• DOLAR
  5,4680
  % -0,00
 • EURO
  6,2152
  % 0,19
 • ALTIN
  229,6637
  % 0,21
 • BIST
  104.499
  % -0,09

Evi olanlar dikkat! 30 Kasim’da Bitiyor

Emlak vergisi ödemeleri 2 taksit halinde ödeniyor. Söz konusu vergide ikinci taksit ödemeleri ay sonu sona erecek

Evi olanlar dikkat! 30 Kasim’da Bitiyor

 

Emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri 1 Kasim itibariyle baslamisti. Ödemeler 30 Kasim Pazartesi günü mesai bitimiyle sona erecek.

'1319' sayili kanun geregince tasinmazlar için geçerli ve sadece tasinmaz sahipleri tarafindan ödenen emlak vergisinde ilk taksit ödemeleri 1 Haziran itibariyle baslamis, o ay içinde sona ermisti.

Devlet tarafindan herhangi bir ek süre verilmedigi takdirde emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri 30 Kasim mesai bitiminde sona erecek.

 

'GECIKME ZAMMI UYGULANACAK'

 

Eger 10 gün içinde emlak vergisi ödemelerinizi yapmazsaniz gecikme zammi uygulaniyor. Bu zam her ay için yüzde 1.4 olarak belirlendi.

'Emlak Vergisi Kanunu'nun 32'inci maddesine göre beyanname verilmemesi halinde vergi ayni kanun hükümleri kapsaminda idarece tarh edildigi gibi vergi ziyai cezasi da kesiliyor'

Bunun yani sira idarece yapilan tarhiyata vergi ziyai cezasi kesimi yapiliyor. Kesilecek ceza tutari da ziyaa ugratilan emlak vergisinin bir kati olarak hesaplaniyor.

 

'VERGI ORANLARI NEYE GÖRE BELIRLENIYOR?'

 

Emlak vergisi ödemeleri belirlenen farkli oranlarla ödeniyor. Peki bu oranlar neye göre belirleniyor? Öncelikli mesele büyüksehir belediyesine bagli olup olmamaniz.

Eger bir büyüksehir belediyesinde emlak vergisine tabii alan için daha pahali bir tutar öderken büyüksehire bagli degilseniz daha düsük bir ödeme yapiyorsunuz. Büyüksehire bagli yapilar için yüzde 100 oraninda zam uygulaniyor.

Sadece bu da degil ev, arsa, arazi ve isyeri sahiplerinin her sene ödeme zorunlulugundaki emlak vergisinde bir tasinmazin birden fazla sahibi varsa ödemeler bu sefer mülkiyet türüne göre farklilik gösteriyor.

Bir bina ya da arazide payli mülkiyet halinde malik olan hisseler oraninda mükellef kabul ediliyor. Eger elbirligi mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu tutuluyor.

Mevcut durumlarda yapacaginiz ödemeler konutlar için binde 2, isyeri seçenekleri için binde 4, arsa vasfindaki tasinmazlar için binde 6 ödenirken araziler için ise binde 2 oraninda vergi ödeniyor.

Ancak büyüksehir sinirlari içinde olmayan binalar için binde 2, meskenler için binde 1, araziler için binde 1 ve arsalar için ise binde 3 oraninda ödeme yapiliyor.

 

'ÖDEMELER INTERNETTEN DE YAPILIYOR'

 

Artik ödemeler de çok kolay bir sekilde yapiliyor. 2015 emlak vergisi ikinci taksit ödemelerinde söz konusu yapi belediye sinirlarina bagliysa o belediyeden ödeme yapiliyor. 'e-belediye' sistemine bagliysa ödemeler ise internetten yapiliyor. Bunun yani sira PTT'den de ödeme yapabiliyorsunuz.  

 

 

KAYNAK: Habertürk

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber