• DOLAR
  7,6035
 • EURO
  8,9647
 • ALTIN
  471,87
 • BIST
  1,1788

Genel Sekreterlere ESBİS Eğitimi Verildi

Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odasında düzenlenen bilgilendirme toplantısı MESOB konferans salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Elazığ, Adıyaman ve Malatya Esnaf Odalarının Genel Sekreterleri, Oda Başkanları ve ESBİS Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Ergün Ege konuşmacı olarak katıldı. Toplantıda Esnaf ve Sanatkârlar Bilgi Sistemi (ESBİS)anlatıldı.

Genel Sekreterlere ESBİS Eğitimi Verildi

Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odasında düzenlenen bilgilendirme toplantısı MESOB konferans salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Elazığ, Adıyaman ve Malatya Esnaf Odalarının Genel Sekreterleri, Oda Başkanları ve ESBİS Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Ergün Ege konuşmacı olarak katıldı. Toplantıda Esnaf ve Sanatkârlar Bilgi Sistemi (ESBİS)anlatıldı.

Yenilenen Esnaf ve Sanatkâr Bilgi Sistemi Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü tarafından bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantının açılışında konuşan Türkiye Esnaf Sanatkârlar Odası Yönetim Kurulu üyesi ve Malatya Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin yaptığı açılış konuşmasında komşu illerdeki genel sekreterlerin birbirleri ile irtibat halinde olduklarını hatırlatarak; “Sizlere bilmediğinizi sormanızı özellikle istiyorum. Genel müdür yardımcımız yeni sistemi sizlere uzun uzadıya anlatacaktır. Bu toplantının bir başka amacı da 3 ilin meslektaşlarının bir araya gelmesidir. Buna ihtiyacımız olduğunu esnaf-sanatkâr camiamızın ihtiyacı olduğunu ben bütün arkadaşlarıma anlatacağım. Ayrıca bu toplantının 3 ilin bir araya gelmesinin en azından bir kaynaşma olabileceğini düşünüyorum” dedi.

Sakın Yanlış Bir Şey Yapmayın

Genel Sekreterlerin Oda Başkanları kadar yetkili olduklarını vurgulayan Keskin;“Sakın yanlış bir şey yapmayın” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü. “Gerçekten genel sekreterlerimizi tebrik ediyorum. Bir başkan olarak Esnaf Sanatkarlar Konfederasyonu yönetim kurulu olarak şunu söyleyeyim. Bizler kadar sizler de Birlik Başkanları kadar yetkilisiniz. Sizin elinizde imza yetkiniz var. Sakın yanlış bir şey yapmayın. Hangi oda başkanınız olursa olsun, Hangi birlik başkanınız olursa olsun yanlış yapmayın. Çünkü bu sorumluluk sizin sırtınızdadır. Zaten oda başkanlarının ı birisi gelir birisi gider. Sizi genel sekreter olarak çaba harcayacaksınız. Siz zaman harcayacaksınız. KESK’in ve Bakanlığın gönderdiği genelgelerden kimsenin haberi yok. Genel sekreterinin haberi varsa, oda başkanının haberi yok,  yönetim kurullarının haberi yok. Burada tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Bu paralar kimsenin babasının parasını değil. Hiçbir oda başkanı,  birlik başkanı bu parayı keyfine harcamaz. SSK borçları, Devlete olan borçlarınızdan siz sorumlusunuz. Eğer para yoksa maaş almayacaksınız, oturum parası almayacaksınız. Oda Başkanları sadece sizin geçirmenizi sağlayan maaşınızı vermekle yükümlüdür.”

Masa Başında Sistemleri Değiştirmeyin

Sistemlerin sıkça değiştirilmesini de eleştiren Oda Başkanı Keskin; “Gerçekten sistemleri çok değiştirmeyin. Masa başında sistem değiştirmeyin. Bir sistemi bilmek için bir genel sekreter 3-4 yılını veriyor. Ardından 1 yılda bir sistemi değiştirdiğini zaman insanlar yerinde tıkanıp kalıyor. Şimdi bir sistem kurdunuz sistem yavaş yürüyor. Beceremiyorsunuz ne işiniz var diyorlar. Bir sistemi yapabilirsiniz ama Bakanlığın bu konuyu düzeltmesi lazım. Kanunsuz olan hiç bir oda başkanının dediğini yapmayın. Çünkü en büyük sorumlu sizsiniz. Bu konuda birçok genel sekreter yargılandığını biliyorum. Bir sıkıntınız olursa telefon açın sorun. Hiç biriniz lütfen geleceğinizi, çocuklarınızın geleceğini zan altında bırakmayın. Özellikle bayan kardeşlerime söylüyorum. Yarın böyle bir şey olursa toplama gelemezsiniz” diye konuşarak toplantının Malatya’da yapılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ESBİS Bilgi Sistemi Anlatıldı

ESBİS Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Ergün Ege ise Esnaf Sanatkârlar bilgi sistemine yönelik eğitimi 3 parça halinde vereceğini özetle şu ifadeleri kullandı. “Bugün Esnaf Sanatkârlar Bilgi Sistemini size anlatacağım.  Niye yenilendiğini anlatacağım. Daha sonra genel sekreterlerimizin dikkat etmesi gereken hususlar var onları anlatacağım. Daha sonra da uygulamalı olarak bu sisteme sizlere genel kurul nasıl oluşturulur, sayfalarındaki değişikler nasıl yapılır, sizin yapmanız gerekenleri canlı sayfa üzerinde birlikte canlı olarak sizlere uygulamalı eğitim vereceğim” diye konuştuktan sonra eğitim çalışmalarına başlandı.

 

A.Vahap Kaygusuz (Videolu)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ergün ege Esbis Mesob

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber