• DOLAR
  7,3809
 • EURO
  8,7391
 • ALTIN
  461,19
 • BIST
  1,1839

“Gazeteciliğe Meslek Olarak Bakmayın!”

Sürgünden sonra Türkiye’de doğan ilk Osmanlı Şehzadesi, Cennetmekân Sultan 2. Abdülhamid Han’ın 4. kuşaktan torunu ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Danışmanı Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu ile gazetecilik hakkında konuştuk. Gazeteciliğin bir gönül işi olduğuna vurgu yapan Osmanoğlu, gazeteciliğe meslek olarak bakılmaması gerektiğinin altını önemle çizdi

“Gazeteciliğe Meslek Olarak Bakmayın!”

Sürgünden sonra Türkiye’de doğan ilk Osmanlı Şehzadesi, Cennetmekân Sultan 2. Abdülhamid Han’ın 4. kuşaktan torunu ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Danışmanı Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu ile gazetecilik hakkında konuştuk. Gazeteciliğin bir gönül işi olduğuna vurgu yapan Osmanoğlu, gazeteciliğe meslek olarak bakılmaması gerektiğinin altını önemle çizdi

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere ilimizde bulunan Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Abdülhamid Han’ın torunu olması nedeniyle de Türkiye’de doğan ilk şehzade unvanını taşıyor.

Bildiğiniz gibi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir dizi etkinlikler yapılıyor. Bir müddet gazeteci olarak çalıştığınızı biliyoruz. Bir meslektaş olarak gazetecilik hakkındaki görüş ve düşünceleriniz nelerdir?

“Öncelikle kendimi tanıtayım Ben Sultan Abdülhamid Han’ın 4 kuşak torunuyum. 1979 yılında İstanbul Fatih’te doğdum. Küçük yaşlarda gazeteciliğe atıldım. Gazetecilik, gerçekten çok istediğim bir mesleklerden bir tanesiydi. de bir ufak yaşlarda Sağ olsunlar büyük gazetecilerimiz vardı o dönemlerde. Bu gazeteci abilerimiz bizlere bu işi nasıl olacağını anlattı.

Gazetecilik Mesleğine Nasıl Başladınız?

İşte gazetecilik nedir? Nasıl resim çekilir? Güneşte nasıl çekilir? Yanına gittiğiniz kişilerden nasıl haber yazılır? Bu gibi konularda bizlere bilgi veriyorlardı. Biz o zamanlar haberlerimizi daktiloda yazıyorduk. Bu Meslek bizim için çok önemliydi ve gerçekten de elimden geldiği kadar her gün farklı gazeteleri aldım. Onların yapmış olduğu haberleri inceleyerek bu işin ne kadar zor olduğunu görüyordum. Bir yandan çalışıyordum bir yandan da okuyordum. Tabii bu çok önemli bir şey. Burada dedim ki gerçekten gazetecilerin meslekleri gerçekten çok zor.

Gazeteciliği nasıl Tanımlarsınız?

Gazetecilik yapmış bir kişi olarak ben şuna inandım. Ülkemizde Polislerimiz, Askerlerimiz ve Gazetecilik. Bu mesleklerin üçü çok önemli. Gazeteciler de gece, gündüz demeden, hiç durmadan bunların haberlerini yapıp ülkemize anlatmaya çalışıyorlar. Tabii ki bu esnada Bizler de işin içine girdiğimizden bizler içinde tabii ki gerçekten zordu. Aynı zamanda bizim için de keyif vericiydi.

Gazeteciler günümüzü tabii ki tebrik ediyoruz. Tabii ki Rahmetli olan gazeteci kardeşlerimiz var. Şehit edilen kardeşlerimiz var. Hepsine öncelikle Cenab-ı Allahtan Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun. Gazetecilik gerçekten zor bir meslek. Ama diyorum ki ülkemizdeki özellikle gazetecilerimizin değerini bilmek gerekiyor. Gerçekten her bir gazeteci arkadaşımız bizim için çok değerli. Gece gündüz demeden çalışan, gazeteci kardeşlerimize abilerimize, görevleri esnasında yardımcı olmaya çalışıyoruz. Çünkü bulunduğumuz ortam hasabi ile de onları çok iyi anlayabiliyorum.

Meslektaşlarımız bizim için çok önemli. Yeri geliyor dövülüyor, yeri geliyor düşüyorlar, yeri geliyor kameraları kırılıyor, fotoğraf makineleri kırılıyor. O yüzden gerçekten işleriniz çok zor. Günümüzde bir medya eksikliği olmadığını düşünüyorum. Gazeteci dostlarımız her biri bizim için değerli. Bu vesile ile tekrardan 10 Ocak gazeteciler gününün meslektaşlarımıza hayırlı olmasını Rabbimden diliyorum. Allah yardımcıları olsun inşallah.

Bizler de bazen gazetecilerimizle bir araya geliyoruz. Sağ olsunlar ailemiz hakkında çokça sorular oluyor. Bizler de onları hiç şu zamana kadar geri çevirmedik. Elimizden geldiği kadar da geri çevirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda çok güzel yaklaşımlarda oluyor.

Bundan 25-30 sene önce bazı gazeteci dostlarımız vardı. Bazen eksik yazarlardı, bazen yanlış yazarlardı. Ama son 20-25 yılda çok güzel yazılar yazılıyor. Ayrıca bu işin okulunu okumak ve bu işi en iyi şekilde anlatabilmek çok önemli. İnşallah da en yakın vakitte de bütün böyle medyadaki bulunan dostlarımıza tekrar ara ara da olsa ziyaretlerimizi yapacağız inşallah. Çünkü dediğimiz gibi bizim için meslektaşlarımız çok önemli, çok kıymetli. Allah hepsinden razı olsun

 Bir gazeteci olarak mesleği yapmış birisi olarak tavsiyeleriniz nelerdir?

Tabii gazeteci arkadaşlarıma tavsiyem, öncelikle gazeteciliğe bir meslek olarak bakmasınlar. Bu işe gönül olarak baksınlar. Nasıl ki eve gittiğinizde eşlerinizle sohbet ediyorsanız, aynı şekilde fotoğraf makinesiyle de ilgilenmeniz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü gazetecilik hayatında asıl amacımız ülkemize iyi veya kötü haberleri anlatabilmek. Tabii ki biz kötü haberleri yaymak için ve yayınlamak için burada yokuz. Bizim milletimizin hem dürüst Hem doğru. Bunlara da doğru haberleri anlatmamız gerektiğini düşünüyorum.

A.Vahap Kaygusuz’un Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber