• DOLAR
  7,8152
 • EURO
  9,1822
 • ALTIN
  476,86
 • BIST
  1,1743
Nedim Sağır
Nedim Sağır
nedim.sagir@malatyasonsoz.com.tr
FESTAKİM KEMA UMİRTE….
 • 0
 • 2376
 • 02 Eylül 2018 Pazar
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Allah’ın merhamet ve ikramı üzerinize olsun…

“Emrolunduğun gibi dosdoğru ol” Bu ilahi hitabın muhatabı; evvel emirde Resulullah (sav) ve O’na iman edenler, ayrıca insan gibi yaşamak isteyen herkes…

Sebep ne idi ki böylesi bir ihtar ve ikaza maruz olur hem de ilahi gözetim ve denetimdeki bir kutlu insan ?

Kur’anı bir bütün olarak incelediğimizde Hak ve adeletten zerrece bizi kaydırıp saptıracak herşeye dikkat çekilip,yaratılmış en üstün varlık olan insanın kendisinde saklı olan ilahi sıfatları korumak ve kirletmemek adına bu hitaba muhatap olduğunu görürüz.

Yaradan ile yaratılan arasındaki ilişkiden tutunda her yaratılanla aramızdaki hukukun korunması içindir bu hitab.

Allah ile olan bağımızda emrolunduğumuz gibi dosdoğru olmak;O’na hiç bir varlığı,hiçbir şekilde,hiçbir halde ortak koşmamaktır. İbadete layık olan tek mabud, sıfatlarının her birinde dengi ve ortağı olmayan tek İlah, yaradan, rızıklandıran, yarattıklarının idare ve ihtiyaçlarını halk ederken hiçbir şeye muhtaç olmayan tek Rabb ve bu Rabbe yakın olmak ve rızasını kazanmak gayesini taşıyan şu fani olan dünya hayatımızda bütün benliğimizle O’na yönelmektir. Bedenimiz yönelirken O Halık-ı Zülcelal’e, akıl ve kalbi başka şeylerin ipoteğine vermemek gerek..

Emrolunduğumuz gibi dosdoğru olmak; kulluk ve inancımız gereği, ahdimizi unutturacak yada fesad karıştıracak her fikir ve eylemden uzak durmaktır. Tam bir safiyet ve ihlasla Yarilemyezelden hiçbir an gafil olmamaktır.

Emrolunduğumuz gibi dosdoğru olmak; ibadet ve itaati, yapılması istenen emirleri istenildiği şekilde yerine getirmek,kendi keyf ve arzularımıza göre kulluğu kılıfa uydurmamaktır. Ne yazık ki öyle bir hale getirildik ki ibadet ederken bile kulluk bilincinden uzak oluşumuz, istirahat ve keyfi düşkünlüğümüz, mabedlerimizi ve ibadetlerimizi şekillendirir oldu.

Emrolunduğumuz gibi dosdoğru olmak;İlahi kelamı anlamaya çalışırken,ilahi kitabın kalbine nakşedildiği O kutlu elçiyi ve hayatını bir bütün olarak anlamaya çalışmaktır.Bu öyle bir titizlik gerektirir ki mümin için canından bile aziz olduğu vahy-i ilahi ile tescillenirken,Ona uyup tabi olmayı,Allah’ın sevgi ve rızasını kazanmada tek yol bilmektir.

Emrolunduğumuz gibi dosdoğru olmak;Vahy-i ilahiyi bir bütün olarak maddi ve manevi,dünyevi ve uhrevi tek kurtuluş çaremiz bilerek,içimize hiç bir daralma ve sıkıntı sokmadan o vahye uymaktır.Vahyi hayata geçirirken Hz.Muhammed (sav)’in kriterinde olmasına hassasiyet göstermektir.

Bugün;İslama hizmet etmiş mezhep ve tasavvuf alimlerini yerden yere vurup,hadisi ve sünneti sanki Kuran’ın alternatifi gibi gösterip eleştiren ve daha da ileri gidip ayetler üzerinde bile edepsizce ve ilimsiz olarak,tarlada  her yeri tehdit eden zararlı ot gibi biten bir tehlikenin içindeyiz.

Emrolunduğumuz gibi dosdoğru olmak için Kuran’ı ruhumuz,Resulullah’ı (sav) bedenimiz,İslam coğrafyasını azalarımız bilip,duyarlı ve hassas yaşamak zorundayız..

Rabbim bize emrolunduğumuz gibi dosdoğru olmayı nasip etsin…

Saygı ve hürmetlerimle,Allah’a emanet olunuz…

Nedim Sağır

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber