarına Mehmetçik Vakfı dışında yardım sağlayan vakıf bulunmamaktadır. Bu tür haksız kazanç peşinde koşan kişi ve kuruluşlara itibar edilmemesini istiyoruz. Ayrıca önüne gelenin vakıf ve dernek kurarak camiamızı lekelemesinin önüne geçmek için her tür platformda mücadelemiz devam edecektir.” dedi

Gözükara; Haksız Kazanç İçin Şehit ve Gazileri Kullananlara Karşı Uyardı

Şehit aileleri, gazilere veya çocuklarına yardım edeceklerini söyleyip yardım talep eden sahte dernek ve kuruluşlara itibar edilmemesine yönelik yaptığı açıklamada Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Malatya Şube Başkanı Mustafa Gözükara: “Genel merkezimize gelen bilgilere göre son günlerde Türkiye genelinde şehit aileleri, gazilere veya çocuklarına yardım edeceklerini söyleyip kamu, kurum ve  kuruluşlarının müdürü, amiri ile sanayici, işadamı ve esnafımızı arayarak veya ziyaret ederek  kitap, dergi, bayrak, hediyelik eşya vb. göndermeyi taahhüt eden dernekler ve vakıflardan  olduğunu söyleyen kişiler bulunmaktadır. Maalesef aziz milletimizin manevi duygularını istismar eden bu tür haksız kazanç peşinde koşan kişi ve kuruluşlar son günlerde tüm iletişim kanallarını kullanarak şehit aileleri ve gaziler adına maddi yardım talebinde bulunmaktadır. Bu tür kişilere itibar edilmemesini, özellikle Ankara merkezli bir kaç vakıf ve derneğin bu konuda ön plana çıktığını üzülerek müşahede etmekteyiz” ifadelerine yer verdi.

“CAMİAMIZIN LEKELEMESİNİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEKTİR”

Gözükara ardından, “Gerekli resmi organlara olarak başvurduğumuzda Avrupa Birliğine üyelik kapsamında örgütlenme özgürlüğünün yasalarla genişletilmesi nedeni ile herhangi bir işlem yapılamamaktadır. 2847 Sayılı Kanuna göre Derneğimiz haricinde kurulması ve faaliyet göstermesi yasak olmasına rağmen, şehit ve gazi ibareli dernekler son günlerde çoğalmaktadır. Şehit ve Gazi yakınlarına Mehmetçik Vakfı dışında yardım sağlayan vakıf bulunmamaktadır. Ama maalesef gün geçtikçe çoğalan vakıflar ve dernekler milletimizden şehit ve gazi yakınlarına yardım yaptıklarını iddia etmekteler ve yardım talep etmektedirler. Bu tür STK’ların birçoğu tabeladan ibaret olup çoğu da denetim dışı ve şeffaflıktan uzaktır. Önüne gelenin vakıf ve dernek kurarak camiamızı lekelemesinin önüne geçmek için her tür platformda mücadelemiz devam edecektir. Halisane iyi niyet ile kurulan ve kamu yararı güden dernek ve vakıflarımız ile irtibatımız ve ilişkilerimiz devam edecektir. Sözlerimiz kutsal değerleri istismar eden kişi ve kuruluşları kapsamaktadır. Derneğimiz kamu yararına çalışan bir dernek olup, çalışmalarını kanun, yönetmelik, tüzük ve diğer mevzuatlar çerçevesinde yürütmektedir. Derneğimiz faaliyet ve mali konularda iç denetime ve dış denetime, Genel merkezimiz İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığınca Şubelerimiz ise İl Dernekler Müdürlüğü tarafından her konuda denetlenmektedir. Derneğimizin amacı kutsal vatan toprakları için hayatlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizin hatıralarını yaşatmak, kahraman gazilerimizin toplumda yaraşır bir halde yaşaması için onlara yardımcı olmak, şehitlerimizin emanetine sahip çıkmaktır. Bu kapsamda Yüce Türk Milletinden ricamız bizlerin adını kullanarak haksız menfaat temin eden kişilere ve STK temsilcilerine itibar etmemeleridir. Tereddüte düşülmesi halinde derneğimizden bilgi alınabilir” şeklinde konuştu.

Hanife Sarı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber