• DOLAR
  6,8696
 • EURO
  7,7717
 • ALTIN
  397,14
 • BIST
  1,1311

Geri Dönüşüm Ulaşılabilir Olmalı

Geri dönüşüm enerji sıkıntısı çeken ve daha az masrafla enerji elde etmek isteyen ülkeler için hayati bir öneme sahip.  Geri dönüşüm maddeleri içinde piller önemli bir yer tutuyor. Ülkemizde her yıl binlerce ton pil piyasaya sürülürken bunların ömrü dolduktan sonra geri toplanarak ekonomiye kazandırılması maalesef yapılamıyor. Vatandaşın rahatla ulaşacağı atıl pil toplama alanları ilimizde sınırlı sayıda bulunmakta. Buralara ulaşamayan vatandaşlar ise atık pilleri çöpe atarak farkına varmadan büyük bir tehlikeye davetiye çıkartıyor

Geri Dönüşüm Ulaşılabilir Olmalı

Geri dönüşüm enerji sıkıntısı çeken ve daha az masrafla enerji elde etmek isteyen ülkeler için hayati bir öneme sahip.  Geri dönüşüm maddeleri içinde piller önemli bir yer tutuyor. Ülkemizde her yıl binlerce ton pil piyasaya sürülürken bunların ömrü dolduktan sonra geri toplanarak ekonomiye kazandırılması maalesef yapılamıyor. Vatandaşın rahatla ulaşacağı atıl pil toplama alanları ilimizde sınırlı sayıda bulunmakta. Buralara ulaşamayan vatandaşlar ise atık pilleri çöpe atarak farkına varmadan büyük bir tehlikeye davetiye çıkartıyor

Geri dönüşüm ülkeler için hayati bir öneme sahip.  Yapılan geri dönüşümlerle ülkeler milyonlarca lira tasarruf elde etmekte.  Geri dönüşüm maddeleri içinde piller önemli bir yer edinmekte. Hayatımıza 100 yıl önce giren piller kumandalar, saat, işitme cihazları, çeşitli oyuncaklar ve akıllı taşınabilir ürünlerin tamamında enerji kaynağı olarak kullanılıyor.  Ülkemizde yılda 7 bin ton pil piyasa sürülmekte. Ve bu pillerin büyük çoğunluğu kullanım süresi dolunca geri dönüşüm yerine çöpe atılıyor. Bu durumda birçok tehlikeyi beraberinde getiriyor.   Pillerin doğaya olan zararları konusunda insanları uyaran Uzmanlar şunları dile getirdi: “Piller ekseriyetle Cıva, Kadmiyum ve Kurşun gibi ağır metallerden oluşur. Bu ağır metaller bilindiği üzere insan vücuduna bir şekilde nüfuz ederse, ciddi sorunlar ortaya çıkarabilirler. Doğaya çok ciddi zararları var! Özellikle cıvanın bir şekilde doğada bulunması, eser miktarda dahi olsa çok ciddi zararlar ortaya çıkarabiliyor. Atık pillerde bulunan bir gram civanın o veya bu şekilde doğaya atılması durumunda; 20 ton sebze, 10 milyon litre temiz suyu zehirlediği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya koyuldu. Sadece bir adet kalem pilin denize atılması durumunda, 2 ton balık pilin içerdiği cıva sebebiyle zehirleniyor. Hatta yine bir adet kalem pilin toprağa bırakılması sonucu, birkaç ay içerisinde çevresindeki 6 metrekare toprağı tamamen zehirlediği bilim adamları tarafından defaatle ifade ediliyor.”

Uzmanlar şunları dile getirdi: “Türkiye’de yılda yaklaşık 6-7 bin ton pil piyasaya sürülmektedir. Cep telefonundan saate, oyuncaktan TV kumandasına, dizüstü bilgisayara kadar hayatımızı kolaylaştıran birçok alanda kullanılmaktadır. Piller şarj edilmeyen piller ve şarj edilebilen piller olarak iki gruba ayrılır. Çinko karbon, alkali mangan, lityum piller şarjsız, nikel kadmiyum, nikel metalhidrit ve lityum iyon piller ise şarjlı grupta yer alır. Özellikle nikel kadmiyum, nikel metalhidrit ve lityum iyon piller geri kazanılmaktadır. Bu tür pillerin geri kazanımından nikel, kobalt ve kadmiyum elde edilmektedir. Dünyada rezervleri oldukça azalan kobaltın atık pillerden geri kazanım yoluyla elde edildiği bilinmektedir. Piller ve bataryalar sökülmemeli, içleri açılmamalı ve ezilmemelidir. Genellikle saatlerde kullanılan düğme pillerin çocuklar tarafından kolayca yutulabilme riskine karşı, bu tür piller ortalıkta bırakılmamalıdır. Şarj edilemeyen piller, alevlenme ve patlama riskine karşı kesinlikle şarj edilmeye çalışılmamalıdır.”

ATIK PİLLERİ NE YAPMALIYIZ?

Uzmanlar: “Atık pillerin çöpe, toprağa, denize, akarsulara ve kanalizasyonlara atılması veya yakılmaları durumunda içerdikleri ağır metaller çevrenin kirlenmesine yol açabilmektedir. Kadmiyumlu pil bir olimpik havuzun üçte birini doldurmaya yeterli 600 bin litre suyu kirletebilmektedir. Bu da yaklaşık 11 kişinin yıllık su ihtiyacına karşılık gelmektedir. Kullanım ömrünü tamamlamış piller ve bataryalar tüketici tarafından ayrı kaplarda biriktirilmeli, okullarda, marketlerde, camilerde, muhtarlıklarda ve diğer kamuya açık alanlardaki pil toplama noktalarına bırakılmalıdır. Pil toplama noktalarındaki atık piller toplandıktan sonra, yetkili kişiler tarafından türlerine göre ayrıştırılmalı, çeşitli fiziki ve kimyasal işlemlerle bünyelerindeki bazı değerli maddelerin geri alınmaları sağlanmalı veya uygun koşullarda bertaraf edilmelidir. Pil ya da bataryaların yakılarak bertaraf edilmeleri çözüm değildir. Çünkü yanma sonucunda kurşun, cıva ve kadmiyumun daha da zehirli olan oksitleri gaz halinde oluşur ve soluduğumuz havaya karışır.” dedi.

“ATIK PİL TOPLAMA ALANLARI DAHA ERİŞİLEBİLİR OLMALI”

Kolaylıkla ulaşacakları atık pil toplama alanları olmamasından dert yanana vatandaşlar şunları dile getirdi: “ Kullanılmış atık pilleri geri dönüşüme atmak istiyoruz. Ama geri dönüşüm alanlarına ulaşamıyoruz maalesef. Okullarda ve bazı kamu binalarında bulunmakta. Bu durumda ulaşamadığımız için çöpe atıyoruz. Daha ulaşılabilir yapmaları lazım atıl pil toplam kutularını. Her an buralara gitme imkânımız olmuyor. En azından her çöp kovasının yanına koyulsa daha iyi olur. Daha erişilebilir olur. Atık pillerin sağlığa çok zararı var. Bu zararları bir şekilde bertaraf etmek lazım. Ama çöpe atınca bu zarları maalesef bertaraf edemiyoruz. Üstelik tehlike daha da büyüyor. Çöplerde patlamalara yol açıyorlar. Cumhurbaşkanımız Sıfır Atık projesi başlattı. Bu projenin devamı olarak Malatya’da da atıklar toplanarak ekonomiye katkı sunularak çevre kirliliğinin de önüne geçilmeli. ”

Rahime Gül Erbaş ( Özel Haber)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber