• DOLAR
  6,7368
  %1,85
 • EURO
  7,3003
  %1,25
 • ALTIN
  350,71
  %2,20
 • BIST
  8,2747
  %0,45

‘Yerli Tohum Seferberliği’ Hayatidir Geçiştirilemez

Hükümet tarafından başlatılan yerli tohum seferberliğinin hayati bir öneme sahip olduğunun ve hızlandırılması gerektiğinin altını önemle çizen Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çiçek, “ Tarım stratejik bir sektör oldu. Gelişmiş ülkeler tohumuna sahip çıkarak gen kaynaklarını muhafaza ediyor. Malatya Belediyeleri de acilen bu konuda görev üstlenerek, vatandaşta yerli tohum bilincini oluşturmak için çalışmalar yapmalıdır.” Dedi

‘Yerli Tohum Seferberliği’ Hayatidir Geçiştirilemez

Hükümet tarafından başlatılan yerli tohum seferberliğinin hayati bir öneme sahip olduğunun ve hızlandırılması gerektiğinin altını önemle çizen Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çiçek, “ Tarım stratejik bir sektör oldu. Gelişmiş ülkeler tohumuna sahip çıkarak gen kaynaklarını muhafaza ediyor. Malatya Belediyeleri de acilen bu konuda görev üstlenerek, vatandaşta yerli tohum bilincini oluşturmak için çalışmalar yapmalıdır.” Dedi

Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Ziraat Mühendisi Fevzi Çiçek yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanarak, toplumun bu konuda bilinçlenmesi gerektiği açısından çağrı yaptı. Çiçek açıklamasında şu ifadeleri kullandı. “Her zaman ifade ettiğimiz ancak bir türlü tam anlamı ile hak ettiği değeri bulamadığına inandığımız Tarım artık bütün dünyada stratejik sektör olmuştur. Özellikle son yıllarda tarım ülkelerde en az savunma sanayi kadar önemli olduğunun farkına varılmıştır. Tarım genel olarak bu kadar önemli olmasına rağmen konu sadece nihai tüketici aşamasında toplumun dikkatini çektiği için işin asıl önemli olan ve üzerinde durulması gereken, stratejiler geliştirilmesi, hazırlıklar yapılması ve sahiplenilmesini de geri planda bırakmaktadır.

TOHUM İŞİN ÖZÜNÜ OLUŞTURMAKTADIR

Bizler tarımı tarif ederken topraktan sofraya olan süreci, zinciri birlikte tarif ederiz. Dolayısı ile olması gerek tarım denince sadece ürün ve tüketim kısmının yerine tohum, yetiştirme, toprak, en önemlisi tarımsal üretimin bütün zincirini oluşturan süreç birlikte planlanmalıdır. Bu konuda tohum işin özünü oluşturmaktadır. Çünkü üretimde, kalitede verimde öncelikli tohuma bağlıdır. Son yıllarda birçok gelişmiş ülkelerde konunun önemi anlaşıldığından tohumuna sahip çıkmakta, gen kaynaklarını muhafaza etme hatta geliştirerek artırma yönünde birçok bilimsel çalışmalar yapmaktadır. Bu konuda çok uluslu şirketler ise tohuma sahip olmak için her türlü imkânını seferber etmektedir.

GELENEKSELLEŞME YERİNE TİCARİLEŞTİRİLİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığının yakın zamanda başlatmış olduğu “Atadan Toruna Tohum Seferberliği” aslında bu konuda geç kalınmış bir çalışma durumuna gelmiştir. Çünkü özellikle 2006 yılında yürürlüğe giren Tohumculuk kanunu ile tescili yapılmayan tohumun ticareti bir tür yasaklanmış oldu. Bu ise süreç içerisinde yerel ve yöresel birçok tohumun, bitki türünün kaybolmasına neden olmuştur. Geçmişte sadece geçimlik ve ihtiyaç için yapılan tarım son yıllarda birçok nedenle ticarileşmeye, bu ise tekelleşme yolunda hızlı ilerlemeye sebep olmuştur.

YÖRESEL TOHUM İLE YÖRESEL ÜRETİM YAPILMALI

Özellikle kırsaldan kente hızlı göç, bunu destekleyen birçok politika ve uygulamalar bu kaynakları muhafaza eden kesimin kente göçmesi ile terk edilmiş elden çıkarılmış, birçoğu da kaybolmuş oldu. Son günlerde yerli tohum, yerli üretimin moda olduğu bir gerçektir. Burada yerli üretim, yerli tohumdan ziyade üzerinde durulması gereken yöresel tohum yöresel üretim olmalıdır. Özellikle 2006 yılında çıkan tohumculuk yasası ile tescili yapılmayan tohumların satışı ticareti yasaklanması ile bir çok bölgede başta sivil oluşumlar, daha sonra Belediyelerinde sürece dahil olması ile Tohum Takas Şenlikleri düzenlenmeye başlandı. Bunun amacı bu yöresel ve yerel tohumların, çeşitliliğin kaybolmadan devam etmesi idi. Bu faaliyetler her geçen gün artmaktadır. Bu konuda bölgemizde de yöresel birçok çeşit bulunmaktadır. Başta belediyelerimiz olmak üzere bu konuda çalışmalar yaparak yöresel tohumların toplanması, üretiminin artırılması kaybolmasını önlenmesi konularında çalışmalar yaparak bu sürece katkı koymaları gerekmektedir.

BELEDİYELERE DE GÖREV DÜŞMEKTEDİR

Yine bu süreçte özellikle batı illerimizin Belediyeleri seralar kurarak bu tohumların çoğaltılması, halka dağıtılması, bunun yanında bölgeye ait endemik bitkilerinde koleksiyonunu yaparak hem bio-çeşitliğin muhafaza edilmesi hem de yerel ve yöresel tohum çeşitlerinin kaybolmadan hatta artırılarak yaygınlaştırılmasını sağlamaktadır. Bu konuda her ne kadar geç kalınmış olunsa da daha fazla geç kalmadan bu çalışmaların artırılarak yapılması gerekmektedir.”

A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber