• DOLAR
  6,8223
  %0,16
 • EURO
  7,5691
  %0,29
 • ALTIN
  379,35
  %0,80
 • BIST
  8,4542
  %0,71

Fabrikanın Bacaları 16 Eylül’de Tütecek

Türk Şeker’e bağlı Malatya Şeker Fabrikası 13 Eylül tarihinde Pancar alımına başlayarak şeker üretecek.  Kapandı, Kapanacak denilen fabrikada, 64. Dönem şeker üretimine 16 Eylül tarihinde başlanacak

Fabrikanın Bacaları 16 Eylül’de Tütecek

Türk Şeker’e bağlı Malatya Şeker Fabrikası 13 Eylül tarihinde Pancar alımına başlayarak şeker üretecek.  Kapandı, Kapanacak denilen fabrikada, 64. Dönem şeker üretimine 16 Eylül tarihinde başlanacak

Özelleştirme Kapsamında kapandı kapanacak diye yıllardır konuşulan Malatya Şeker Fabrikası Malatya ve Türkiye Ekonomisine katma değer sağlamaya devam ediyor. Fabrika bünyesinde yapılan iyileştirme çalışmaları ile tamamen elektronik ortamda şeker üretecek Olan Malatya Şeker Fabrikasında bu yıl yeni bir şeker üretimi rekoru bekleniyor.

YENİ NESİL OTOMASYONA GEÇTİK

Şeker İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Nuri Murat, fabrikanın revizyonunun tamamlandığını ve tamamlanan revizyon çerçevesinde hem şeker üretiminde hem de kalite yönünde artış sağlanacağını söyledi. Nuri Murat gazetemize yaptığı açıklamada Fabrikamızın revizyonunda 1 Mayıs tarihinde başlandı. Bu kapsamda fabrika tamamen otomasyon sistemine geçerek bu yıl şeker üretecek. Yapılan revizyon çalışmasında 1956 yılından itibaren şeker üretimi yapılan şeker kazanları, ve üretimde kullanılan birçok cihaz yenilendi. Yenilenen sistemle hem şeker üretiminde artış sağlanacak. Hem de Şekerin kalitesi daha da artacak. Yine yapılan revizyon çalışmasından Doğalgaz kullanılarak enerjinin daha verimli sağlanmasında imkan sağlandı. Bu vesileyle maliyet düştü. İşçilik azaldı. Şekerler el değmeden üretilmeye başladı.  Yeni nesil otomasyon denilen sistemle üretilen şekerin kalitesi de böylelikle artmış olacak.

HEDEFİMİZ 60 BİN TON ŞEKER

Pancar alımı ve Pancar ekim alanları hakkında da bilgiler veren Başkan Nuri Murat; “Geçen yıl ürettiğimiz şekerin tamamı satıldı. Bu yıl ise 76 bin dönüm alana pancar ekimi yapıldı. Yaklaşık 1000 çiftçi ailesi pancar üretiminde çalışıyor.  Bu çalışmalar sonunda ise Türkiye Ekonomisine geçen yıl 300 Milyon TL katma değer sağlandı. Sezon süresince de 45 bin ton şeker üretildi ve üretilen şekerin tamamı satıldı. Bu yıl ise 60 bin ton şeker üretmeyi hedefliyoruz. Üretilen şekerin yanında pancar üreticisine ve hayvan yetiştiricilerine 150 bin ton yaş küspe üreterek vermeyi hedefliyoruz. Bununla birlikte 16 Bin ton da melas üretmeyi planlıyoruz.

A. Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber