• DOLAR
  6,9349
 • EURO
  8,1976
 • ALTIN
  445,10
 • BIST
  1,1772

Gençlik Federasyonu’ndan “Gençlik ve Değerlerimiz” Programı

Gençlik Federasyonu, Birlik ve Beraberlik buluşması kapsamında “Gençler Geleceğimizdir” söyleşi programını gerçekleştirdi. Programda konuşmacı olan İl Müftüsü Ümit Çimen, gençliğin önemini, gençliğin hayatımızdaki değerine ilişkin sohbetlerde bulundu

Gençlik Federasyonu’ndan “Gençlik ve Değerlerimiz” Programı

Gençlik Federasyonu, Birlik ve Beraberlik buluşması kapsamında “Gençler Geleceğimizdir” söyleşi programını gerçekleştirdi. Söyleşi programında konuşmacı olan İl Müftüsü Ümit Çimen, gençlere hitapta bulunarak, “Gençliğimizdeki kararlarımız hayatımızın bütününü etkiler. Bu günler geçti mi bir daha gelmez, bu günler kıymetlidir. Rol model olarak İslamiyet’te Hz. Ali öne çıkar” dedi.

İslam’ın gençliğe olan bakışından söz eden Çimen, Gençlik için önemli olan zaman mevhumuna dikkat çekerek şunları dile getirdi, “Kur’an-ı Kerim’de bir insanın yaşatılması tüm âlemin yaşatılması anlamına gelmektedir. Hatta bir insanın canına kıymayı, bütün insanlığı öldürmek kadar günah olarak görür. İslam, Kur’an, Peygamberimizin insana bakışı bu çerçeveden baktığımızda hayatın merkezinde âlem var. İnsan varsa din vardır. Bu insan dediğimiz varlığın içinde gençlerimizin dahi önemli bir yeri var. Bizim inancımız dünya ile sınırlı değil. bu dünya bizim ebedi alemi kazandıracak geçici bir yer, ahiretin kazanıldığı yer. Bu anlamda Peygamberimiz (s.a.v), ahirette , “gençliğini nerede tükentin sorusunu soracaklar” diyor. Gençliğini nerede harcadın, diye sorulmadan bir adım dahi ileri geçemez insan. Yine Arşın gölgesinde insanlar gölgelenecek, bunlar ise Allah’a kul olan, gençliğin hakkını veren, Allah’ın yaratılış gayesine uygun bir hayat süren, haramlar karşısında dik durabilen gençlerin olduğunu haber veriyor Peygamberimiz (s.a.v).” Gençlik için rol model olarak Hz. Ali’yi anlatan Müftü Çimen buradaki konuşmasında, “İyi arkadaş konusunda Peygamberimiz’in (s.a.v) bir teşbihi vardır,  “iyi arkadaş güzel koku satan, kişi gibidir” diye buyuruyor. Ama kötü arkadaşın ise, “körük üfleyen, gibidir” diye buyurur. Mutlaka üstüne sıçrar, kötü koku gelir, ya yakar. Bu şu amaçla söyleniyor; arkadaş seçiminde dikkatli olacağız. Gençler için özellikle arkadaş seçimi çok önemli. Gençliğimizin önemli kararlarını bu dönemde alıyoruz. Bu dönemler hayatımızın baharı. En hareketli dönemi, en kıymetli dönemi! Bu dönemde kazandıklarımız, bu dönemdeki alışkanlıklarımız hayatımızı etkiler. Gençliğimizdeki kararlarımız hayatımızın bütününü etkiler. Bu günler geçti mi bir daha gelmez, bu günler kıymetlidir.” şeklinde konuştu.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber