• DOLAR
  5,8890
  %0,55
 • EURO
  6,5329
  %0,05
 • ALTIN
  294,89
  %0,79
 • BIST
  7,6666
  %0,02
Tahir Sağır
Tahir Sağır
tahir.sagir@malatyasonsoz.com.tr
GEÇMİŞİ BEKLEMEK
 • 0
 • 755
 • 25 Ağustos 2019 Pazar
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Yaşlı adam bekliyordu camın kenarında düşünceli bir şekilde. Gözü dalıp dalıp gidiyordu. Aradığı tanıdık bir yüz, tanıdık bir ses ve kendisine doğru yürüyen ayaklardı. Bekleyiş zordu. Geçmişi hatırlayıp duruyordu. Aklında eskiler vardı. Yaşlılar geçmişi hatırlar, şimdiyi ise bilmezler. Hatırlamak istedikleri her şey geçmişte kalmıştır çünkü. Geçmişte yaşadıkları anılar, mazi hep içlerinde hasretleridir. Yaşlı adamın cam kenarında oturup beklediği de aslında geçmişiydi. Geçmişinin gelmesini bekliyordu  endişeli bir şekilde. Gelmeyeceğini biliyordu. Geçmişte her şeyin daha güzel olduğunu sık sık işitirsiniz yaşı ilerleyen insanlardan. Geçmişte her şey güzeldir. Çünkü onlar geçmişlerinde genç ve hareketli dönemlerinde idiler. Etrafları kalabalıktı, sözleri geçiyordu, kendi kendilerine yetebiliyorlardı. Kendi dönemlerinde ki yaşlılarda kendi geçmişlerine hasretlerdi. Bu kısır döngü sürüp gidiyor… Genç nesil ile yaşlılar arasında kuşak çatışması, anlayış farklılığı her dönemde var ve var olmaya da devam edecek. Çünkü gençlerin hayata bakışı ile yaşlılarınki bir değil. Gençler yaşadıkları anı doldurmaya çalışırken, yaşlılar geçmişte ki anılarda arar mutluluğu. Hiç şüphesiz bu arayışlar içinde en önde  bir zamanlar evlerinin içinde minik parmaklarının ucunda yürüyen, henüz ilk kez konuşmalarına şahit oldukları, büyüdüklerini an an hissettikleri çocukları geliyor. Çocuklarını bekleyen yaşlıları sık sık görürsünüz. Kimisi camın kenarında gözler yolunu, kimisi telefonun başında bekler bir kez sesini duyabilmek için. Uzaklarda olan evlatlarını her an hasretle bekleyen yaşlılar, torunlarının yolunu gözleyen, onları evinin içinde her an olsun isteyen yaşlıların sessiz feryatlarını duyarsınız sık sık. Evlatları için ömrünün her anını fedakârlık ile geçiren, onların rızkını temin etmek, ihtiyaçlarını gidermek için gece gündüz çalışıp didinen, uykusuz kalan, kendisinden ödün veren her anne babanın evladına olan bu karşılıksız sevgisinin, fedakârlıklarının evlat nezdinde kıymet bilinmemesi, unutulması çok acıdır. Allah (c.c.), anne babaya iyilik etmemizi isteyerek, onların yanımızda yaşlandıkları durumda onlara “öf” bile dememizi yasaklamış, sürekli iyilik edip onları gözetmemizi emretmiştir.
”Rabbin kesin olarak şunları emretti: Ancak kendisine ibadet edin, anne ve babaya iyilik edin. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, sakın onlara “öf” bile deme ve onları azarlama. İkisine de tatlı ve güzel söz söyle.” (İsra-23)
İslam’ın terbiyesi ile eğitilmiş çocuklar, geleceğin büyükleridir. Onlar anne babalarını kendilerine yük olarak görmez, Allah’ın emaneti olarak görür. Onları huzurevine terk etmez, bazı zorluklarına rağmen tahammül edip Allah’ın rızasını arar. Elbette zorlukları vardır. Bir insanın sorumluluğunu almak kolay değildir. Ancak her zorluğun ardından kolaylık lütfeden Rabbimiz bize bu durumda da yardım edip, rızasını bulmamıza vesile eder onları. Anne babasına iyilik eden her evlat ektiğini biçer, kendi evlatları tarafından hürmet görür.
Cam kenarında bekleyen bir amcanın hüzün dolu bakışları bu yazıyı yazmama vesile oldu. Bekleyiş içinde gözünü yola dikmiş, ‘Oğlum gelecek ‘ diye heyecanla bekliyordu. İçindeki hüzün yüzünden okunuyordu. Bilmiyorum geldi mi evladı, gelecek mi? Ancak bu hüzünlü bekleyişten çıkaracak çok ders var. Bekleyiş içinde olan, hasretle yol gözleyen her insanın hasretini gidermek, kalbini ferahlatmak, hüznünü gidermek… Üç günlük dünyayı bırakıp gittikten sonra pişmanlık duymamak için bunu yapmamız şarttır. Dün geçti, yarın henüz belli değil. Bugünse geçip gidiyor. Bizim için emeği olan büyüklerimizi hüzne terk etmeyelim. Onların yanında olup, sevinç dolu bir kalple son günlerini yaşamalarına vesile olalım.

Selam ve Dua ile.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber