• DOLAR
  5,7477
  %0,51
 • EURO
  6,3537
  %0,54
 • ALTIN
  280,36
  %1,73
 • BIST
  100.237
  %-0,10

Gençlerin Yeni Gözdesi Çağlar

Malatya’da Rap müzik ile uğraşan, gençlerin yeni yeni tanıştığı müzikle adını duyuran Harun Çağlar, yeni klibini çıkardı. Çağlar Nevy B. ismiyle, “Kimleri Karaladım” son Rap klibi ile şimdiden çok ses getirdi. Çağlar, Malatya’da yaklaşık 10 yıldır Rap müzikle uğraşıyor ve son klibi ile gençlerin tercih ettiği bir ses haline geldi. Rapçı Çağlar, Rap müziğine dair çalışmalarını gazetemizle ile paylaştı

Gençlerin Yeni Gözdesi Çağlar

Malatya’da Rap müzik ile uğraşan, gençlerin yeni yeni tanıştığı müzikle adını duyuran Harun Çağlar, yeni klibini çıkardı. Çağlar Navy B. ismiyle, “Kimleri Karaladım” son Rap klibi ile şimdiden çok ses getirdi. Çağlar, Malatya’da yaklaşık 10 yıldır Rap müzikle uğraşıyor ve son klibi ile gençlerin tercih ettiği bir ses haline geldi. Rapçı Çağlar, Rap müziğine dair çalışmalarını gazetemizle ile paylaştı

Biraz kendinizden bahseder misiniz, neyle meşgulsünüz?

Ben Malatya’da yaklaşık 10 senedir rap müzikle uğraşıyorum. Kendi sözlerimle yapıyorum, müziğin alt yapısını hazırlayan arkadaşlarım var. müziği oluşturuyorlar ben de müziğe sözlerimi yazıp, şarkıyı kaydediyorum. Malatya Home stüdyo şeklinde bir yerim var, kendi müzik aletlerim var, yani bir stüdyodaki ekipmanların hepsi mevcut. Bütün kayıtlarımı orada alıyorum. Aynı zamanda şarkıyı tamamladıktan sonra klip çekmek için de bütün ekipmanlarına sahibim. Kendi klipimi kendim çekiyorum.

İlk çektiniz klip mi bu?

Hayır, 10 yıldır yapıyorum ve her sene bir klip çıkarıyorum. Ama bu en son yaptığımız hem şarkısıyla hem klibiyle yaptığımız en iyi klip oldu. Müziklerimizi genellikle Malatya’da yapıyorum, pek şehir dışına çıkmıyorum. Kliplerimi de Malatya’da çekiyorum.

Genellikle hem Rap müzik mi, yoksa farklı müziklerle uğraşıyor musunuz?

Hem genellikle Rap müzik yapıyorum. Kendimi en iyi ifade edebildiğimiz müzik Rap müzik olduğu için hem Rap müzik ile ilgileniyorum. Biz daha çok tutulmadan öncede yaptığımız klipler yaptık ama bu daha ön planda oldu.

Kendi ekibin var mı yok sadece kendi mi tüm bunları yapıyorsunuz?

Klibimi kendim çekiyorum ama sadece müziğin alt yapısını yapan bir arkadaşım var. o şehir dışında, müziği yapıp gönderiyor bana. Klip çeker de diğer Rapçılar gibi konuyla alakalı klipler de çekiyorum. Ama kendi şarkım olunca, hem klip hem müzik yapma imkanım olmayınca birkaç kişiyi çağırıyorum tabiki. Klibimi benim yönetmenliğimde, yine benim stüdyo ekipmanlarımla klibimi çekiyorum.

Neden Rap müziği tercih ettiğiniz, farklı müzikleri de tercih edebilirdiniz?

Çocukluğumdan beri dinlediğim müzikler, sanatçılar vardı. Onlara da ilgi duyarak, kendimi de çok iyi bu alanda ifade ettiğim için bunu tercih ettim. Daha kolay şartlar altında, Rap müzik yapılabiliyor. Çünkü diğer müziklerde çok ekipmana, alete ihtiyaç duyuluyordu, burada bilgisayar üzerinde de alt yapısı hızlıca hazırlanabiliyordu, biz de hızlıca sözlerini yazabiliyorduk, ses kaydını alabiliyorduk. Ama diğer müzik türlerinde biraz daha farklı oluyor bu  yöntem, yani çok enstrüman gerekiyor, bilgisayardan istediğimizi çıkartamayabiliyorsun. 2008 yılında Rap müzik dinlemeye başlamıştım. 2009’dan sonra da kendim uğraştım bu müzikle.

Rap müzik biraz daha hareketli müzikler, diğer alanlar ise daha kolay gibi geliyor, siz göre hangisini söylemek daha zor?

Rap müzikte ses çok önemli değil, ya da müzik notası çok önemli değil. Nota olmadan tabiki müzik olmaz ama bu ritmi yakalamak da önemli. Bunu yakaladıktan sonrası kolay oluyor. Sesi kötü olan biri Rap müzik yapamaz denilmez, sesi güzel olmayan insanlar da Rap müzik yapabilir, bu daha çok müziğin ritmine göre yapılıyor. Herkes Türk Sanat Müziği söyleyemiyor ama Rap müzik daha kolay yapılabiliyor. Bir tecrübe illaki gerektiriyor. İyi sözler yazmak gerekiyor.

Rap müzik yaparak neyi hedefliyorsunuz, nereye varmak istiyorsunuz?

Rap müzikte hiçbir zaman büyük hayallerim olmadı. Tabiki kendimi ifade ettiğim müzikle insanların anlamasını istediğim insanlar oldu. Benim duygularımı benim gibi hissettirmek istediğim kişiler oldu ve ben onlara ulaşmaya çalıştım her zaman. Ama ben bunu bir meslek olarak yapayım, bir sürü para kazanayım tarzında düşünmedim hiçbir zaman. Çok büyük hedefler, hayaller kurmadım.

Bundan sonra da müziğinizi yapmaya devam edeceksiniz doğru mu?

Tabiki her zaman yapmaya devam edeceğim. Ben çocukluğumdan beri hayalini kurduğum bir şeydi. Kendi müziğimi yapıp, kendi klibimi çekmek en büyük hayalim idi. Bunu yapabildim, başardım. Hem şarkı sözü yazıp, hem kaydedip, hem klip çekip, hem montajlayıp, hem de yayınlayabilecek bir ofisim vardı. Her şeyiyle kendim uğraştığım bir yerim mevcut, bunu da yaptım. Ulaşılmasını istediğim insanlara da ulaşırsa iyi olur. Bu klibimizi yeni yayınladık. İleri aşamada henüz elimizde proje yok ama müziğin alt yapıları hazırlanır, ilerleyen zamanlarda yenisini de yapabiliriz.

M. ALİ GÜNAYDIN (RÖPORTAJ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber