• DOLAR
  8,3199
 • EURO
  9,7680
 • ALTIN
  502,37
 • BIST
  1,1727

Geri Dönüşümün Gizli Kahramanları

Kent merkezinde sokakları dolaşıp katı atıkları toplayan gizli kahramanlar, unutulmak üzere. Eskici, Kağıtçı, Hurdacı artık hangi ismin takıldığı önemli değil. Çöplerden katı atık toplayan emekçiler destek bekliyor.

Geri Dönüşümün Gizli Kahramanları

Kent merkezinde sokakları dolaşıp katı atıkları toplayan gizli kahramanlar, unutulmak üzere. Eskici, Kağıtçı, Hurdacı artık hangi ismin takıldığı önemli değil. Çöplerden katı atık toplayan emekçiler destek bekliyor.

Birçok ilde Belediyeler koordinasyonunda geri dönüşüm malzemeleri toplatılıyor. Malatya’da İlçe Belediyeleri tarafından toplatılan çöpler merkezlerde ayrıştırılsa da, bu ayrıştırmayı kolaylaştıran ve Belediyelerin yükünü hafifleten gizli kahramanlar var. Geri dönüşüm yapılabilecek eşyaları çöplerden toplayarak geçimlerini sağlayan vatandaşlar, yapılan bu iş için teknolojik destek bekliyor. Kimi el arabalarıyla çekmeye, kimi ise sırtında taşıyarak toplamaya çalışıyor. Kent merkezinde hemen hemen herkesin gördüğü geri dönüşüm malzemesi toplaya vatandaşlar Belediyelerden destek bekliyor. Belediyelerin geri dönüşüm yükünü azalttıklarını ve çoğu zaman sattıkları malzemeleri,  hakkedişinin çok altında sattıklarını aktaran geri dönüşüm emekçileri, şu sözleri kullandı;” Belediyelerden neredeyse hiç destek yok. Bizler aslında onların iş yükünü azaltıyoruz ve tüm gün boyunca şehrin her noktasını geziyoruz. Topladığımız malzemeleri Belediyelerin geri dönüşüm merkezleri alırsa eğer emeğimizin karşılığını almış oluruz.

İŞ KOLU OLARAK TANINMAK İSTİYORUZ

Topladığımız geri dönüşüm malzemelerini büyük işletmelere satıyoruz. Sigortamız yok, güvencemiz yok. Çoğu zaman bu işle meşgul olan arkadaşlarımızda hastalıklar çıkabiliyor. İş kolu olarak kabul görmüyoruz. Riskli bir iş bu. uzun yıllardır ailecek geri dönüşüm işindeyiz. Demir, plastik, kağıt ve elektronik cihazları çöplerden toplayarak geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz.

SURİYELİLER İŞİMİZİ BOZDU

Suriyelilerin ülkemize ve ilimize gelmesiyle birlikte geri dönüşüm işine geldiler. Hepimizin belli bir alanda mıntıkası vardı. Bu mıntıkayı düzenli şekilde toplardık. Şimdi ise bu işi yapan binlerce insan var. Toplayıcılığa başlayan kişilerin hepsi de Suriyeli. Dil olarak anlaşamıyoruz. Bazen sataşıyorlar ve kavga ediyorlar. Güvenliğimiz olmadığı için bir şeyde yapamıyoruz. Yetkililerden yardım bekliyoruz. “

Ebubekir Atilla – Özel Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber