• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Görme Engellilere Büyük Ayıp

Engellilere yönelik iyileştirmelerin yaşandığı son yıllarda, özellikle görme engellileri ilgilendiren yürüyüş yollarında hala telefon kutularını görmek mümkün. İzzetin Mahallesi Şehit Servet Aktaş Caddesi yolu üzerinde kurulan Engelli yürüme yolları telefon kutularına takıldı. Telefon kutuları yüzünden engelli yürüme yolları çapraz yerleştirildiği için Yürüme zorluğu çeken görme engelli vatandaşlar yeri geldiğinde bu telefon kutularına çarpıyor

Görme Engellilere Büyük Ayıp

Kamu ve kamusal kullanımına açık alanlarda tehlikeleri ve yönleri algılamakta zorluk çeken görme özürlülerin günlük yasamda bağımsız ve güvenli hareket etmelerini sağlamak amacıyla yapılan hissedilebilir yüzey uygulamaları hayatı özürlü vatandaşlarımız için daha kolay bir hale getiriyor. Ancak yapılan bazı engelli yürüme yolları görme engelli vatandaşlar için zor anlar yaşatıyor. İzzetin Mahallesi Şehit Servet Aktaş Caddesi yolu üzerinde kurulan Engelli yürüme yolları telefon kutularına takıldı. Telefon kutuları yüzünden engelli yürüme yolları zikzaklı yerleştirilmiş. Yürüme zorluğu çeken görme engelli vatandaşlar yeri geldiğinde bu telefon kutularına çarpıyor.

“YÜRÜYÜŞ YOLLARINI YENİDEN DÜZENLESİNLER”

Çevredeki esnaf bu yanlış yöntemden dolayı çileden çekmiş durumda. Sokak esnaflarından biri, “bu engelli yürüme yolları engelleri kaldırmak içindir. Görme engellilere yeni bir engel çıkarmak için değildir. Bu isi yapan adam körden daha kör, her defasında bir görme engelli bir vatandaş bu telefon kutularına çarpıyor. Bir an önce bu telefon kutuları ya biraz daha geriye çekilsin ya da bu yürüme yolları tekrar düzenlensin. Bu telefon kutuları neredeyse her yerde” ifadesini kullandı.

Çevredeki esnaf, “engelleri kaldırırken engel çıkarılmasın. Bir isi yaparken bir isi bozmanın kimseye faydası yok. Yetkililerden rica ediyoruz. Birçok sokakta bu durum ayni, bu cadde üzerinde iki farklı yerde telefon kutuları engelliler için yapılmış yürüme yolları çapraz yapılmış. Engelli vatandaş bazen bu çapraz yolu fark edemiyor gelip telefon kutularına çarpıyor. Hizmet yapılıyorsa, yerinde ve uygun yapılmalı” diyerek tepkisini gösterdi.

M. ALİ GÜNAYDIN (ÖZEL HABER)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber