• DOLAR
  6,7676
  %0,63
 • EURO
  7,4170
  %0,35
 • ALTIN
  371,32
  %0,38
 • BIST
  8,3464
  %0,56

Girişimcilere KOSGEB’den Yeni İmkânlar

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin uluslararası pazara açılmalarına ve ihracat kapasitelerinin geliştirilmesine katkı sağlanması amacı ile Uluslararasılaşma Destek Programı yürürlüğe girdi. Başvurular KOSGEB tarafından alınacak

Girişimcilere KOSGEB’den Yeni İmkânlar

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin uluslararası pazara açılmalarına ve ihracat kapasitelerinin geliştirilmesine katkı sağlanması amacı ile Uluslararasılaşma Destek Programı yürürlüğe girdi. Başvurular KOSGEB tarafından alınacak

Uluslararasılaşma Destek Programı adı altında hayata geçirilen programdan yararlanmak isteyen işletmelerden istenen bilgi ve belgeler KOSGEP İL Müdürü Murat Seki tarafından MTB toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya MTB Başkanı Ramazan Özcan, MTB Meclis Başkanı ve bazı işletme sahipleri katıldı.  KOSGEP İL Müdürü Murat Seki tarafından yapılan bilgilendirmede ise programdan yararlanacak olanların açıklanan şartlara uyması gerektiği hatırlatıldı. Seki yaptığı sunumda girişimciler tarafında yerine getirilecek yükümlülükleri ise şu şekilde dile getirdi. “ Programdan yararlanmak isteyenler, başvuru tarihi itibariyle son mali yılda bilanço esasına göre defter tutmuş olması ve son mali yıl verilerinin onaylı olması gerekir. İşletmeler bu destekten bir defa yararlanabilir. Programdan yararlanmak isteyen işletmelerin, başvuru tarihi itibariyle son mali yılda bilanço esasına göre defter tutmuş olması ve son mali yıl verilerinin onaylı olması gerekir. İşletmeler bu destekten bir defa yararlanabilir.”

Programın amacını da anlatan İl Müdürü Seki bu konuda da şu bilgileri paylaştı. “KOBİ’lerin yurt dışı pazarlara açılabilme beceri ve kabiliyetlerini geliştirmek. KOBİ’lerin yurt dışı pazar paylarını arttırmak. KOBİ’leri, uluslararası rekabetin aktörleri haline getirmek. İhracata başlayan KOBİ sayısını arttırmak. E-ticarete başlayan KOBİ sayısını arttırmaktır.” dedi. Destek limitleri hakkında bilgiler de veren Seki; “Personel Gideri 100.000, Yazılım ve Donanım Giderleri             100.000, Tanıtım Giderleri 100.000, Yurt Dışı Fuar ve Seyahat Giderleri 150.000, Test Analiz ve Belgelendirme Giderleri 100.000, Hizmet Alım Giderleri 100.000 TL olarak belirlenmiştir. Proje Süresi: En az 6 ay, en fazla 24 ay, destek üst limiti: 300.000 TL, Destek Oranı:  % 70  geri ödemesiz +% 30 geri  ödemeli ve Proje başvurusu en az 3 farklı gider grubundan oluşmalıdır.” diye konuştu.

Program içerisinde Personel Gideri Desteği olduğunu hatırlatan Seki “Personel Gideri Desteği yeni istihdam olması şartıyla en az MYO mezunu azami 4 personel için verilebilir. Yabancı uyruklu personel istihdam edilebilir. Yazılım ve Donanım Gideri Desteği olarak da yazılımın lisans bedeli, proje süresi ile sınırlı olmak üzere zaman sınırlı lisans kullanım bedeli ve bulut tabanlı yazılım lisans kullanım bedeli, yazılıma ait eğitim ve danışmanlık giderleri için destek verilir. Donanım giderleri kapsamında sunucu (server), masaüstü bilgisayar, diz üstü bilgisayar ve yazılımın kullanılmasında ihtiyaç duyulan diğer donanım giderleri için destek verilir. Bunların yanında Tanıtım Giderleri Desteği, Yurt Dışı Fuar ve Seyahat Giderleri Desteği, Test Analiz Belgelendirme Giderleri Desteği, Hizmet Alım Giderleri Desteği” gibi desteklerin verileceğini söyledi.

A. Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber