• DOLAR
  7,5743
 • EURO
  8,9882
 • ALTIN
  475,61
 • BIST
  1,1859

Filistin’i Siyonizm’e Peşkeş Çekme Planı’na Tepkiler Çığ Gibi

ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu tarafından “Yüzyılın Anlaşması” olarak açıklanan plan, başta Filistin olmak üzere dünyanın birçok noktasında protesto ediliyor. Kudüs’ün bir bütün olarak İsrail’in başkenti olması ve Filistin’e koşullu bir bağımsız devlet öngören plana Türkiye’den de sert tepkiler yükseliyor.

Filistin’i Siyonizm’e Peşkeş Çekme Planı’na Tepkiler Çığ Gibi

ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu tarafından “Yüzyılın Anlaşması” olarak açıklanan plan, başta Filistin olmak üzere dünyanın birçok noktasında protesto ediliyor. Kudüs’ün bir bütün olarak İsrail’in başkenti olması ve Filistin’e koşullu bir bağımsız devlet öngören plana Türkiye’den de sert tepkiler yükseliyor.

Dün Öğlen namazı sonrası Soykan Parkı’nda toplanan Malatya’daki birçok sivil toplum kuruluşu, Amerika ve İsrail ortaklığında hazırlanan planı protesto etti. Eyleme katılan tüm STK’lar adına bir basın açıklaması yapan Memur-Sen Malatya il Temsilcisi Hüseyin Söylemez bahse konu planı “Yüzyılın Dayatması” olarak nitelendirdi.

“FİLİSTİN’İ SİYONİZM’E PEŞKEŞ ÇEKME PLANI”

Filistin halkına dayatılmaya çalışan planın tanıtıldığı toplantıya katılan Müslüman ülkelerin tarihi bir ihanet içerisinde olduklarını dile getiren Söylemez; “Dün gece yapılan bir toplantı sonrasında, Dünyanın sömürgeci ve emperyalist gücü ABD’nin Başkanı Donald Trump ve İşgalci Terörist İsrail’in Başbakanı Netanyahu, yüzyılın barış planı adıyla “Yüzyılın Utanç Planını” açıkladılar. Bu sözde anlaşma ile kendi ülkelerinin iç siyasetinde batağa girmiş olan bu iki meczup lider, yüzyıllık vahşi planları ile yeni bir kaosa adım atmışlardır. Sözde anlaşmanın tanıtıldığı toplantıda yer alan Umman, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri ise bu tarihi ihaneti, bir ömür sırtlarında taşıyacaklardır. Bu sözde plan “Yüzyılın Anlaşması” değil, “Yüzyılın Dayatması”dır. Filistin’i Siyonizm’e peşkeş çekme planıdır,  işgali meşrulaştırma ve Filistin halkının iradesini yok sayma planıdır, Mel’un siyonizmin Kudüs’ü Selahattin’in torunlarından geri alma planıdır. Hem terör devleti İsrail ve kuklası ABD’nin, hem katil Netenyahu ve erketesi Trump’ın Filistin’i işgal planı; diplomatik açıdan palavra; bizim açımızdan sadece bir paçavradan ibarettir” dedi.

“KUDÜS’ÜN SAHİBİ DE, VARİSİ DE, İŞGALCİSİ DE BELLİDİR”

Filistin’in bağımsızlık ve özgürlüğünün hem insanlık, hem de ortak paydası Müslümanlık olanlar açısından insanlık sınavı olduğunu belirten Söylemez; “Bu planı asla tanımayacak, Filistin/Kudüs özgür olana dek hep birlikte haykırmaya devam edeceğiz. İnanç ve umudumuzla Filistin ve Kudüs özgür olana dek haykırmak, ister manevi ister maddi her türlü baskıya, dayatmaya karşı en güçlü direnişi göstermek boynumuzun borcudur.  Elbette, Kudüs’ün sahibi de varisi de belli olduğu gibi işgalcisi de bellidir. Filistin topraklarında egemenlik hakkı olan devlet de bellidir. Bizim için Filistin teslim olmamaktır. Filistin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi ve azmidir. Filistin, emperyalist kurgulara direnme iradesidir. Filistin Kudüs’tür, Kudüs Siyonist İsrail’in değil; Filistin’in başkentidir” şeklinde konuştu.

“DÜNYA SAVAŞI BAŞLATMAK İSTİYORLAR”

Yüzyılın anlaşması olarak adlandırılan planın “Siyonist işgal kalkışması” olarak değerlendirildiği açıklamada “Siyonist güçler ve onların oyunlarına ram olmuş köleler,  Ortadoğu ve Filistin üzerinden insanlığı, barışı ve dünyanın huzurunu hedef alan bir dünya savaşını başlatmak istiyorlar. Dolayısıyla insanlık için, kapitalizme ve Siyonizm’e karşı direniş, medeniyet coğrafyamız ve inanç paydaşlarımız için iman; insanlık için onur mücadelesidir. Kudüs’e yönelik ABD ve işgalci, istilacı, terörist İsrail tarafından izlenen politikalar ve adım adım işgale yönelik sergilenen maksatlı hareketler, asla kabul edilemez. Ümmet olarak buna direnmek bir anlamda varlık nedenimizdir. Mazlum Filistin halkının ve Kudüs’ün sonuna kadar yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Bütün dünyayı bu sözde anlaşmayı reddetmeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

Önder Hanelçi

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber