• DOLAR
  7,7349
 • EURO
  9,1483
 • ALTIN
  473,88
 • BIST
  1,1746
Süleyman Demir
Süleyman Demir
suleymandemir@malatyasonsoz.com.tr
Ev Hizmetlerinde Çalisanlar Sigortali Sayilacak
 • 0
 • 874
 • 02 Nisan 2015 Perşembe
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Ev hizmetlerinde 5510 sayili yasanin ek 9. Maddesi kapsaminda sigortali çalistirilmasi hakkinda teblig bugünkü (1 Nisan 2015/29313) Resmi Gazetede yayinlandi. Ev hizmetlerinde çalisanlar 1 Nisan 2015 tarihine itibaren zorunlu sigortali sayilacak.Buna göre Ev Hizmetlerinde çalisanlar yapilacak islemler açisindan 10 gün ve daha fazla olanlar ile 10 günden az çalisanlar seklinde ikiye ayrilacak. Üçüncü dereceye kadar olan akrabalar disinda ev hizmeti nedeniyle ise alinan, ayni evde yasayanlar sigortali sayilacak. Bu haktan evinde sigortali çalistiran gerçek kisiler yararlanacak. Tüzel kisilikler bu haktan yararlanamayacak. 

Ev Hizmetlerinde 10 Günden fazla çalisanlar  

Bu sigortalilar hakkinda Kanunun uzun ve kisa vadeli sigorta kollari ile genel saglik sigortasi ve 4447 sayili Kanunun 46 nci maddesine göre issizlik sigortasi hükümleri uygulanacak. Isverenler “Ev Hizmetlerinde 10 Gün ve Daha Fazla Çalistirilacaklara Iliskin Bildirge” (Ek 1) ile ikamet ettikleri yere en yakin Sosyal Güvenlik Merkezine basvuracak. Ev hizmetinde birden fazla kisi çalistirilmasi halinde her bir sigortali için ayri bildirge düzenlenecek.

Bildirge verilecek

Bildirge isverence çalismanin basladigi ayin sonuna kadar Kuruma verilmesi gerekiyor. Bildirgenin yasal süresinde verilmemesi halinde isverene her bir sigortali için asgari ücret tutarinda idari para cezasi uygulanacak.Kurumca isveren için isyeri numarasi olusturulmayacak, isveren kayitlari T.C. kimlik numarasi ile takip edilecek. Bildirge ile ayni anda sigortalinin tescili de yapilacak. Isverenler sigorta primlerini sigortali çalistirdiklari ayi takip eden ayin sonuna kadar kuruma ödeyecekler.

Ev çalisaninin is kodu 9700

Ev hizmetlerinde 10 gün ve daha fazla süre ile sigortali çalistiran gerçek kisi isverenler için iskolu kodu “9700 Ev içi çalisan personelin isverenleri olarak hane halklarinin faaliyetleri” olarak dikkate alinacak.Ev hizmetinde çalisan sigortalilar bir veya birden fazla isveren yaninda sigortali olabilecekler.

10 günden fazla çalisanlarin hizmet çakismasi halinde: 

Bag-Kur kapsaminda iken ev hizmetlerinde 10 gün ve daha fazla çalismasi bulunanlar bu sürelerde öncelikle 4 (a) kapsamindaki sigortaliligi (SSK’li) geçerli sayilacak, Bag-Kur’luluk geçerli sayilmayacak. Memur iken ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalisanlarin ayrica sigortaliligi sayilmayacak.Çalisma gün sayisi ayda 10 günden fazla 30 günden az olanlar kalan süreler için istege bagli sigortali olabilecekler. SSK’ya tabi çalismasi nedeniyle yaslilik ayligi alanlarin ev hizmetlerinde çalismasi durumunda sigortalilarin sosyal güvenlik destek primi ya da tüm sigorta kollarina tabi olup olmayacaklarini tercih etmeleri gerekiyor.Bag-Kur ve Emekli sandigina tabi emekli ayligi ve adi malullük ayligi alanlarin çalismalari halinde sosyal güvenlik destek primi ödenecek.

Is göremezlik geliri alana kesinti yok

Sürekli is göremezlik geliri alanlarin ev hizmetlerinde 10 gün ve daha fazla süre ile çalismalari halinde baglanan gelir kesilmeyecek. Kurumdan hak sahibi es, çocuk, ana ve baba olarak gelir/aylik alip ev hizmetlerinde 10 gün ve daha fazla süre ile çalisanlar hakkinda Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fikrasinin (a) bendine tabi olan sigortalilar gibi islem yapilacak. Malullük ayligi alanlarin çalismasi halinde baglanan malullük ayligi kesilecek. Çalisan sigortalinin isten ayrilmasi halinde isten ayrilisini takip eden on gün içerisinde Kuruma verilmesi gerekiyor.

Genel saglik sigortaliligi ve yararlanma sartlari 

Ev hizmetlerinde 10 gün ve daha fazla süre ile sigortaliligi bulunanlar genel saglik sigortalisi sayilacak. Ayda 10 gün ve daha fazla süre ile sigortaliligi olanlarin prim orani % 34,5. Bu primin % 20’si uzun vadeli sigorta kollari, % 12,5’i genel saglik sigortasi, % 2’si is kazasi ve meslek hastaliklari sigortasi primidir. Isverenler ayrica % 1 sigortali, % 2 isveren hissesi olmak üzere % 3 oraninda issizlik sigortasi primi de ödeyecekler.Ev hizmetlerinde 10 günden fazla sigortali çalistiranlar 5510 sayili Kanunun 81 inci maddesinin birinci fikrasinin (i) bendinde, 4447 sayili Kanunun geçici 10 uncu maddesinde ve 4447 sayili Kanunun 50 inci maddesinde belirtilen sartlari saglamalari halinde ilgili kanunlarda öngörülen tesviklerden yararlanabilecek.

Ev hizmetlerinde ay içinde 10 günden az çalisanlar 

Ev hizmetlerinde 10 günden az sigortali olarak çalisanlar is kazasi ve meslek hastaligi yönünden sigortali sayilacak. Bu sekilde sigortali çalistiranlar 10 güne (10 hariç) kadar çalistirdiklari sigortalilar nedeniyle isveren ayilmayacak. Sadece prime esas günlük kazanç alt sinirinin % 2’si oraninda is kazasi ve meslek hastaligi primi ödeyecekler. 10 günden az çalismanin tespitinde günlük 7,5 saatin altindaki çalismalar 1 gün olarak kabul edilecektir. 10 günden az çalisilan süreler birbirini takip eden günler olabilecegi gibi ayin farkli günleri de olabilir.

Evde 10 günden az çalisan nasil bildirilecek

Ev hizmetlerinde 10 günden az sigortali olarak çalisanlarin bildirimi “Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Sigortali Çalistirilacaklara Iliskin Basvuru Formu” (Ek 2) ile yapilacaktir. Form çalismanin geçtigi ayin sonuna kadar ünitelere verilecek. % 2 oraninda is kazasi ve meslek hastaligi sigortasi primini banka araciligi ya da www.sgk.gov.tr adresinin “e-sgk” menüsünden “Kart ile Prim Ödeme”, “Diger Ödemeler” seçeneginden kredi kartlari veya banka kartlari araciligiyla Kuruma ödeyebilecekler. Ayrica SMS yoluyla ödeme imkani getirilmektedir. 10 günden az sigortali çalisanlar % 32,5 oranindaki uzun vadeli sigorta kollari ile genel saglik sigortasi primini takip eden ayin sonuna kadar ödemeleri halinde ayrica uzun vadeli sigorta kollari ve genel saglik sigortasi yardimlarindan da yararlanabilecektir. 

Yabanci Uyruklular

Yabanci uyruklular ev hizmetlerinde 10 gün ve daha fazla süre ile çalistirilabilir. Yabancilarin ülkemizde çalistirilmasi çalisma iznine bagli oldugundan gerçek kisi isverenler müracaatlarinda sigortalilarin çalisma iznini de bildirgeye ekleyecekler.Ancak 10 günden az süre ile yabanci uyruklu sigortali çalistirilamayacak.

Sigortalilar kendini bildirebilecek

Sigortalilar, çalismaya basladiklarini, çalismaya basladiklari tarihten itibaren en geç bir ay içinde, Sosyal Sigorta Islemleri Yönetmeligi ekinde yer alan “Sigortali Bildirim Belgesi” ile dogrudan veya internet ya da benzeri ortamda Kuruma bildirebilirler. Sigortalinin kendini bildirmemesi, sigortali aleyhine delil teskil etmeyecektir.

Saglikla kaliniz. 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber