• DOLAR
  7,3069
 • EURO
  8,6093
 • ALTIN
  453,76
 • BIST
  1,1775

8 Alanda Hizmet Veren GETAT’a Yeni Uygulamalar Geliyor

2017 yılında Turgut Özal Tıp Merkezi bünyesinde kurulan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’nde 3 yeni uygulama için kollar sıvandı. Bugüne kadar 8 alanda hizmet veren merkezde ilerleyen zamanlarda Kas- eklem ağrı ve zedelenmelerinde tamamlayıcı tedavi yöntemi olan Proloterapi, Arı ürünleri ile yapılan Apiterapi ve müziğin iyileştirici gücünden destek alan müzikoterapi uygulamalarına da geçilecek

8 Alanda Hizmet Veren GETAT’a Yeni Uygulamalar Geliyor

2017 yılında Turgut Özal Tıp Merkezi bünyesinde kurulan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’nde 3 yeni uygulama için kollar sıvandı. Bugüne kadar 8 alanda hizmet veren merkezde ilerleyen zamanlarda Kas- eklem ağrı ve zedelenmelerinde tamamlayıcı tedavi yöntemi olan Proloterapi, Arı ürünleri ile yapılan Apiterapi ve müziğin iyileştirici gücünden destek alan müzikoterapi uygulamalarına da geçilecek

Genel anlamda GETAT için neler dersiniz, yeni uygulamalar söz konusu mu?

“İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezine bağlı olarak hizmet veren Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi 2017 yılında sağlık bakanlığının ilgili dairesinin izni ile kuruldu. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Uygulamaları 2014 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan bir yönetmelik çerçevesinde yapılıyor. GETAT uygulamalarından ülkemizde 15 alana izin verilmiş durumda.  15 alanın 8 tanesinde biz burada uygulama yapıyoruz, 8 alanda da eğitim verme yetkimiz var. 8 alan şunlar; Kupa Terapisi Hacamat diye biliniyor, Sülük Uygulaması yani Hirudoterapi, Fitoterapi bitkisel ürünlerle yapılan bir uygulama, Hipnoz, Mezoterapi, Akupunktur, Ozon, Larva Tedavisi Maggot terapisi diye bilinir. Bu çerçevede üniversite hastanemize bağlı olarak burada faaliyetlerimizi Sağlık Bakanlığının denetiminde ve onun izni ile yürütüyoruz.  Uygulamaları gerçekleştirebilmek için Sağlık Bakanlığının izin verdiği eğitim merkezlerinden önce eğitim almanız gerekiyor bu eğitimi tamamladıktan sonra sınava girip başarılı olmanız lazım sertifikanızı aldıktan sonra yasal uygulama izni ile ilgili süreç başlıyor.  Bununla ilgili bizim de bundan sonra başvuru yapacağımız birkaç alan daha var, öncelik sırasına göre, bölgenin ihtiyaçlarına göre bunları planlıyoruz.  Proloterapi, Apiterapi ve müzikoterapi bunlar bir adım sonra ilimizde başlayacağını düşündüğümüz uygulamalar.”

Faaliyette olan uygulamaları uygulamanın şartları nelerdir?

“Bu uygulamalar alternatif tıp uygulamaları değil, biz böyle bir söylemi kabul etmiyoruz. Bunlar geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarıdır. Yönetmeliğin adı da budur zaten. Tıbbın alternatifi olmaz, hekim onayı ile tamamlayıcısı olur, beraberinde destekleyicisi olur bu bağlamda uygulamaları düşünmek lazım. Hastanemizdeki bu 8 uygulamada randevu sistemi ile çalışıyoruz.  Hastalarımıza önceden yapması gerekenleri söylüyoruz bu bağlamda tahliller istiyoruz, tetkikler, görüntüleme yöntemleri ve hekim görüşü de alıyoruz uygun olan hastalar bakanlığın yine izin verdiği hastalıklara uygulama yapmak üzere kabul ediliyor. Bir hasta kendi isteği veya birinin tavsiyesi üzerine gelse bile eğer tahlilleri buna müsaade etmiyorsa veya Sağlık Bakanlığının bahsettiği Resmi Gazete’de bu uygulamayı şu kişilerde yapamazsınız dediği kategoride ise, o hastayı biz kabul etmiyoruz. Şunu da ayırt etmek lazım Bakanlığın yetki verdiği kişiler dışında bu işin yapılması mevcut yönetmelik ve ilgili kanun maddesi kapsamında suç sayılıyor. Bununla ilgili adli süreçler başlatılıyor. Bu yüzden sadece eğitim almanız yetmiyor. Hekim olacaksınız bakanlığın izin verdiği yerden eğitim alacaksınız sınavdan başarılı olacaksınız sertifikanızı aldıktan sonrada bakanlığa müracaat edip çalışma izni almanız gerekmektedir. Bundan sonra bakanlık da diyor ki ‘Yönetmelikte bahsi geçen gerekli malzemelerin var mı, acil bir durum olduğunda müdahale edebilecek bir ortamın ve cihazların var mı, hasta mahremiyetini sağladın mı, tıbbi atık bertaraf sistemini kurdun mu, diyelim ki sülük uygulaması yapacaksanız tıbbi sülüğün var mı, larva uygulaması yapacaksanız tıbbi larvan var mı…’ gibi pek çok koşulların da sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar olmadığı takdirde size çalışma izni vermiyor. Halkımızın bu işlemleri yaptırmaya niyeti varsa bir defa bunları üniversite hastanelerinde veya eğitim ve araştırma hastanelerinde ya da bakanlığın izin verdiği merkez ya da ünitelerde yaptırsınlar.  Diğer yerlerde bu şartlar sağlanmıyor.  Sağlık adına sağlıksız işlemler yapılıyor çok dikkat etmemiz lazım. Tedavisi öncesinde ve sonrasında kayıt tutuyoruz. Karşılaştırma çalışmaları yapıyoruz.  Hastamızın takibini yaparken kendimizi de kayıt altına almış ve ölçmüş oluyoruz.  Daha sonra bunların bilimsel kongrelerde sunumunu yapıyoruz. Bilim insanlarının takdirine, sorularına, eleştirilerine açıyoruz ki önümüzü görelim, farklı bakış açıları ile kendimizi değerlendirelim ve bunları yayın yapıp evrensel bilgi havuzuna atalım istiyoruz. Konu ile ilgili olarak Üniversitemizde klinik araştırmaların yapılabilmesi için GETAT Etik Kurulunu oluşturmak için başvurumuzu yapmış bulunuyoruz. Bahsettiğimiz 8 uygulamada genel prensibimiz bu şekilde. Hastanedeki diğer uzmanlık alanlarının sahasını ihlal etmeden temel prensibimiz beraber eş güdümle çalışarak hastamızın tedavisinde birbirimize destek olabilir miyiz onun üstünde duruyoruz.”

Peki, bu uygulamaları devlet karşılıyor mu ve son olarak ilave etmek istediğiniz bir şey var mı?

Şu anda devlet bu uygulamaları karşılamıyor. Ama SGK’nın yaptığı bir çalışma var geri ödeme kapsamına alabilir miyiz alırsak hangilerinden başlayalım diye. Henüz uygulama ücretlerini devlet karşılamıyor dedik fakat bunlar için belirlediği taban fiyatlar var. Taban fiyatları aşamıyorsunuz kamu tarifeleri var. Özel muayenede de ayrı bir prosedür uygulanmakta. Bizi her zaman çok güçlü bir şekilde destekleyen Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a, Dekanımız Prof. Dr. Mahmut Durmuş’a ve Başhekimimiz Prof. Dr. Ali Beytur’a çok teşekkür ederim. GETAT Merkezimizde beraber çalıştığımız diğer öğretim üyesi arkadaşlarım Prof. Dr. Alaadin Polat’a, Doç. Dr. Evren Köse’ye ve Doç. Dr. M. Ediz Sarıhan’a, sekreter ve hemşire kadromuza teşekkür ederim. Son olarak Merkezimizin bilimsel düzeyde hizmet sunabilmesi için destek veren tüm akademik ve idari personele teşekkürlerimi sunarım.

Hanife Sarı’ nın Röportajı

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber