• DOLAR
  6,9331
 • EURO
  8,2373
 • ALTIN
  449,86
 • BIST
  1,1814

“Gelişim İçin Bal Sektörüne Destekler Artmalı”

Arıcılık üzerine konuştuğumuz Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Ali Çolak “Arıcılığın gelişmesi için Tarım Bakanlığı’nın verebileceği desteğin önemi çok büyüktür. Ancak bu desteklerle ayakta durabiliriz. Ürün olarak polen, propolis, arı zehri, arı sütü, mum ve bal olarak üretiyoruz. Ancak bunları pazarlamada büyük zorluklar çekiyoruz. Biraz ham madde sıkıntımız var bunu aşmaya çalışıyoruz. İlimizde bal üretimine devam edebilmemiz için Tarım Bakanlığı’nın desteklerinin artırmasını talep ediyoruz.” dedi

“Gelişim İçin Bal Sektörüne Destekler Artmalı”

Arıcılık sektörünü değerlendiren Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Ali Çolak: “ Malatya Arı Yetiştiricileri Birliği 2004 yılında 30 üye ile kuruldu. Şimdi ise üye sayımız 1600 koloni sayımız 125.000 adet yıllık bal üretimimiz ortalama 900 ton civarındadır.  Malatya ili dört yanı dağlarla çevrili olup yaylalarımızda bol miktarda bal veren çiçeklerle doludur. Erken çiçek açan kayısı, ilkbaharda arı geliştirmeye büyük destek sağlar. İlimizde kayısıya alternatif olarak arıcılığı görüyoruz. Arıcılığın gelişmesi için Tarım Bakanlığı’nın verebileceği desteğin önemi çok büyüktür. Ancak bu desteklerle ayakta durabiliriz. Ürün olarak polen, propolis, arı zehri, arı sütü, mum ve bal olarak üretiyoruz. Ancak bunları pazarlamada büyük zorluklar çekiyoruz. Özellikle yayla balı üretiyoruz. Yüzde 100 doğal olup her derde deva olan bal tüketiciye bir türlü ulaşamıyor. Ancak hasta olduklarında bala ihtiyaç duyuyorlar. Halbuki hastalanmadan önce şifa olan baldan tüketmemiz gerekiyor. İlimizde bal üretimine devam edebilmemiz için Tarım Bakanlığı’nın desteklerinin artırmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

“BU SENE GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ YAPTIK KOLONİ KAYBIMIZ ÇOK AZ”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteklerinden de kısaca bahseden ve “Geçen ayın 30’ unda destek için başvurunun son günüydü. Bu müracaatlara kapsamında 25 projemiz değerlendirilme aşamasında.”  diyen Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Ali Çolak şunları ekledi: “Yeni üretim sezonuna biraz değinecek olursak; Bu sene güzel bir başlangıç yaptık koloni kaybımız çok az ve şuanda güzel bir yerdeyiz. Diğer yandan Birliğimizin bal mumu eritme ve paketleme tesisi var. Organik üretiyoruz bu şans başka illerde yok. 2004’ te birliğimiz kurulurken bu makineyi aldık üretime halen devam ediyoruz.  Yılda 20-25 ton civarında üretim yapıyoruz.  Biz kendi ilimizden ve çevre illerden gelen arıcılık işiyle uğraşanlardan posa ile doğadaki posayı toplayıp önce ham madde haline getirip ondan sonra petek haline dönüştürüyoruz. Bizim biraz ham madde sıkıntımız var bunu da aşmaya çalışıyoruz. Gıda maddesi olduğu için yurt dışından ithali de zor oluyor burada olanda yetmiyor. Ham madde sıkıntımızı gidermek için çevre illerde irtibat halindeyiz. İthal için de gerekli çabayı gösteriyoruz. Bu mum önce sanayi ürünüydü herkes isteği şekilde ithal edebiliyordu ama 2011 yılında Tarım Bakanlığı mumu sanayi ürününden alıp gıda sektörüne dâhil etti. Bu yüzden dışardan bu maddeyi temin etmek zor.  Çünkü bir denetime tabi tutuluyor denetimde de istenen değerleri tutturmak zor. Bu konuda sorun yaşıyoruz.”

>>Hanife Sarı (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber