• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Festivalle taçlandik

Malatya Valiligi ve Malatya Kayisi Arastirma-Gelistirme ve Tanitma Vakfi tarafindan bu yil ilki düzenlenen, 26 Kasim–2 Aralik tarihlerinde sinemaseverlerle bulusan Malatya Uluslararasi Film Festivali, ödül töreniyle sona erdi.
 

Festivalle taçlandik

 

Malatya Valiligi ve Malatya Kayisi Arastirma-Gelistirme ve Tanitma Vakfi tarafindan bu yil ilki düzenlenen, 26 Kasim–2 Aralik tarihlerinde sinemaseverlerle bulusan Malatya Uluslararasi Film Festivali, ödül töreniyle sona erdi.

 
Malatya Malatya olali böyle bir hafta yasamadi
Malatya sadece “kayisi diyari” olarak degil, artik kültür sehri olarak da adindan söz ettirmeye basladi. Malatya Valisi Doçent Doktor Ulvi Saran öncülügünde tek tek açilan kültürel ve sosyal kapilar yanki buluyor. Önce Baskent Ankara.da düzenlenen “Malatya Tanitim Günleri”yle atilan kültürel adim, ardindan 26 Kasim–2 Aralik tarihlerinde hayata geçirilen 1.inci Malatya Uluslararasi Film Festivali, kenti ulusal basinin gündemine tasidi. 
Bir hafta süren Festival, Malatyali sinemaseverlere doyumsuz günler yasatti. Festivallerin sadece metropol ve kiyi kentlerde düzenlenmeyecegini ispat etmek açisindan da önemli bir imtihan veren sehir, imtihandan alninin akiyla çikti. Malatyali, festivalini sahiplenerek, gelecek yillara degerli bir miras birakti. Dünya ve Türk sinemasinin önemli isimleri tarafindan adeta Malatya kusatildi. Sehir, sinema starlariyla bulusmanin hakli gururunu yasadi. Sinemaseverlerin begenisine sunulan filmler, “Kayisi Kristal Ödülü” için yaristi. Kayisi kristalize oldu, düzenlenen görkemli ödül töreniyle sahiplerini buldu.
 
Kimler katildi?
Kültür ve Turizm Bakani Ertugrul Günay ve Malatya Valisi ve Festival Onursal Baskani Doç. Dr. Ulvi Saran basta olmak üzere, Malatya Belediye Baskani Ahmet Çakir, Malatya Sanayi ve Ticaret Odasi Baskani Hasan Hüseyin Erkoç.un da hazir bulundugu törende, çok sayida yerli ve yabanci sanatçi, basin mensubu ve davetliler yer aldi.
Festival Ödül Töreni.ni Asli Sahin ve Kaan Girgin.in sundugu gecede Festival Yönetmeni Ali Çalisir söz aldi.
 
Çalisir: Malatyali kararini verdi
Çalisir, festivalin geleneksellesip, geleneksellesmeyecegi konusunda halkin karar verecegini belirterek, “Malatya halki filmlere ve festivale gösterdigi yogun ilgiyle bu konudaki kararini verdi. Avsar ve Yesil sinemalarinin ‘gise filmlerinde bu denli ilgi olmadi. demesi bizi gururlandirdi” dedi.
 
Saran: Bir haftada hizli bir yol kat ettik
Malatya Valisi ve Festival Onursal Baskani Doç. Dr. Ulvi Saran konusmasinda bir hafta boyunca festivalde olan etkinliklerden bahsetti.
Inönü Üniversitesi, Sanayi ve Ticaret Odasi ve Malatya Belediyesi.nin isbirligiyle Festivali düzenlediklerini belirten Saran, söyle konustu: “Iller sadece ekonomik olarak degil, marka imajlariyla da birbirleriyle yarisiyorlar. Bu anlamda Malatya Uluslararasi Film Festivali.nin Malatya.ya büyük katki sagladigini söyleyebiliriz. Internet arama motorlarinda festivalin basladigi tarihte 450 bin olan sonuçlarin, bugün 1350 bin rakamina ulasti. Bunun Festivalin ne kadar büyük ilgi gördügünün, ne derece de hizli bir yol kat ettiginin göstergesidir. Katkida bulunan tüm kuruluslara ve Kültür ve Turizm Bakani Ertugrul Günay.a tesekkür ediyorum."
 
Günay: Hayatin acimasizligini
kültür ve sanat yasanabilir kiliyor
Festivalin son konusmacisi olarak Kültür ve Turizm Bakani Ertugrul Günay sahne aldi. Günay, "Sanayi kentinde, kültür kentinde bir uluslararasi bir sinema filminin baslangiç yapmasi saniyorum, önemli bir ihtiyaca cevap veriyor. Güzel bir is baslatildi. Emegi geçenlere tesekkür ediyorum. Malatya halkinin bütünüyle büyük bir emeginin oldugunu biliyorum. Türkiye ekonomik olarak iyi gelismeler yasiyor. Hayatin acimasizligini, gaddarligini, kati yüzünü kültür ve sanat yasanabilir kiliyor, katlanabilir kiliyor. O yüzden kültür ve sanatin yasamimiza daha fazla katilmasina ihtiyacimiz var. Asil gelisme ekonomik rakamlarin katkisiyla kültürün ve sanatin yasamimizda ne kadar yer aldigiyla basarilabilinir. Türkiye'nin iyi bir gelisme içinde oldugunu da sizinle paylasmak istiyorum. 2002 Türkiye'si sadece 9 film üretmis. 2009 yilinda 70 film üretti. 2002 yilinda Türk filmleri 2 milyonun altinda seyirci bulmus dibe vurmus, 2008 yilinda Türk filmleri 23 milyon seyirciye ulasmis. Bu Türkiye sinemasinin Dünya.yla yarismakta oldugunun güzel bir göstergesidir" dedi.
 
“Kültür ve sinema salonu olmayan bir yerlesim yeri kalmayacak”
Günay söyle konustu; "2005 yilinda çikan bir yasa çerçevesinde sinemaya sinirli ve güzel bir katki sagliyoruz. Her yil 10 milyon lira tutarinda sineme filmlerine katki saglamaya çalisiyoruz. 2004 yilindan itibaren Türk filmlerinin uluslararasinda tanitimi için 1 milyon lira ayirmisken, 2008 yilinda 14 milyon lira katki saglamisiz. Türk filmleri 2008 ve 2009 yillarinda Türk filmleri 100'den fazla ödül getirdi. Çok önemli ödülleri Türkiye'ye getiriyoruz. Hedefimiz kültür ve sinema salonu olmayan bir yerlesim yeri kalmasin. Daha fazla kadin, daha fazla çocugun bu etkinliklerde bulunmasi gerekiyor. Çünkü hayati kadinlar sekillendiriyor."
 
Gecede ayrica Inönü Üniversitesi ve Malatya Musiki Cemiyeti, Malatyali sanatçilarin besteleriyle Malatya türkülerini seslendirerek geceye renk katti.
 
Kayisi ‘Kristal.ize oldu sahiplerini buldu
“En Iyi Kisa Film” dalinda, “Usak Hesabi”, kristal kayisinin sahibi oldu.
Türk Telekom sponsorlugunda gerçeklestirilen Ulusal Kisa Metraj Film Yarismasi.nda ‘mizah. temali 12 film yaristi. Gecede Festival sponsorlarindan Halk Bankasi.nin Yönetim Kurulu Baskan Vekili Mehmet Emin Özcan.in açiklayip takdim ettigi Inönü Üniversitesi Ögrencilerinin Seçimi Ödülü.nün sahibi "Usak Hesabi" filmi oldu. Ödülü filmin yönetmeni Yusuf Emirdar aldi.
Sinema Yazarlari Dernegi üyeler, Ceyda Asar, Övgü Gökçe ve Cumhur Canbazoglu tarafindan degerlendirilen SIYAD ödülü "Küçük Bir Hakikat" filminin oldu. Ödülü Ceyda Asar filmin yönetmeni Emre Akay.a takdim etti.
Ulusal Kisa Metraj Film Yarismasi.nda filmler ana jüri üyeleri; gazeteci ve yazar Sayim Çinar, oyuncu ve tiyatro yönetmeni Mehmet Esen, oyuncu ve öykü yazari Nilüfer Açikalin, Inönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarim Fakültesi Dekani ve Festival Yürütme kurulu üyesi Prof. Dr. Turan Sager ve yönetmen Asitha Amereseker.e tarafindan degerlendirildi.
Jüri üyelerinden Nilüfer Açikalin.in açiklayip, takdim ettigi Jüri Özel Ödülü.nün sahibi "Sampiyon Besiktas" filmi oldu ve ödülü filmin yönetmeni Sirin Soysal aldi.
Türk Telekom.un ana sponsorlugunda düzenlenen “Ulusal Kisa Metraj Film Yarismasi”nda son olarak, Asitha Ameresekere.nin açikladigi 3 bin lira para ödülü ve kristal kayisi sahibi En Iyi Kisa Film, "Usak Hesabi" oldu. Filmin yönetmeni Yusuf Emirdar.a ödülünü Türk Telekom Bölge Müdürü Erhan Kaya takdim etti.
‘En Iyi Film. dalinda ‘Kristal Kayisi Ödülü.nün sahibi ‘Görünmez Kadin.
Gecede son olarak “mizah” konulu 10 uzun metraj filmin yaristigi, LC Waikiki.nin destekledigi Malatya Uluslararasi Uzun Metraj Film Yarismasi.nin sonuçlari açiklandi. Türkiye.den Murat Seker.in yönetmenliginde ki “Çakallarla Dans” filminin de bulundugu yarismada, filmler yönetmen Hüseyin Karabey, American Cinema Foundation yöneticisi Gary McVey, Yunan oyuncu Katerina Moutsatsou, Fibresci Baskani Jean Roy ve Japon yapimci Hisami Kuroiwa.dan olusan Ana Jüri tarafindan degerlendirildi.
Bu kategoriler disinda filmler, ayrica “Jüri Özel Ödülü”, “SIYAD Ödülü” ve Malatyali sinemaseverlerin oylariyla belirlenen “Kemal Sunal Halk Ödülü” içinde yaristi.
Kendisi de Malatyali olan, Türkiye.nin yetistirmis oldugu efsanevi oyuncu Kemal Sunal adina verilen Halk Ödülü.nü "Çakallarla Dans" filmi aldi. Kazanan filmi açiklayan Malatya Belediye Baskani Ahmet Çakir, filmin yönetmeni Murat Seker.e ödülünü takdim etti.
Sinema Yazarlari Dernegi Jüri üyeleri Senem Aytaç, Murat Ersahin ve Ceylan Özgün Özçelik tarafindan degerlendirilen "Simon Konianski" filmi SIYAD ödülüne layik görüldü.
Ana jüri tarafindan degerlendirilen ve jüri üyelerinden Hisami Kuroiwa tarafindan açiklanan “Jüri Özel Ödülü”nün sahibi "Bekleme Müzigi" adli film oldu.
Danisma Kurulu üyelerinden Nehir Erdogan.in açikladigi “En Iyi Erkek Oyuncu Ödülü”nün sahibi "Baba" filmindeki rolüyle Jan Fares oldu.
Yönetmen Hüseyin Karabey.in açikladigi “En Iyi Senaryo” dalinda kazanan "Optik Yanilmalar" filminden ödülü Ivan Alvarez De Araya ve Cristobel Briceno aldi. Ödülü Festivalin resmi sponsoru Çalik Holding adina Ali Cüreoglu takdim etti.
En Iyi Yönetmen Ödülü.nü Malatya Valisi Doç Dr. Ulvi Saran açikladi. Kazanan "Platon.un Akademisi" filminin yönetmeni Filippos Tsitos oldu. Yeni bir filme baslamasindan dolayi törene katilamayan yönetmene ödülü temsilen, Kültür ve Turizm Bakani Ertugrul Günay ve LC Waikiki adina Pürlen Dizdar tarafindan Yunan oyuncu ve jüri üyesi Katerina Moutsatsos.a takdim edildi.
“En Iyi Film” dalinda “Kristal Kayisi Ödülü” ve 10 bin Euro "Görünmez Kadin" filminin, “En Iyi Kadin Oyuncu” ödülü de yine "Görünmez Kadin" filmindeki performansiyla Julie Depardieu.nun oldu. “Görünmez Kadin”in yönetmeni Agathe Teyssier islerinin yogunlugundan dolayi katilamadigi törene, bagimsiz sinema çekmenin zor oldugu bir zamanda, böylesine bir ödülü almis olmaktan mutluluk duydugunu ve cesaretlendirdigini belirten mesajinda, festival yetkililerine ve jüriye tesekkürlerini iletti.
 
Festivale katilan Kültür ve Turizm Bakani Ertugrul Günay, Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran, Festival Yönetmeni Ali Çalisir, Festival danisma kurulu üyeleri ve tüm jüri üyelerinin tören sonrasi sahneye çikarak hatira fotografi çektirmesinin ardindan festival ödül töreni sona erdi.
 
Malatya Uluslararasi Film Festivali Yarisma Sonuçlari
Uluslararasi Uzun Metraj Film Yarismasi En Iyi Uzun Metraj Film: Görünmez Kadin / Agathe Teyssier
Uluslararasi Uzun Metraj Film Yarismasi En Iyi Yönetmen: Filippos Tsitos (Platon.un Akademisi)
Uluslararasi Uzun Metraj Film Yarismasi En Iyi Senaryo: Christian Jimenez, Alicia Scherson (Optik Yanilmalar)
Uluslararasi Uzun Metraj Film Yarismasi En Iyi Erkek Oyuncu: Jan Fares (Baba)
Uluslararasi Uzun Metraj Film Yarismasi En Iyi Kadin Oyuncu: Julie Depardieu (Görünmez Kadin)
Uluslararasi Uzun Metraj Film Yarismasi Jüri Özel Ödülü: Bekleme Müzigi / Hernan Goldfrid
Uluslararasi Uzun Metraj Film Yarismasi SIYAD En Iyi Uzun Metraj Film Ödülü: Simon Konianski / Micha Wald
Uluslararasi Uzun Metraj Film Yarismasi Kemal Sunal Halk Ödülü: Çakallarla Dans / Murat Seker
Ulusal Kisa Metraj Film Yarismasi En Iyi Kisa Metraj Film: Usak Hesabi / Yusuf Emirdar
Ulusal Kisa Metraj Film Yarismasi Jüri Özel Ödülü: Sampiyon Besiktas / Sirin Soysal
Ulusal Kisa Metraj Film Yarismasi SIYAD En Iyi Kisa Metraj Film Ödülü: Küçük Bir Hakikat / Emre Akay
Ulusal Kisa Metraj Film Yarismasi Inönü Üniversitesi Ögrencilerinin Seçimi: Usak Hesabi / Yusuf Emirdar
 
 
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber