• DOLAR
  5,7635
  % -0,11
 • EURO
  6,4297
  % 0,47
 • ALTIN
  282,9559
  % 1,81
 • BIST
  97.149
  % 1,84

Fahiş Fiyatlar Düşüşe Geçti

Küçük sebze ve meyve halini ziyaret edip Malatya Sebzeciler Odası Başkanı Yasin Yıldız ile piyasayı değerlendirdik. Kaosa sebep olan sebze ve meyvelerdeki fahiş fiyatların düştüğünü hatta daha da düşeceğini belirten Yıldız yeni hâl yasasından, yağışların ürünlere olan etkisinden bahsedip insanların marketlere yönelişinin pazar esnafı üzerindeki olumsuz etkisini dile getirerek “Pazara yönelin” çağrısı yaptı  

Fahiş Fiyatlar Düşüşe Geçti

Yaşamımızın hemen hemen her safhasında yer alan sebze ve meyve ile ilgili akla gelecek her soruyu Malatya Sebzeciler Odası Başkanı Yasin Yıldız ile ele aldık. Önemli açıklamalar yapan Malatya Sebzeciler Odası Başkanı Yasin Yıldız öncelikle gündeme bomba gibi oturan fahiş fiyatlar ile ilgili konuşarak, “Seçimden sonra fiyatlarda epey bir düşüş oldu.  Hatta bu yüzde yüze yakın bir düşüştü.  En basiti biberden örnek verebiliriz. 15-20 lira arası seyreden biber bu gün 5-6 lira arasında seyrediyor.  Bu fiyatların daha da düşmesini bekliyoruz 4 liraya kadar. Domates keza yine öyle şuan 3-5 lira arasında pazarlarda satılırken marketlerde de 7-8 arası seyrediyor.  Patates ve soğan oldukça yüksekti ama daha önce dediğimiz gibi Mayıs’ta kesinlikle düşeceğini söylemiştik yeni ürünlerin gelmesiyle fiyatlar düşüşe geçti.  Soğan, patates 7-8 lirayı görmüştü seçimden sonra, şuanda 5 liraya kadar düştü. 10 gün veya 15 gün içerisinde patates, soğan 2-3 lira arasında tüketilebilecek. Öte yandan üretimin olduğu yerde yağışlar olsaydı fiyatlara etki ederdi. Ama doğu bölgelerde yağış olduğu için her hangi bir etki etmiyor. Aşırı yağıştan dolayı, havaların soğuk gitmesinden dolayı bunun eksisini yazın yerli ürünlerde yaşayabiliriz.  Şuan için fiyatlarda düşüş var. Fiyatlar daha da düşer.  En basiti patates, soğan bütün ülkenin gündeminde 7-8 lirayı görmüşken yeni taze ürünler gelmeye başladı taze ürünler gelmeye başladıkça bu daha da düşecek ve fiyatlar 2-3 liraya bulacak” ifadelerine yer verdi.

“SICAK PARA AKIŞININ OLMAMASINDAN DOLAYI 22 ÜYEMİZ KAPANIŞINI VERDİ”

Yeni hal yasasını da değerlendiren Yıldız, “Yeni hal yasası şahsi düşünceme göre bir rant oluşumudur.  Çok büyük bir sorun teşkil etmeye başlar duyumlarımıza, okuduklarımıza göre komisyoncular aradan kaldırılacak BİM ve A101’ ler manavlara marketlere ürün dağıtacak.  Bu da bir farklılık oluşturmuyor genelden alıp tekele verilecek.  Bu da büyük bir sıkıntı oluşturur. Marketlerde ürün çokluğu var kartlardan kaynaklı bir fiyat farkı var. Çünkü pazarlarda kredi kartı yok ülkenin en büyük sorunlarından biri de bu kredi kartıdır. Çünkü insanlar maaşını alıp direk karta yatırıyor.  Sıcak para piyasada dönmediği için pazarlara rağbet az marketlere fazla.  Karttan harcama yaptıkları için de pazarlara dönüş yapamıyorlar. Nakit paradan dolayı çok büyük bir sıkıntı var. Bu kredi batağına düşen insan kurtaramıyor kendini, burada devletin biraz millete yardımcı olması lazım.  Bu kartlardan dolayı insanlara yardım etmeli ki sıcak para içerde dönsün ama sadece marketlerin içinde bankada dönüyor. Sıcak para iç piyasada kesinlikle dönmüyor bu da esnafı olumsuz etkiliyor. Şu şekilde örnek vereyim geçen sene ile bu sene arasında 22 üyemiz kapanışını verdi, sıcak para akışının olmamasından dolayı. Manav marketlerde var ama onlarda da fiyat yüksek.   İnsanları pazarlara alıştırmamız lazım. Yeni başkanlarımızla beraber çalışmalarımızı başlattık, işgallerden dolayı, yukardaki işportalardan dolayı, içerdeki esnaflardan dolayı görüşmelerimizi yaptık çalışmalarımız tamamlanmak üzere bir düzen getirip onlara yeni bir sistem getirip daha elverişli uygun şartlarda insanların alışveriş yapabilmesi için güzel kapalı bir pazar yapmayı düşünüyoruz. Bu konuda da çalışmalarımız başladı inşallah bunun meyvelerini de bir iki ay içinde alacağız. Buranın düzenlenmesi açısından. Zaten Bostanbaşı’da Yeşilyurt belediyesi kapalı bir pazar yapıyor. Onunda tamamlanmasına az kaldı.  Yakınca’da da yeni bir pazar yeri oluşumu var. 3 tane semt pazarımız var, bura var meyve sebze konusunda marketlere ihtiyacımız yok pazarlarımız bize yetiyor ama dediğim gibi bu kart olayı pazarcı esnafın belini çok büküyor. Diğer bir sorunumuz olan seyyar satıcılar içinde şunları diyebilirim. Bu konuda belediyenin aşırı esnekliği vardı.  Biz bunu bir kaç kez dile getirdik.  Seçimden sonrayı beklememiz ön görüldü bizde bekledik. Görüşmelerimizi yaptık bu konu ile ilgili. Buradaki esnaf ürün alıyor vergi ödüyor, ürün satıyor vergi veriyor,  yer kirası var,  işçisi var buna rağmen yine ayakta kalmaya çalışıyor esnaf.  Bu konuda bize yardımcı olunacağına söz verildi. Hem büyükşehir belediyesi hem Battalgazi belediyesi. Konu ile ilgili de gereken çalışmalarımızı yaptık. Bizim için en büyük sorunlardan biri Mısır Çarşısı’nın girişi, Akpınar Meydanı, aşağıda minibüs durağının oralarında bulunan seyyarlar. Çalışmalarımız sonucu inşallah zabıtalar ile birlikte bir düzenleme yapacağız.  Bu düzenlemeyi iki, üç ay içerisinde tamamıyla oturtmuş olacağız inşallah.” şeklinde konuştu.

Hanife Sarı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber