• DOLAR
  7,7932
 • EURO
  9,1174
 • ALTIN
  471,18
 • BIST
  1,1670
Nasuh Boztepe
Nasuh Boztepe
nasuh.boztepe@malatyasonsoz.com.tr
FAS HATIRALARI -1         
 • 0
 • 953
 • 13 Şubat 2020 Perşembe
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Efendim, bir grup dost ve güzel insanla (Dr. M. Zeki OKUTAN, Dr. Osman AKMAN, Ecz. İdris DİKİLİTAŞ, İnş. Mühendisi Hayrullah KESKİN, Ziraat Mühendisi Ayhan KASAPOĞLU, Uğurcan ECEMİŞ, Dr. Mehmet SILAY, Dr. A. Fevzi İNCEÖZ, Vedat GÜN, Fethi ŞİMŞEK, Mehmet YAVUZ ve daha birçok örnek insanla) Fas’a seyahat ettik.

Türkiye – Fas ortalama dört buçuk saatlik bir mesafededir. Eğer seyahat Fas Hava Yolları El-Arabia ile yapılıyorsa, uçaklarda kalkış esnasında sefer (uçuş) duası yapılmaktadır. Bu insana rahatlık veren çok güzel bir uygulamadır. El-Arabia Hava yollarının 27 uçağı vardır. (Türk Hava Yollarının 350 uçağı bulunuyor)

Ancak, El-Arabia 11 Afrika ülkesinin hava yolunun şirketinin ortağı konumundadır. Afrika’nın beş büyük bankasının dördünün ortağı Fas’tır. Ülkede enflasyon yoktur, sıfırdır. Ev sahibi olmak isteyenlere veya 60 yaş üstü 20 yıllık ev kredisi alanlara faiz oranı %5,5’tir.

Osmanlı, iki buçuk asır birlikte olduğumuz ve onu sömürgeci Avrupalılarının tasarrufundan koruduğumuz Fes şehrini, merkez alarak Fas dediğimiz Mağrip bize göre en uzak ülkelerden birisidir. FAS, TÜRKİYE İÇİN VİZE İSTEMEYEN DOST BİR ÜLKEDİR. BURADA HALK HEM İSLAMI, HEM DE ARAPÇAYI KABULLENMİŞTİR.

Fas, yani Mağrip Osmanlıca Diyarül-Mağrip, uluslar arası dilde Morocco diye adlandırılıyor.

MAĞRİP; AFRİKA’NIN, MARAKEŞ’TE MAĞRİP’İN KALBİDİR. MARAKEŞ’İN KALBİ DE CEMAAT-EL FİNA MEYDANIDIR. FİNA İÇİN “MUCİZELER MEYDANI” DA DERLER. MOROC KELİMESİNİN KAYNAĞI MARAKEŞ’TİR. MARAKEŞ İSE BERBERİ LİSANINDA MURNAKUŞ’TAN GELİR. MURNAKUŞ “TANRININ ÜLKESİ” DEMEKTİR. MARAKEŞ İÇİN İSE “MASAL ŞEHİR, KIRMIZI ŞEHİR VEYA SALTANAT ŞEHRİ” DENİR. ESKİ ŞEHİR MADİNE SURLARININ İÇİNDE HALA ASIRLAR ÖNCESİNDEN GÖRÜNTÜLER SUNMAKTADIR.

“Ville Nouvelle” yani yeni şehir ise modern, betonarme kent ise Fransız sömürgeciler tarafından surların dışına inşa edilmiştir.

46 Eyalet, 37 vilayetten oluşmuş, 35 milyon nüfusu vardır.

1948 yılında İsrail kurulurken, Endülüs’ten Fas’a gelen Yahudilerden iki yüz bini gemilerle İsrail’in Yafa limanına getirilmişlerdir. Filistinlilerin yerlerine yerleştirilmişlerdir.

Ülkede Hristiyan ve Yahudi azınlıklar vardır. Fas’ın yönetim şekli parlamenter monarşidir. Fas kralı 2.Hasan’ın oğlu 6.cı Muhammed şuan ki kraldır. Kral halk tarafından çok sevilmektedir.

Kral ülkesinin gelişmesi ve kalkınması için her fırsatı değerlendirmektedir. Yatırımlarda kolaylıklar sağlamakta, hatta bizim Rusya ile aramızda olan uçak krizinden sonra, direk Rusya’ya gidip “Turistlerinizi bize gönderebilirsiniz”  diyerek iletişimler de kurmuştur. Ülkesinin her yönüyle gelişmesi ve kalkınması yönünde büyük gayret sarfetmektedir.

KRAL AFRİKA’NIN RUHANİ LİDERİ EMİR-EL MÜMİNİ’DİR. KRAL VE İSLAMİYET ALEYHİNDE KONUŞAMAZSINIZ. FAS’TA İSLAM VE KRAL ALEYHİNE KONUŞMAK YASAKTIR. ŞEHİRDE DOLAŞIRKEN ASKERİN VE POLİSİN RESMİNİ ÇEKMEK DE YASAKTIR. FAKAT FES’İN ESKİ ŞEHRİNDE VEYA MOLA VERDİĞİMİZ YERLERDE MARAKEŞ’İN CEMA-AL FİNAA MEYDANINDA YEREL KIYAFETLERİYLE DOLAŞAN BİRİSİNİN RESMİNİ ÇEKERSENİZ DERHAL SİZDEN PARA İSTER.

FAKİRLİK VE ZENGİNLİK TEZADININ OLDUĞU YER FAS’TIR. SAHİL KESİMLERDE LÜKS HAYAT VAR, İÇ KISIMLARDA HALK DAĞLARDA, ÇÖLLERDE VE VADİLERDE KERPİÇ EVLERDE VE KIL ÇADIRLARDA (BEYFUŞ ŞA’R) YAŞIYOR.

Medine’de de eski şehirlerde sokaklar çok dardır. Buralarda küçük el sanatları devlet tarafından teşvik edilmektedir.

İş sahası yaratıldığına inanılmakta olup, makineleşmeye sıcak bakmamaktadırlar. Alışverişlerde de bu el sanatlarından alınmasına önem verilmektedir. Teknoloji kullanılmadan yapılan bu üretimden vergi alınmamaktadır.

Bakkallar genelde berberidir. Berberi, Avrupalıların “Barbar” olarak beyan ettikleri halkın adıdır. Avrupalılar bir zamanlar Türklere de “Barbar” diyordu. Berberleri tanıtmak için “Bakkal dükkânında yere para düşse sesi duyulmaz” derler.

Ticarette Fas parası geçerli olmakta, Dolar ve Euro nadiren geçerli olmaktadır. Şehirlerde alt yapı çalışmaları tamamlanmış, imar durumu yol, elektrik hazır hale getirilmiştir. Yerliye 49, yabancıya 19 yıllık arazi verilmekte, yurt dışı yatırımlar teşvik edilmektedir.

Fransızların eseri olan Kazablanka, çağdaş şehircilik anlayışlıyla örtüşen caddeler, sokaklarda geniş meydanlar ve Türkiye’deki gibi küçük esnafa hayat hakkı tanımayan kocaman alışveriş merkezleri, sahilde modern yat limanı ve karada şehir ulaşımını kolaylaştıran raylı sistemler, tramvaylar ve otobüs yolları çok gelişmiş şekildedir.

Genelde elektrik, hidroelektrik santralleri vasıtasıyla üretilmektedir. Enerji, yabancı yatırımcıya özel indirimlidir. Yine teşvik için sigorta bedellerini de devlet ödemektedir.

Kamu ihalelerinin şeffaf yapıldığı belirtilmiştir.

FAS’TA KURAL; “FAS’TA KAZANDIĞININ VERGİSİNİ FAS’TA BIRAK” DOLAYISIYLA DIŞARIYA VERGİ GİTMESİNİ İSTEMİYORLAR.

Kalın sağlıcakla…

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber