• DOLAR
  6,2104
  %0,16
 • EURO
  6,8320
  %0,15
 • ALTIN
  328,72
  %0,73
 • BIST
  8,0133
  %0,17

Genç Mucit Destek Bekliyor

23 yaşında çeşitli projeler geliştiren genç mucit Furkan Bozdağ destek bekliyor. Elektroşoklu ayakkabı, termal ayakkabı, şahin göz devriye kamerası gibi çeşitli buluşlara imza atan Bozdağ, “ Biz bu ülkenin geleceğiz bize vermek istedikleri tek şey destek olsun. Projemiz yanlış olabilir, hatalı olabilir, beklenildiğinin altında olabilir,  geliştirilmek için destek verirsin, yönlendirsin.  Bizim gibileri kaybederlerse bu ülke, beyin göçü ile dışarıya giderlerse o zaman üretecek hiç kimse kalmaz.” dedi

Genç Mucit Destek Bekliyor

İlköğretim Matematik Öğretmenliği öğrencisi Furkan Bozdağ (23) Elektroşoklu ayakkabı, termal ayakkabı, şahin göz devriye kamerası gibi çeşitli buluşlara imza attı. Ancak yeterli desteği görmeyen genç mucit ile projelerini ve neden destek görmediğini konuştuk. Bu alana ilgi duyduğunu ifade eden Bozdağ sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Elektroşoklu ve klimalı ayakkabı, devriye kamerası gibi değişik projelerim var.  Bu projeleri yapmaktaki bizim temel amacımız ülkemizde bir şeyler katabilmek. Projelerde yola çıkış amacımız da bu ülkemizi geliştirmek, ileriye götürebilmek. Her projede de kendi ülkemin insanlarının ihtiyaçlarına göre projeler geliştiriyorum. Kimi projeler insanlık yararınadır kim projeler ise bu ülkenin istihdamını artırmaya yönelik projelerdir. Klimalı ayakkabı ile eleş elektroşoklu ayakkabı ile elektroşoklu ayakkabı da buna yönelik projelerdir.  Sadece vatandaşın yararlı değil aynı zamanda da bu ülkede üretilmesi ile istihdamı artırmaya yönelik projeler. Belli bir noktaya kadar projeler de kendi çabamızla geldik fakat bir noktadan sonra profesyonel destek, imkânlar sağlanması lazım. Uğraşlar da yaptık fakat Her gittiğimiz kapıdan maalesef geri dönmüş olduk. Projelerimiz Her zamanki gibi bir adım geride kaldı. Bizim temennimiz projelerimizin destek görmesi, bizleri bir yere getirmeli. Çünkü biz bu ülke için çalışıyoruz, biz bu ülkenin evlatlarıyız. Kalkıp da dışardaki bir firmaya ya da başka bir ülkeye pay olmak istemiyoruz. Bizi kimse yutmasın biz kendi ülkemizde büyüyelim amacımız bu.  Klimalı ayakkabı eksi 9 derecede ile 60 derece arasında ısı farkını sağlayabilecek ayağımızda herhangi bir şekilde bakteri oluşumunu ortadan kaldıracak bir tasarım.  Bu projenin temel amacı;  küçük bir aparat yardımıyla ayakkabının ayağımızın istediğimiz seviyede yazın serin, kışın sıcak tutmasını bu sağlayacak bir proje.  Bunun temel amacı da hem insanlarımıza faydalı olsun hem de ülkemizde böyle bir üretim başlarsa yurtdışına karşın istihdam gelir göz cezb ettirici bir hal alacak. İstihdamın yanı sıra böyle bir şey Dünya üzerinde olmadığı için ne kadar Dolar getirecek Bunun hesabını yapmak lazım. Yenilikçi bir ürün yeni bir ürün, olmayan bir şey ve faydalı bir şey.”

“BEYİN GÖÇÜ İLE DIŞARI GİDERLERSE ÜRETECEK KİMSE KALMAZ”

Bozdağ: “Elektroşoklu ayakkabı ise polis ve askerler için tasarladım temel amacım buydu. Karşı tarafa karşı herhangi bir durumda beline bulunan silahı çekip ateşli bilecek bir pozisyona getirilmesi için geçen bir süre var.  Elektroşoklu ayakkabı direkt müdahale ediyor. Bir silahı çekip ateşleme pozisyonu aldırmak 15- 20 saniye alacak. Ama elektroşoklu ayakkabı 2 ya da 3 saniye içerisinde hazır bir şekilde karşı tarafa müdahale edebiliyor herhangi bir zarar vermiyor. Elektroşokla ayakkabı kişinin gizli silahıdır. Bir Askerde bir polisle yakın dövüş sanatlarını bilmese dahi, Karşıdaki kişi daha iri daha cüsseli olsa dahi bir hamleyle onu etkisiz hale getirip bayıltacak silah. Küçük ama çok etkili bir silah. Bunu asker ve polislerde görmek isteriz.

Elektroşoklu ayakkabının ilgi görmesinin temel sebebi elektroşokun ülkemizde yasak olması. Bunun herhangi bir zararı yok. Bu projeler incelenmeye alınırsa bilirkişiler bunları inceler size muhattap larımız gerçek kişiler olursa projelerimizin gerçekten de yararlı ve faydalı olduğunu görecekler. Ama biz her zaman bir adım geride kalıyoruz. Çünkü asıl projeyi inceleyecek kişilere ulaşamıyoruz. Her gittiğimiz yerde önümüzde sadece sekreterler oluyor bunlar öteye gidilmiyor. Projeleri verilen destekler sadece sözde kalıyor Madem güçlü Türkiye O zaman da böyle projelere de yatırım yapılması lazım destek verilmesi lazım muhatap bulunması lazım. Biz bu ülkenin geleceğiz bize vermek istedikleri tek şey destek olsun. Projemiz yanlış olabilir, hatalı olabilir, beklenildiğinin altında olabilir,  geliştirilmek için destek verirsin, yönlendirsin.  Bir proje sadece ben güzel dediğim için güzel olmak zorunda değil, bizim istediğimiz bize destek verirsin. Bize sadece projeyi yapmamız için değil kendimizi geliştirmemiz için de destek verilsin.  Bizim gibileri kaybederlerse bu ülkede, Eğer beyin göçü ile dışarıya giderlerse O zaman üretecek hiç kimse kalmaz.” şeklinde konuştu.

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber