• DOLAR
  6,8627
 • EURO
  7,7740
 • ALTIN
  397,05
 • BIST
  1,1300

Genel Başkan Ocak; Yetkili Konfederasyon Olmak İçin Fırsat İstedi

Çıkarsız sendikacılığın içini dolduracaklarının altını çizen ve bu doğrultuda hakkın ve adaletin kamuda baki kılınması için hareket ettiklerini ifade eden Gazi ve Şehit Yakınları ile Tüm Vatansever Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Fatih Ocak  ile sendikacılığı, hedeflerini ve beklentilerini konuştuk. Bağlı konfederasyonunun  yetkili konfederasyon olması için de söylemde bulunan Ocak, “Bu fırsatı yakalayabilirsek 3, 5 milyon kamu görevlisi daha iyi günler görebilecek.” dedi 

Genel Başkan Ocak; Yetkili Konfederasyon Olmak İçin Fırsat İstedi

Çıkarsız sendikacılığın içini dolduracaklarının altını çizen ve bu doğrultuda hakkın ve adaletin kamuda baki kılınması için hareket ettiklerini ifade eden Gazi ve Şehit Yakınları ile Tüm Vatansever Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Fatih Ocak  ile sendikacılığı, hedeflerini ve beklentilerini konuştuk. Bağlı konfederasyonunun  yetkili konfederasyon olması için de söylemde bulunan Ocak, “Bu fırsatı yakalayabilirsek 3, 5 milyon kamu görevlisi daha iyi günler görebilecek.” dedi

Gazi, Gazi ve Şehit Yakınları ile Tüm Vatansever Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu için genel anlamda neler dersiniz?

“Türkiye’de sendikacılığı kökten değiştirecek ilke ve prensiplerle çalışmalarımıza başladık. Türkiye’de daha önce hiç bir memur konfederasyonun dile getirmediği sosyal yardımlar, sosyal sendikacılık, çıkarsız sendikacılığın içini doldurarak Türkiye’de sendikacılığın bağımsız, memurlara hizmet etme odaklı siyasetten uzak ancak siyaseti paydaş gören bir anlayışla hakkın ve adaletin kamuda baki kılınması üzerine adımlarını atan bir konfederasyonuz.”

Yetkili konfederasyon olduğunuzda yapmayı planladığınız hedefleriniz için neler kaydedersiniz?

“Türkiye’de elde ettiğimiz aidatların yarısını memur arkadaşlarımıza sosyal yardımlar çerçevesinde girdi döneceği bir sistem getirmeyi düşünüyoruz. Yetkili konfederasyon olduğumuzda ilk hedefimiz 4688 Sayılı Toplu Sözleşmeler ve Sendikalar Kanununda bir değişiklik yaptırarak üyelerimize nakdi yardımı serbest bıraktırmak.  Daha sonra elde ettiğimiz aidatların yarısını bir fona aktararak bu fonla evlenen arkadaşımıza bir defa evlilik yardımı, cenazesi olan arkadaşlara bir defaya mahsus cenaze yardımı, yine çocuğu olan arkadaşlarımıza çeyrek altın yardımı yapmayı istiyoruz. Yine iki büyük projemiz var. Tatil bölgelerine konfederasyonumuza bağlı oteller yaptırarak burada üyelerimizin çok cüzi rakamlarla dönemsel olarak kura ile tatil yapma imkanı sağlamak istiyoruz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden başlayarak her ile her yıl ilin ihtiyacına göre yetiştirme yurdu yada yükseköğrenim yurdu yaparak devletimize anahtarını teslim etmek istiyoruz. Türkiye’ de mevcut memur konfederasyonları arasında hiç bir konfederasyon bunu vaat etmez.”

Toplu sözleşme süreçlerine yönelik düşünceleriniz nelerdir?

“Biz sendikacılığı sadece toplu sözleşme dönemlerinde masaya oturan bir mekanizmadan çıkararak bir aile bilinci oluşturmak istiyoruz.  Nasıl aile insanın en zor ve en kötü gününde ve en iyi gününde yanındaysa sendikacılık sistemini de aile yapısına dönüştürerek hem üyenin aile duygusunu geliştirmek hem de kamuya sağlıklı bir sistem getirmek istiyoruz. Dolayısıyla toplu sözleşme masalarında sendika yöneticilerinin kişisel menfaatini devre dışı bırakan sadece hizmet ettiği memurun özlük haklarını iyileştirmeye yönelik pazarlıkları yapan ve toplu sözleşme dönemlerinde ayrıştırıcı değil bileştirici bir tavrın ortaya konmasını istiyoruz. Toplu sözleşme dönemleri öncesinde bütün sendikaları konfederasyonları paydaş olarak görüp onların istek ve talepleri ile  yetkili sendika, konfederasyon olmamız halinde  toplu  sözleşme odasına kol kola giren  birleşmişliği hükümet temsilcilerine gösteren,  dışlayan değil kucaklayan bir anlayışla  Türkiye’de sendikacılık tarihini değiştireceğimize  inanıyoruz. Tabi ki yeni bir sendika eksikliklerimizden ders çıkaran daha iyisini nasıl yapabilirizi tartışan ve zamanla eksikliklerini tamamlayarak ülkemizde büyük bir  özveri ile devletine hizmet eden kamu  görevlilerinin refah düzeyini daha  iyiye getirebilmek için canla başla çalışan bir sistem  ve bu yolda büyük adımlarla ilerliyoruz.  İnşallah kamu görevlisi arkadaşımızın desteği ile yetkili konfederasyon olacağımıza inanıyorum. Olduktan sonrada sosyal yardımlar başta olmak üzere tüm sistemi değiştirebileceğimiz bir yeni düzen getirmek istiyoruz.   Bu konuda tüm arkadaşlarımızın desteklerini bekliyoruz.”

Son olarak neler eklersiniz?

“Sendikamızın yöneticilerinin çoğunluğu şehit ve gazi yakınlarından oluşmakta bende bir şehit kardeşi olarak sendikamızın, konfederasyonumuzun genel başkanlığını yürütmekteyim. Burada devletimiz şehit ve gazi yakınlarına büyük bir vefa ile büyük bir sahip çıkma ile kamuda istihdam hakkı vermiş durumdadır. Biz kamuda görev yapan şehit gazi yakınları olarak devletimizin bize nerede ihtiyacı varsa mesai mefhum gözetmeksizin büyük bir azimle çalışmalarımızı sürdürüyoruz sürdürmeye de devam edeceğiz. Devletimizin bize gösterdiği vefaya karşılık biz ne yapabiliriz devletimize artı değer nasıl sağlayabiliriz üzerine çalışmalarımızı yapıyoruz. Artık Türkiye’de memur arkadaşlarımızın üzerine basılarak milletvekili olması çeşitli pazarlıklar yapılması döneminin sona ermesi lazım. Mutlu bir kamu görevlisi mutlu bir Türkiye yaratacaktır mutlu Türkiye mutlu vatandaş yaratacaktır.  Bunun katkısı hükümete de olacaktır muhalefete de olacaktır Türkiye’nin mutlu olması ülkeye rahat nefes aldıracaktır.   Burada kararı kamu görevlisinin vermesi gerekiyor en çok üyeye sahip konfederasyon toplu sözleşme masasına oturuyor o zaman memur arkadaş elini taşın altına koyacak hür iradesiyle Şehit Gazi Sen Konfederasyonunu yetkili konfederasyon yapacak.  Toplu sözleşme masasında vaat ettiklerimiz ve talep ettiklerimizi gerçekleştirebilmemiz için bize bir fırsat verecek.  Bu fırsatı yakalayabilirsek 3, 5 milyon kamu görevlisi daha iyi günler görebilecek.”

Hanife Sarı’nın Röportajı

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber