• DOLAR
  6,1508
  %0,11
 • EURO
  6,6905
  %0,06
 • ALTIN
  325,48
  %1,09
 • BIST
  7,9878
  %0,00

‘Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’ Mayıs’ta Açılacak

İnönü Üniversitesi’nin 2019 yılı çalışmalarına değinen Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, gazetemize verdiği röportajda Battalgazi Belediyesi ile birlikte yürüttüğü İspendere İçmeleri’ndeki çalışmalara ilişkin 7 dalda tedavi ve yine 7 dalda eğitimler verildiğini, ayrıca İspendere’de Mayıs ayı içerisinde de ‘Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’ni açacaklarını belirtti. 2019 yılının üniversite açısından en önemli gelişmesinin OSB Meslek Yüksekokulu’nun tamamlanması olduğunu belirten Kızılay, MYO’nun yaz aylarında tamamlanıp, kampüsünde gelecek yıl eğitim verileceğini ifade etti

‘Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’ Mayıs’ta Açılacak

‘İleri Karaciğer Araştırma Laboratuvarları, Araştırma Merkezi’ konusunda çalışmalar ne durumda?

“Karaciğer Enstitüsünde ‘İleri Karaciğer Araştırma Merkezi’ çalışmalarına başladık. Yaklaşık 2,5 yıldır bunun çalışmalarını yapıyoruz. Bir kısmını kurduk. Elektromikroskobi Laboratuvarını kurduk, bir kısmı da devam ediyor. Bu yaklaşık birkaç yıllık proje ve burada amacımız başka türlerden karaciğer naklini geliştirerek bir buluş ortaya koymak. Yani karaciğer naklinde dünyanın en iyi buluşlarını yapmak ve bizim hedefimizi bu, şuan onun hazırlığını yapıyoruz. Buna yönelik çalışmalar yapıyoruz.”

Yeni bir alan, yeni bir bina düşünüyor musunuz, bu proje kaç yıl sürecek?

“Bu projemiz birkaç yıllık proje ve bunu sürekli devam ettireceğiz, birkaç yıl daha sürecek. Elbette yeni bir bina düşünüyoruz ancak, bunu hayırseverlerimizin desteğine bağlı. Bu konuda iş adamlarımızdan çok büyük bir katkı istiyoruz. İş adamlarımız, bizim bu araştırma merkezi ve İleri Laboratuvar yerlerimiz için çok büyük bir katkı sunmasını bekliyoruz.”

İnönü Üniversitesi Akademik teşvikler açısından Türkiye’deki üniversiteler arasında 10 sırada bulunuyor. Hangi fakülte ve bölümlerde başarılar elde edildi?

“Üniversitemiz Akademik teşvik açısından ÜNİAR değerlendirmesinde üniversitemiz 10. Sırada yer aldı. Birçok büyük bir başarı. Bazı fakültelerimiz var, bunlar birinci sırada yer aldı. İlahiyat Fakülte’miz Türkiye’deki tüm İlahiyat Fakülteleri arasında 1. Sırada yer aldı ve gerçekten de hak ederek aldı. Çünkü İlahiyat Fakültesi’ndeki hocalarımızın bilimsel çalışmaları, kongre sempozyumları, ürettiği veya yazdıkları bilimsel eserler kitaplar açısında çok üretken, çok başarılı bir yıl geçirdi. Spor Bilimleri Fakülte’miz 1. oldu. Fakültemiz Avrupa Birliği projelerini yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Diğer bilimsel çalışmaları ile başarılı oldu. Hemşirelik ve Sağlık Bilimleri Fakülte’miz de Türkiye’de bu fakülteler alanında 3. oldu. Tıp Fakültemiz, Türkiye’deki Tıp Fakülteleri arasında 7. oldu. Üniversitemiz de toplamda 10. oldu. Diğer fakültelerimiz bunların gerisinde ama bunların önde olması üniversitemizi yükseltti. Bu üniversitemiz için gurur verici bir şey. Ben hocalarımıza başarılarından dolayı, tebriklerimi iletiyorum.”

İspendere İçmeleri ile ilgili üniversitenin çalışmaları ne aşamada?

“Battalgazi Belediye’miz ile birlikte İspendere İçmelerinde ortak bir proje geliştirdik. İspendere İçmelerinde ‘Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’ kurma projesini 2 yıldır devam ettiriyoruz. Battalgazi Belediyesi projenin bina kısmını tamamlamak üzere ve şuan son aşamalara geldi. Mayıs ayı gibi buraya ‘Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’ni açacağız. Burada aslında bu merkezi açtık, eğitimlerini veriyoruz. Burada 7 dalda tedavi yapıyoruz ve yine 7 dalda da eğitimlerimiz devam ediyor. İspendere de bu tedavilere ayrıca müstakil bir merkezde devam edeceğiz. Orada hizmetlerimizi devam edecek, hocalarımız da bu süreçte çalışmalarını sürdürecek.”

2019 yılı içerisinde ön plana çıkacak projeler, yatırımlar olacak mı?

“Elbette konferansların ve çalıştaylarımız 2019 yılı içerisinde de sürecek. Öncelikle sağlık alanında yatırımlarda Onkoloji hastanemiz ile ilgili çalışmalar sürüyor bu yıl bitecek. 60 civarında yoğun bakım ve normal hasta yatağımız var açılmayı bekliyor. Hastanemize yeni birimler açacağız, yeni birimler kazandıracağız. Tıp Fakültemiz ve Sağlıkla ilgili diğer fakültelerimizde 2019 yılı gelişme yılı olacak ve kendini daha büyük hizmet üretmeye ve geliştirme yılı olacak. Mühendislik Fakültemizde uygulamalı eğitime geçiyoruz, 2019 yılında diğer bölümlerde geçmeye çalışıyoruz. Teknokent’de yeni atılımlar, yeni gelişmeler sağlayacağız. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz bu dönem kendini daha iyi gösterecek. Güzel Sanatlar ve Tasarım, Kültür-Sanat ve Sporda da üniversitemiz çok başarılı, bunu yine 2019 yılı içerisinde ön planda tutacağız.”

OSB Meslek Yüksekokulu ne durumda, çalışmalar ne aşama sürüyor, Kampüs ne zaman tamamlanacak?

“2019 yılının en önemli gelişmesi ne derseniz OSB Meslek Yüksekokulumuz’un kampüsünü tamamlayarak hizmete açacağız. OBS Meslek Yüksekokulu’nu 2018 yılında kurduk ama şuan Malatya Meslek Yüksekokulu’nun içinde eğitim veriyoruz. Kampüs yapılıyor ve 2019 yılının yine yaz aylarında kampüsümüz tamamlanacak. Orada da bir kaynağa ihtiyacımız var ama bunu bitireceğiz inşallah. TSO ile işbirliğimiz devam ediyor. Sanayi ve üniversite işbirliğinin en güzel örneği OSB Meslek Yüksekokulu’dur. Bunu da devam ettireceğiz. Orada uygulamalı eğitim alanında çalışmalarımız olacak. Gelecekse bu öğrencilerimiz kendi okullarında eğitim görmeye devam edecek.”

Bu yıl konferans ve çalıştaylar olacak mı?

“Üniversitemiz 2019 yılında bilimsel faaliyetlerde sempozyumlar planladı. Sağlık alanında, Kültür-Sanat alanında Sempozyumlar olacak. Her hafta bir sanat veya bilimsel bir sempozyum, panel, çalıştay programlarımız olacak. İlahiyat Fakültemizin önemli bir sempozyumu olacak. Ağırlık olarak bunlara önem veriyoruz.”

M. ALİ GÜNAYDIN’IN RÖPORTAJI 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber