• DOLAR
  5,7844
  % -0,03
 • EURO
  6,5376
  % 0,51
 • ALTIN
  257,5537
  % 1,77
 • BIST
  94.172
  % -0,08

Gelecek Yılki Ürün İçin Bu Yılın Bakımını İhmal Etmeyin!

“Bu yılki yapılan bakımlar, meyvede uzun vadede kendisini sonuca veriyor. Yani 1 yıl sonranın kalitesini, miktarını, ürününü, önemli derecede etkilediği için ihmal edilmeden yapılması gerekiyor.” diyerek çiftçileri uyaran Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek’le yaklaşan bahar mevsiminde bahçe ve ağaç bakımını, sebzeciliğin Malatya’da geliştirilmesi için yapılması gerekenleri konuştuk

Gelecek Yılki Ürün İçin Bu Yılın Bakımını İhmal Etmeyin!

İlkbahar yaklaşıyor ağaç ve bahçe bakımı önem kazanıyor. Buz mevsimde vatandaşlar neler yapmalı?

Şu anda özellikle rakımı yüksek kesimleri karla kaplı olduğu için yapılacak bir şey yoktur. Ancak özellikle rakımı bin rakamın altında olan yani karla kaplı olmayan yerlerde yavaş yavaş bahar bakımları özellikle bahçe tesis edilecekse fidan temini bahçeye dikimleri ve kısmen diğer zirai mücadele nerede yapılabilecek durumda. Önümüzdeki yaklaşık 1 ay içerisinde de çok ciddi anlamda kayısıda ilkbahar mücadeleleri başlayacak. Eğer bahçe tesis edilecekse yeniden sonbahar yetiştirilmemişse ilkbahar için bahçe tesisleri başlamış olacak. Sebzecilik ile ilgili özellikle fide, fidan teminine yönelik çalışmalar, hazırlıkları başlamış olacak. Şubat ayına müteakip çiftçilik araziye tamamen adapte olacak olabileceği bütün iş yüklerinin başlayacağı işte önemli çalışmalara başlayan bir periyoda girmiş oluyoruz. Bu gerek çok yıllık meyve bitkileri için, meyve bahçeleri, bakım, budama ilaçlama, zirai mücadele, toprak işleme gibi konular. Gerekse de tarla tarımında sebzecilikte kullanılan toprak hazırlıkları ile ilgili birçok çalışma mart ayı ile ilgili başlamış olacak. Şubat sonunda ağaç bakımları birçok bakım var. Kültürel bakımlar dediğimiz budama ile başlanır sonradan koruyucu tedbir açısından İşte biz ısrarla bahsettiğimiz bordo bulamacı ilkbahar döneminde de kullanılması ile ilgili çalışmalar. Ama çiftçilerimizi çeşitli başta mali sebeplerden kaynaklı olmak üzere birçok çiftçilerimiz ihmal ettikleri bordo bulamacı ilaçlama ve uygulamalarını yapmaları gerekiyor. Tabii çiçeklenme dönemi başlayacaktır hastalık ve zararlılarla ilgili mücadelede başlamış olacak. Bir koruyucu amaçlı mücadeleler var bir de zararları ekonomik zarar eşiği üzerine gelmesi durumunda yapılması gerekenler var. Onlar da genellikle Nisan ayından itibaren başlıyor koruyucu çalışmalarda marttan itibaren başlıyor. Toprak işleme, gübreleme, budama kurumuş ya da hasar görmüş ağaçların yerine yenilerinin dikilmesi. Eğer yeniden tesis edilecekse yeni fidanların temin edilerek bahçeleri dikilmesi gibi birçok çalışmalar söz konusu.

Yapılan bakımlar bu yılkı verimi etkiliyor mu?

Yılki yapılan bakımlar meyve uzun vadede kendisini sonuca veriyor. Yani 1 yıl sonra kalitesini miktarını ürünü derecede etkilediği için ihmal edilmeden yapılması gerekiyor. Bir de bazı hastalık ve zararlıları ekonomik zarar eşiği de geldikten sonra mücadelesi çok da ekonomik olmuyor çok masraf oluyor o yüzden uzun periyoda yayılması lazım. Bu dönem onlarında başlaması gerekiyor Bu dönem onları da hassasiyetle takip edilmesi gerekiyor. Özellikle son yıllarda bizim bölgemizde yaygınlaşan kabuklu bit ile ilgili mücadele mesela bu dönemlerde yapılıyor olması lazım. Çünkü haziran döneminde zarar eşine geldikten sonra çokta sonuç alınamıyor bir anlam ifade etmiyor.

Malatya’da çiftçiler artık sebze ekmiyor ve daha fazla kayısıya yöneldi. Siz bu konuda neler söylersiniz?

Bizim uygun şartları tarif ediyoruz tarım yoğun iş gücü gerektiriyor. Hele hele onun içerisinde sebze varsa kısa dönemde daha yoğun iş gücü gerekiyor. Hasadı, dikimi, fide dikimi toprak, hazırlığı çapası, sulaması, zirai mücadelesi belli bir dönem değil günlük hasadı ile baktığınızda yoğun bir iş gücü gerekiyor. Bütün çarpanları üst üste koyduğumuzda bu anlamda işgücü temin edecek ortam ortada kalmadı. Kimse tarımda istihdam olmak istemiyor. Kayısı meyve yetiştiriciliğinde sebzeye göre daha az yoğun iş gücü gerektiriyor. Belli dönemde gidiyorsunuz tek kişiyle mücadelesini yapıyorsunuz ve hasat döneminde de birkaç kişi ile 20 günlük 30 günlük bir yoğunluk yaşıyorsunuz. Oysa sebze, tütün diğer ürünlerde baktığınızda tarlaya dikiminden sonra hasada gelene kadar günlük emek isteyen günlük yoğun işçilik isteyen bir sektör bunu da bulamayınca herkes kolayına kaçmak istiyor. Daha profesyonel mekanizasyona dayalı üretim yapar isek ve girdi maliyetleri başta olmak üzere pazar değerindeki karlılığı oluşturabilirsek çiftçilerin o bölgeye gitmemesi söz konusu olmaz.

Doğanşehir ilçesinde fasulye üretimi ciddi oranda düşmüş durumda. Bunu artırmak için neler yapılmalı?

Bir bölgedeki ürün yelpazesini belirlemek için fayda maliyet programına bakmak lazım. Bir ürünü değerinde ve istediğin gibi pazara arz edebiliyorsan pazarlama problemi yaşamıyor ise istediğiniz kalitede ve istediğiniz miktarda ürün üretme kabiliyetine sahiptir çiftçi. Bunu unutup başka bir ürüne geçiyorsa çiftçi bir şeylerden vazgeçiyorsa demek ki hak ettiği değeri bulamıyordur. Yani yapmış olduğu masraflara karşılık pazar değerini bulamıyor ki vazgeçiyordur, alternatif ürün alıyordur. Eminim ki maliyetin düşmesi ile beraber ya da bu ürünlerin pazar değerlendi bulunması pazarlama imkânlardan ağının genişlemesi ile beraber bu ürünlerin tekrar o bölgede yaygınlaşmasında biz eminiz. Bunun içinde ferdi çiftçilikten ziyade özellikle çiftçi birlikleri, üretici birlikler, kooperatifler yoluyla pazar yollu açacak pazarlama yelpazesini genişletecek Bir de pazara arz edildikten sonra şekilde artık değiştirmek gerekiyor.

Rahime Gül Erbaş’ın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber