• DOLAR
  7,6218
 • EURO
  8,8992
 • ALTIN
  457,88
 • BIST
  1,1675
Süleyman Demir
Süleyman Demir
suleymandemir@malatyasonsoz.com.tr
Fark Ücreti Nedir?
 • 0
 • 859
 • 12 Şubat 2015 Perşembe
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Saglik sebebiyle zaman zaman özel hastanelere ya da vakif üniversitelerine gitmekteyiz. Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözlesmesi bulunan vakif üniversiteleri ile özel saglik kurum ve kuruluslarina müracaat ettigimizde katilim payi yaninda aldigimiz hizmetlere ek olarak fark ücreti ödemekteyiz. Vatandasimiza çikarilan bu ilave ücret konusunda kamuoyunda sorulan tüm sorulara cevap vermeye çalistik.

Ilave ücretlerle ilgili Ilave ücret ya da diger adiyla “fark ücreti” nedir ve orani nasil belirlenir?

Ilave ücret; 5510 sayili Kanun’un 73. maddesi dayanak alinarak SUT (Saglik Uygulama Tebligi) ve eklerinde yer alan saglik hizmetleri islem bedellerine ek olarak genel saglik sigortalisi ve bakmakla yükümlü olunan kisilerden Kurumla sözlesmeli vakif üniversiteleri ile özel saglik kurum ve kuruluslari tarafindan alinan ücrettir.

Ilave ücretin tavanini belirlemeye Bakanlar Kurulu yetkili olup su anda saglik sunuculari tarafindan SUT fiyatlarinin iki katina kadar ilave ücret alinabilmektedir. Yani SUT’ta 100 TL olan bir saglik hizmetinden Hastane 200 TL’ye kadar ilave ücret alabilir demektir. Saglik sunucusu bu ücreti tamamen almayabilecegi gibi bir kismini alabilir.

Katilim payi ile ilave ücret arasindaki fark nedir?

Katilim payi Kanun geregi genel saglik sigortalilari ve bakmakla yükümlü oldugu kisilerden Kurum adina tahsil edilen tutardir. Ilave ücret ise yine Kanun geregi Bakanlar Kurulu tarafindan belirlenen sinirlar dâhilinde olmak kaydiyla vakif üniversiteleri ve sözlesmeli saglik hizmeti sunuculari tarafindan saglik hizmeti sunucusu için tahsil edilen tutardir.

Muayene Katilim Payi Ne Kadardir?

Ikinci ve üçüncü basamak resmi saglik hizmeti sunucularinda 5 (bes) TL ve Özel saglik hizmeti sunucularinda 12 (on iki) TL uygulanmaktadir.

Genel hükümler sakli kalmak kaydiyla; birinci basamak saglik kuruluslari muayeneleri, Kurumca belirlenen kronik hastaliklar ve acil haller hariç olmak üzere10 gün içerisinde ayni uzmanlik dalinda farkli saglik hizmeti sunucusuna yapilan basvurularda bu maddede belirtilen ayakta tedavide hekim ve dis hekimi muayenesi katilim payi tutarlari 5 (bes) TL artirilarak tahsil edilir. Artirilan 5 (bes) TL’lik tutar; Kurumdan gelir ve aylik alanlar ile bakmakla yükümlü olduklari kisiler için gelir ve ayliklarindan, diger kisiler için ise eczanelerce kisilerden tahsil edilir.

Yüksekögretim kurumlarina ait saglik hizmeti sunucularinda ilave ücret alinabilir mi?

Vakif üniversiteleri hariç yüksekögretim kurumlarina ait saglik hizmeti sunucularinda ögretim üyeleri tarafindan mesai saatleri disinda bizzat verilen saglik hizmetleri için SUT fiyatlarinin poliklinik muayenelerinde en fazla iki kati, diger hizmetlerde en fazla bir kati kadar ilave ücret alinabilir. Ancak bu tutarlar bir defada asgari ücretin iki katini geçemez.

Kimlerden ilave ücret alinmaz

1005 Sayili “Istiklal Madalyasi Verilmis Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Seref Ayligi Baglanmasi Hakkinda Kanun” hükümlerine göre seref ayligi alan kisilerin kendileri ve bakmakla yükümlü olduklari kisilerden,

2330 Sayili “Nakdi Tazminat ve Aylik Baglanmasi Hakkinda Kanun” hükümlerine göre aylik alan kisilerin kendileri ve bakmakla yükümlü olduklari kisilerden,

Harp malullügü ayligi alanlar ile 3713 sayili “Terörle Mücadele Kanunu” kapsaminda aylik alan kisilerin kendileri ve bakmakla yükümlü olduklari kisilerden,

Tedavileri sonuçlanincaya veya maluliyetleri kesinlesinceye kadar; 3713 sayili Terörle Mücadele Kanunun 21 inci maddesinde sayilan olaylara maruz kalmalari nedeniyle yaralanan kisilerden, her ne sart altinda olursa olsun ilave ücret alinmayacaktir.

Yarin Özel saglik hizmeti sunuculari tarafindan ilave ücret alinmayacak saglik hizmetlerinin hangileri oldugu konusu ile devam edecegiz.

Saglikli ve mutlu kaliniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber