• DOLAR
  7,6216
 • EURO
  8,9048
 • ALTIN
  457,76
 • BIST
  1,1676
Süleyman Demir
Süleyman Demir
suleymandemir@malatyasonsoz.com.tr
Evde Çocuk Bakim Hizmeti Projesi
 • 0
 • 836
 • 23 Nisan 2015 Perşembe
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

 Evde çocuk bakim hizmetleri yoluyla kayitli kadin istihdaminin desteklenmesi projesi neler içeriyor
Ülkemizde kadin çalisanlara verilen ücretlerin düsüklügü ve çocuk bakim hizmetlerinin yetersizligi, anne olan kadinin ve anne adaylarinin is hayatindan uzak kalmasina neden oluyor. TÜIK verilerine göre, ev hizmetleri sektöründe kayit disi istihdam orani yüzde 96
Hükümetin açikladigi 2023 vizyonuna göre; “Kayit disiligin yüzde 15’e geriledigi, issizligin yüzde 5 seviyesine indigi, kadinlarin isgücüne katilim oraninin yüzde 38’e çiktigi, sosyal güvenlik açiginin gayri safi milli hasilaya oraninin yüzde 1 seviyesine çekildigi bir çalisma ve sosyal güvenlik dünyasi”nin gerçeklestirilmesi planlaniyor.
Yine “Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapisinin Korunmasi Programina” göre, bir yandan toplam dogurganlik hizini nüfusun yenilenme oraninin üzerine çikartarak dinamik nüfus yapisini korurken bir yandan da is ve aile yasaminin uyumlastirilmasi dolayisiyla kadinlarin istihdam piyasasina katiliminin artirilmasi hedefleniyor.
Bu noktada, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafindan gelistirilen “Evde Çocuk Bakim Hizmetleri Yoluyla Kayitli Kadin Istihdaminin Desteklenmesi Operasyonu” projesi Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Faruk Çelik ve SGK Baskani Yadigâr Gökalp Ilhan tarafindan kamuoyuna tanitildi.
AB destekli proje ile küçük çocuk sahibi olan ve bu yüzden isgücü piyasasindan dislanma ya da belirli bir süre uzak kalma riski tasiyan kadinlarin ev eksenli çocuk bakim hizmeti yoluyla isgücü piyasasina katilimini veya geri dönüsünü kolaylastirmasi bekleniyor.
Proje uygulama alani ve süresi
Proje, Izmir, Bursa ve Antalya illerinde gerçeklestirilecek. 2015 yilinin ilk çeyreginde baslayarak 2017 yilinin üçüncü çeyreginde tamamlanacak. Toplam uygulama süresi 30 ay, hibe destek süresi 24 ay olacak.
Basvurular www.sgk.gov.tr adresinden takip edilecek.
Haziran ayinda web adresinden açilacak linkten online basvuru yapilacak. Alinacak randevu ile kesin kayit için ikamet yeri Sosyal güvenlik il müdürlüklerine müracaat edilecek. Anneler Türkiye Halk Bankasi nezdinde biri TL ve digeri avro olmak üzere 2 hesap açtiracak. Çocuk bakicisi da ayni banka nezdinde bir TL hesabi açtiracak.
Aylik yükümlülüklerin tam olarak yerine getirilmesi, basvuru kriterlerinin devami ve herhangi bir usulsüzlük olmamasi halinde her bakici çalistirilan ayi takip eden ikinci ayin 15’inde (45 gün gecikmeli ödeme) Proje Bilgi-Islem Programi tarafindan olusturulacak Nihai Ödeme Listelerine binaen Halk Bankasi tarafindan ödeme yapilacak.
Proje bütçesi ve dagitilacak hibe miktari
Projenin toplam bütçesi 39,6 milyon avro. Bu miktarin % 85’i Avrupa Birligi tarafindan, geriye kalan  yüzde 15’lik tutari ise ulusal katki payi olarak karsilanacak. Proje çerçevesinde faydalanici annelere toplamda 38.160.000 avroya kadar destek saglanacak.Kisi basi destek miktari ne kadar?Toplam 5.000 anne dogrudan ve 5.000 çocuk bakicisi dolayli olarak bu projeden faydalanacak. Ayrica;
– Gerekli sartlari yerine getiren her bir anne için 300 euro
– Anne tek ebeveyn ise, saglik raporuyla tespit edilmis en az yüzde 40 engelli bir çocugu varsa ya da yetkili mercilerce onaylanmis sertifikasi olan çocuk bakicisi istihdam ediyorsa, ödeme tutari 300 euro yerine 390 euro.
– Bu sartlarin çakismasi halinde, 390 euro ücret ödenecek.
Annelerin basvuru sartlari
– T.C. vatandasi olmak
– Ilgili illerin birinde çocuguyla birlikte ikamet etmek
– Analik izin süresini geçirmis olmak
– Hizmet akdine tabi tam zamanli sigortali çalisan olmak
– Basvuru tarihi itibariyle 0-24 ay araliginda (24 üncü ay dahil) çocugu olmak
– Brüt ücreti, asgari ücretin brüt tutarinin iki katini asmamak
– Sigortali olarak çocuk bakicisi istihdam etmek
– Proje kapsaminda çocuk bakicisi olarak çalismamak
Çocuk bakicilarinin basvuru sartlari
– T.C. vatandasi ve kadin olmak
– Ilgili illerin birinde ikamet ediyor olmak
– Anne veya baba ile birinci derece akrabalik iliskisi bulunmamak (Ayni evde oturuyorsa 3. derece dâhil)
– En az ilkokul mezunu ve 18 yasinda olmak
– Hizmet akdine tabi tam zamanli sigortali çalisan olmak
Ayrica emekli kadinlar yani çocuk bakim hizmetlerinde çalisip ta adlarina Sosyal Güvenlik Destek Primi yatirilanlar bu haktan yararlanamayacak.
Kayitli kadin istihdami tesvik ediliyor
Proje ile Kadinlarin isgücüne katilim oraninin artirilmasi, Dogum yapan çalisan kadinlarin is yasamina geri dönüsünün ya da ilk kez girisinin kolaylastirilmasi, Ev hizmetlerinde çalisan kadinlarin kayitli istihdaminin artirilmasi, Çocuk bakim hizmetlerinin kurumsallasma düzeyinin artirilmasi ve Çocuklarin kaliteli bakim hizmeti almasinin saglanmasi amaçlaniyor

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber