• DOLAR
  6,8670
 • EURO
  7,7877
 • ALTIN
  399,54
 • BIST
  1,1337

Festivalde Sona Doğru

9. Malatya Uluslararası Festivali 4. Gün yapılan etkinlikler, film gösterileri ve ulusal uzun metraj ana jürisin yaptığı toplantıdan sonra festivale destek veren kuruluşlara verilen teşekkür plaketinden sonra sona erdi

Festivalde Sona Doğru

9. Malatya Uluslararası Festivali 4. Gün yapılan etkinlikler, film gösterileri ve ulusal uzun metraj ana jürisin yaptığı toplantıdan sonra festivale destek veren kuruluşlara verilen teşekkür plaketinden sonra sona erdi

Ulusal Uzun Mertaj jürisi ilk kez bir araya gelirken, Jüri Başkanı Derviş Zaim Toplantı sonrası yaptığı söyleşide soruları yanıtladı.

 “SENARYO YAZARKEN KAN, TER, GÖZYAŞI EN ÖNEMLİ ADIMLARDIR.”

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi, Yeşilyurt Belediyelerinin ve Malatya Valiliğin katkılarıyla düzenlenen 9. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin 4. gününde usta yönetmen Derviş Zaim, Master Class etkinliğiyle sinemaseverlerle buluştu. Yoğun katılımla gerçekleşen etkinlikte Derviş Zaim kendisini dinlemek için salonu dolduran kalabalıkla tecrübelerini paylaştı.

Konferansın soru cevap kısmında konuklardan gelen  “Sinemadan para kazıyor musunuz?”  sorusuna Derviş Zaim, “Sinemadan her zaman çok büyük paralar kazanmanıza gerek yok. Size bir kahve ısmarlayacak kadar kazandım.” şeklinde ders niteliğinde bir yanıt verdi.

Yaklaşık bir buçuk saat süren konuşmasında usta yönetmen; senaryo üzerine aşamalarının farklı olması gerektiğini ve bu aşamaları atlamadan yapılması hikayenin anlamının genel bütünü için çok önemli olduğunu vurguladı.

Katılımcılarla senaryo yazımında ışık olacak notlar paylaşan Zaim,  “Senaryo yazarken kan, ter, gözyaşı en önemli adımlardır. Bazen yazdıklarınızdan kazık yiyeceksiniz yazdıklarından kazık yemezsen bu işi öğrenemezsin” dedi.

Derviş Zaim film yapım süreci hakkında insanların hata yapmaktan çekindiklerini belirterek şunlara değindi: “İnsanlar iyi hatalar yapacak ki, o hatalar o kişiyi ileri de daha iyi yerlere getirsin.”

“Siz filmi, film ise sizi yoğuracak. Bu karşılıklı alışverişte faydalı duyarlı bir iş ortaya çıkar. Sürüklerken sürüklenmeyi de başarırsanız film yapmak keyif haline dönüşebilir.”

EYLEM KAFTAN SİNEMA SEVERLERLE BULUŞTU

 1. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında ‘Kovan’ filmi Malatya Park AVM’de izleyicilerle buluştu. Filmin Yönetmenliğini üstelenen Eylem Kaftan, gösterim sonrasında izleyicilere film hakkında bilgiler vererek kısa bir söyleşi gerçekleştirdi. Seyircilerden gelen soruları da yanıtlayan Eylem Kaftan, “Bu film Artvin’de çekildi. Kovan filmi ilk uzun metraj sinema çalışmam. Kovan, pek çok uluslararası festivalin proje geliştirme platformlarında geliştirilmiş ve bu platformlardan çeşitli ödüllerle dönmüştür.” açıklamasıyla filmin uluslararası başarısına değindi. Kaftan, “Film Şehirli çiftçilerin doğayla mücadelesini, doğanın dilini anlama çabasını ve yaptığı hataları ele aldım. Kovan, aynı zamanda son dönemde kadınların sinemadaki görünürlüğü ve varlığı üstünden de tartışma yaratacak bir filmdir.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

GÖSTERİMLER HIZLA DEVAM EDİYOR

 1. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin dördüncü gününde ‘Festival Geldi’ etkinlikleri kapsamında, farkındalığı arttırmak amacıyla görme, işitme engelli çocuklar ve bedensel engelli çocuklara iki ayrı ayrı film izletildi. Görme ve işitme engelli çocuklar için  “Matmazel Paradise”, bedensel engelli çocuklar için  ise “Kıvırcık: Ay Macerası” film gösterimleri yapıldı.

Çocuklara yönelik düzenlenen bu etkinliklere katılan Nilay Toprak, “Hem duygulu anlar yaşadım hem de çocukların mutlu olduğunu görmek  beni çok  mutlu etti. Benim  babam da bir bacağından engelli. Bu etkinliklerden haberdar olup gelip tek tek çocuklarla  sarılıp kucaklaşsam çok mutlu olurum. Hayatta aldığımız  her nefesten dolayı  hep bir şükür halinde olmalıyız” şeklinde konuştu.

YÜKSEL ARICI, “OYUNCU YÖNETMENİN ÇOCUĞU GİBİDİR”

 1. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında etkinlikler tüm hızıyla devam etti. Kurtlar Vadisi, Cennet Mahallesi, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz gibi dizilerde rol alan oyuncu Yüksel Arıcı “Oyunculuk Atölyesi” söyleşini gerçekleştirdi.

Seyircinin dizide kendilerini severek izlediklerini ve bundan dolayı gurur duyduğunu belirten Arıcı, “Seyircimiz bizi seviyor, bu da insana gurur veriyor. Ben oyuncunun çalışkan, çevik ve ahlaklısını severim. Ben hep halkın içinde oldum ve onlara değer verdim. Çünkü onlar beni bu konuma getirdiler. Oyuncu olduğum için pişman olmadım. Dünyanın en güzel mesleğini yapıyorum. İyi ki oyuncu olmuşum. Annemin benimle gurur duyması benim için en büyük ödüldür” şeklinde konuştu.

Yönetmenlerin oyuncuları yormadığını ve onları eğittiğini dile getiren Arıcı konuşmasını, “Yönetmenler aslında oyuncuyu çok fazla yormazlar. Çünkü oyuncu onların çocuğu gibidir. Oyuncuyu eğiten yönetmendir. Ben saygıyla onunla çalışırım oynadığım rollerin etkinsin de kalmadım. Önce iyi insan olun sonra iyi oyuncu olursunuz. Hayatımda utanacağım hiçbir şey yapmadım. Oyuncu zorla olunacak bir şey değildir. İnsanın içinden gelmesi lazım ve oyuncu olmak için eğitim şarttır. Sanatta hiçbir şey kısıtlanmaması lazım, sanat insana her şeyi öğretir. İyiyi, kötüyü, doğruyu, yanlışı kısacası her şeyi öğretir. Ben oynarken hem öğreniyorum hem de öğretiyorum.”  Sözleriyle sonlandırdı.

SENARYONUZUN FİLME HİZMET EDECEK BİR CÜMLESİ OLSUN

 1. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesinde Müslüm filminin Senaristi Gürhan Özçiftçi’nin katılımıyla “Senaryo Atölyesi” düzenlendi. Yapılan söyleşiye öğrenciler ve sinemaseverler katıldı.

Yayın türlerine değinerek konuşmasına başlayan, film ve sinemanın farkını piyasadaki ana akım sinema olarak nitelendirerek bağımsız filmlerin Türk ve Dünya sinemasında yer edilmediğine değinen Özçiftçi “ Senaryo üstatlarının ortak bir fikri vardır. Kötü senaryodan iyi film çıkmaz, iyi senaryodan kötü film çıkar. Bu yüzden yazdığınız senaryonuzun filminize hizmet edecek bir cümlesi olmalıdır. Senaryonuz ne kadar iyiyse filminizde o kadar iyidir, senaryo fikir ile doğar.” dedi

Sinema Atölyesi konferansı soru cevap ile devam etti.

ÇOŞKULU ŞEKİLDE PLAKET GECESİ DÜZENLENDİ

9.Malatya Uluslararası Film Festivali’ne sponsor olan kurum ve kuruluş temsilcilerine plaket verildi. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan yakın zamanda hayatını kaybeden sanat güneşimiz Yıldız Kenteri anarak misafirlerine hitaben şunları söyledi: “Doğu bölgelerinde bir paylaşım olduğunu fark ettim. Sanatçılar malatyaya geldiler. Gelen misafirlerimizi en güzel şekilde ağırlayacaz. Festivalimiz adını duyuracak. Dolayısıyla bu memleket bizimdir. Şehrimize gelen turist sayısı çok fazladır. Bunu daha da attırmamiz lazım. Bunu özellikle ifade etmek istiyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından Malatya Valisi Aydın Baruş ve Selahattin Gürkan ‘ın yanı sıra festival direktörü Haydar Işık ve oyuncu Ahmet Yenilmez festivale destek veren kurum ve kuruluş temsilcilerine plaket verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber