• DOLAR
  6,7564
  %0,37
 • EURO
  7,6674
  %1,21
 • ALTIN
  372,84
  %1,38
 • BIST
  8,5271
  %0,54

Girişimcilere 300 Bin TL KOSGEB Desteği

KOSGEB Tarafından Yurt dışı Pazar Destek Programına katılan girişimcilere 300 Bin TL destek verilecek. Desteklerin yüzde 70’lik bölümü hibe olacak

Girişimcilere 300 Bin TL KOSGEB Desteği

KOSGEB Tarafından Yurt dışı Pazar Destek Programına katılan girişimcilere 300 Bin TL destek verilecek. Desteklerin yüzde 70’lik bölümü hibe olacak

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası 15 Temmuz Şehitleri Salonu’nda düzenlenen KOSGEB Müdürü Murat Seki tarafından KOSGEB tarafından işadamlarına verilecek olan 300.000 TL. tutarındaki destek programı anlatıldı. Yapılan bilgilendirme toplantısı ile işletmelerin yurt dışına açılmaları ve pazar paylarını arttırmalarına yönelik çalışmaların anlatıldığı ‘Yurt dışı Pazar Destek Programı’ semineri düzenlendi. Düzenlenen seminere TSO ve KOSGEB yöneticileri, iş dünyası temsilcileri ile ihracatçı işadamları katıldı.  TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Gündüz’ün açılış konuşmasının ardından KOSGEB İl Müdürü Murat Seki sunumlar eşliğinde işadamlarına destek programının kullanımı hakkında bilgiler verdi.  Verilecek 300 Bin TL desteğin yüzde 70’inin hibe olduğunu söyleyen Seki, iş dünyası temsilcilerinden bu imkânlardan yararlanmalarını istedi. ‘Proje başvurusu en az 3 farklı gider grubundan oluşmalıdır’ diye konuşan Seki, Program başlıklarını ise şöyle sıraladı. İşletme Geliştirme Yurtdışı programı Destek Programı, Uygun Giderler Ve Destek Üst Limitleri, Yazılım ve Donanım Gideri Desteği, Tanıtım Giderleri Desteği, Yurt Dışı Fuar ve Seyahat Giderleri Desteği, Test Analiz Belgelendirme Giderleri Desteği gibi başlıklar altındaki çalışmalara destek verileceğini kaydetti.

AMAÇ İHRACAT YAPMAK İSTEYEN KOBİ’LERİN SAYISINI ARTIRMAK

Verilecek destekleri başlıklar halinde açıklayan KOSGEP İl Müdürü Murat Seki şu bilgileri paylaştı. “İşletme Geliştirme Yurtdışı programı Destek Programından yararlanmak isteyen işletmelerin, başvuru tarihi itibariyle son mali yılda bilanço esasına göre defter tutmuş olması ve son mali yıl verilerinin onaylı olması gerekir. İşletmeler bu destekten bir defa yararlanabilir. Bu desteğin amacı ise KOBİ’lerin yurt dışı pazarlara açılabilme beceri ve kabiliyetlerini geliştirmek, KOBİ’lerin yurt dışı pazar paylarını arttırmak, KOBİ’leri, uluslararası rekabetin aktörleri haline getirmek, İhracata başlayan KOBİ sayısını arttırmak, E-ticarete başlayan KOBİ sayısını arttırmaktır. Bu Projede Uygun Giderler Ve Destek Üst Limitleri Personel Gideri, Yazılım ve Donanım Giderleri,    Hizmet Alım Giderleri,  Test Analiz ve Belgelendirme Giderleri, Tanıtım Giderleri,  100 Bin TL olurken,Yurt Dışı Fuar ve Seyahat Giderlerine ise 150.000 TL destek verilecek. Proje süresi ise Proje Süresi: En az 6 ay, en fazla 24 ay olurken Destek Üst Limiti: 300.000 TLya kadar olabilecek. Bu programda Destek Oran  ise % 70  geri ödemesiz , % 30 geri  ödemeli ve personel gideri geri ödemesiz olacak.

Proje başvurusu en az 3 farklı gider grubundan oluştuğunu ifade eden Murat Seki bu konuda ise şu ifadeleri kullandı. “Personel Gideri Desteği: Personel Gideri Desteği yeni istihdam olması şartıyla en az MYO mezunu azami 4 personel için verilebilir. Yabancı uyruklu personel istihdam edilebilir. Personel giderleri için destek oranı dikkate alınmaksızın; asgari geçim indirimi dâhil net asgari ücret tutarı temel girdi olmak üzere Programın Uygulama esaslarında belirlenen hesap yöntemi ve limitlere göre belirlenen tutar kadar geri ödemesiz destek sağlanır. Yazılım ve Donanım Gideri Desteği ise, Yazılım giderleri kapsamında yazılımın lisans bedeli, proje süresi ile sınırlı olmak üzere zaman sınırlı lisans kullanım bedeli ve bulut tabanlı yazılım lisans kullanım bedeli, yazılıma ait eğitim ve danışmanlık giderleri için destek verilir. Donanım giderleri kapsamında sunucu (server), masaüstü bilgisayar, diz üstü bilgisayar ve yazılımın kullanılmasında ihtiyaç duyulan diğer donanım giderleri için destek verilir. Tanıtım Giderleri Desteği: Başkanlık tarafından belirlenen e-ticaret sitelerine üyelik giderlerine, Dijital reklam/tanıtım (sosyal medya reklamları, arama motoru optimizasyonu vb.) giderlerine, Yurt dışı basılı reklam (gazete, dergi) giderlerine, Havayolu dergilerinde yayımlanan reklam giderlerine, İşletmeyi ve ürünlerini tanıtıcı yabancı dilde hazırlanmış katalog giderlerine destek verilir. Tanıtım giderlerinin ödenebilmesi için ödeme aşamasında Yurt İçi Marka Tescil Belgesi şartı aranır.”

A. Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber