• DOLAR
  7,5674
 • EURO
  8,9815
 • ALTIN
  474,38
 • BIST
  1,1850

Fırat Kalkınma Ajansının Zirvesi Toplandı

Fırat Kalkınma Ajansı’nın Temmuz Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı dün gerçekleştirildi. Malatya ve Elazığ için üretim, yenilikçi ve dış ticaret kabiliyetini arttırması ile Tunceli ve Bingöl illeri için de tarımsal sanayinin kalkındırılması konusunda önemli projeler masaya yatırıldı.

Fırat Kalkınma Ajansının Zirvesi Toplandı

Fırat Kalkınma Ajansı’nın Temmuz Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı dün gerçekleştirildi. Malatya ve Elazığ için üretim, yenilikçi ve dış ticaret kabiliyetini arttırması ile Tunceli ve Bingöl illeri için de tarımsal sanayinin kalkındırılması konusunda önemli projeler masaya yatırıldı.

Dün Saat 11’de Mövenpick Hotel Toplantı Salonunda başlayan Temmuz Ayı toplantısına, Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Malatya Valisi Aydın Baruş, Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, Malatya Büyükşehiğr Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları , Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arikan, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, Tunceli TSO Başkanı Zeynel Açıkgöz, Bingöl TSO Başkanı Mahmut Ayas ve Ajan yönetimindekiler katıldı. Toplantı başlamadan basın açıklamasında bulunan Fırat Kalkınma Ajansı Başkanı Bingöl Valisi Kadir Ekinci yaptığı basın açıklamasında, Ajans üyelerinden Elazığ ve Tunceli Valiliklerine yeni getirilen Elazığ Valisi Erkaya Yırık ve Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan’a hayırlı olsun dileklerine bulundu. Toplantının gündeminden kısaca bahseden Vali Ekinci, Deprem ve Pandemi sürecinde yapılan çalışmaların ve takibin yerinde ve başarılı olduğunu anımsattı. Temmuz Ayı toplantısında Fırat Kalkınma Ajansının Pandemi ’nin bölgeye sosyoekonomik etkilerinin değerlendirildiği raporun inceleneceğini, Malatya ve Elazığ için üretim, yenilikçi ve dış ticaret kabiliyetini arttırma noktasında önemli projeler olduğunu ve Tunceli ile Bingöl üzerinde de tarımsal sanayinin kalkındırılması konusunda önemli projelerin değerlendirileceğini söyledi. Vali Ekinci sözlerine şu şekilde devam etti;” Fırat Kalkınma Ajansımızın 2020 Temmuz ayı toplantısını Malatya’da yapıyoruz. Bizleri Malatya’da ağırladıkları için sayın Valimize, Belediye Başkanımıza, Ticaret Sanayi Odası Başkanımıza ve tüm heyete huzurlarınızda teşekkür ediyoruz.  ayrıca malumunuz olduğu üzere daha önce Elazığ Valimiz olan Çetin Oktay Kaldırım beyefendiye ve Tunceli Valimiz Soner Beyefendiye bugüne kadar Fırat Kalkınma ajansına, Bölgemize ve illerimize yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Fırat Kalkınma Ajansı’nın yeni üyeleri olan Elazığ Valiliğine atanan değerli meslektaşım Erkaya Yırık beyefendi de bundan sonra bizlerle birlikte olacak. Hayırlı uğurlu olsun diyoruz.  Bölgemize ve İllerimize değerli hizmetler yapmayı rabbim nasip eder inşallah. Tunceli için de Mehmet ali Özkan, Vali olarak atandı. Kendisiyle Fırat Kalkınma Ajansında birlikte olacağız inşallah. Rabbim kendilerine ve bölgemize iyi hizmetle yapmayı nasip etsin.

Değerli arkadaşlar hepinizin malumu olduğu gibi Elazığ, Malatya ve Bingöl olmak üzere depremler yaşadık. Rabbim tüm illerimizi, ülkemizi bu tarz afetlerden muhafaza etsin. Bizler bu depremler ile birlikte hakikaten yoğun bir mücadele vermeye başladık. Özellikle etkilenen kardeşlerimizin yaralarını sarmak için, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla birlikte elimizden gelen gayreti alana yansıtmaya çalıştık. Şükürler olsun, depremzedelerimizin büyük oranda sorunları çözülmeye yüz tuttu, yoluna girdi diyebiliriz.

İnşallah bu tarz afetleri bir daha yaşamayız. Tabi bunla birlikte Covid-19 ile mücadele ediyor ülkemiz. Şükürler olsun, tüm dünya genelinde belki de bu sorunla en ciddi mücadele eden, en hızlı sonuç alan ülkelerden birisi olduk. Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu liderlik çerçevesinde. Dolayısıyla bu vesilelerle aynı zamanda bir araya gelemedik uzun zamandır. Temmuz toplantısını yap üzere bir araya geldik. Bundan sonraki süreçte Pandemi nin devam etmesiyle birlikte nasıl hareket edeceğimizi toplantıda arkadaşlarımızla birlikte görüşeceğiz.   Bu toplantıda bugüne kadarki yapmış olduğumuz mali destek programları, fizibilite destek çalışmalarımız ve diğer çalışmalar özellikle SOGET ile alakalı çalışmalar değerlendirilecek. Bu çalışmalar çerçevesinde İllerimize, özellikle Malatya ve Elazığ başta olmak üzere üretim, yenilikçi ve dış ticaret kabiliyetini arttırma noktasında önemli projeler var. Tunceli ve Bingöl üzerinde de tarımsal sanayinin kalkındırılması konusunda önemli projeler var. Bunların değerlendirilmesi yapılacak. Fırat Kalkınma Ajansı Covid-19 un bölgemize sosyal ve ekonomik etkilerini değerlendiriyorlar. Bu değerlendirmeler masaya yatırılacak.”

Toplanın sonunda Fırat Kalkınma Ajansı Başkanı Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Başkanlığı Elazığ Valiliğine yeni atanan Erkaya Yırık ’a devretti. Önümüzdeki yıl Ağustos ayına kadar Fırat Kalkınma Ajansın Başkanlığını Vali Erkaya Yırık yürütecek.

Ebubekir Atilla

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber