• DOLAR
  7,6552
 • EURO
  8,9193
 • ALTIN
  457,98
 • BIST
  1,1623

 “Ete de Tanzim Satış Getirilsin”

Hayvan üreticileri orak her zaman mustarip olduklarını bunun da sebze ve meyvede olduğu gibi tanzim satış yapılarak giderilebileceğini ifade eden Malatya İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, “Devlet tanzim satış mağazaları kuruyor. Eti de bu tanzim satışlarda satarlarsa hiç et sıkıntısı yaşanmaz. 1 tane hayvanı olan da götürüp devlete satar fiyatı da belli olur,  fiyat istikrarı da olur.  Kimse de onların ekmeği ile oynayamaz.” dedi

 “Ete de Tanzim Satış Getirilsin”

Yüksek sebze ve meyve fiyatlarına devlet el atarak tüketiciye daha ucuz sebze ve meyve sağlanması için ürünleri direk üreticilerden alarak belirli illerde tanzim satışlara başlamıştı. Etteki fiyat istikrarsızlığı ve yaşanan sıkıntıların giderilmesi için Malatya İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli’den bir öneri geldi. Tıpkı sebze ve meyve gibi devletin eti doğrudan alarak tanzim mağazalarda satarak yaşanan sıkıntılara son verebileceğini vurgulayan Taneli şunları dile getirdi: “Hayvan üreticileri olarak biz hep mustaribiz,  hayvancılıkta en büyük girdi yem fiyatları.  Maalesef şu anda ne etimizi değerlendire biliyoruz,  satabiliyoruz, ne de doğru düzgün yem temin edebiliyoruz.  Her iki tarafta da üreticiler şu anda mağdurlar.  Geçen sene yemin fiyatı 40 lira iken bu sene 80 lira burada %100 bir artış yaşandığını görüyoruz.  Bizim burada gördüğümüz asıl sıkıntı şu;  geçen sene Buğdayın kilosu 1 liraydı, arpanın kilosu 1 liraydı, Mısırın kilosu 1 liraydı,  Bu sene de 1 liraydı.  Yem girdi maliyetleri de herhangi bir yükselme yok ama yem fiyatlarında ciddi anlamda büyük bir artış var. Ben bunu ciddi bir fırsatçılık olarak görüyorum kendi ayaklarının altındaki dalı kesiyorlar.  Biz üreticiler olmazsak onlar yemlerini nereye satacaklar merak ediyorum.  Birbirimize gerek et tüccarları gerekse de yem temin edenler ellerini vicdanlarına koyup bunu ne kadar masraflı olduğunu bir düşünsünler.  Biz de şu anda karkasın fiyatı 26 liraya kadar düşmüş durumda,  Hatta hayvanı 23 liraya kadar kesiyorlar.  Ama kimse kasaplarda bunun 23 Lirandan alındığını bilmiyor.  Karkas etin fiyatı 32 lira idi,  şu anda 26 liraya kadar düşmüş durumda,  Biz de 6 lira düşmüşken size de 6 lira düşmesi gerekirken siz de maalesef daha 1 lira bile düşmemiş.   Önce de kar ediyordunuz Şimdi de kar ediyorsunuz.   6 lira düşmesi gerekirken onlar da daha 1 lira bile düşmedi maalesef arada üretici eziliyor.”

ÇÖZÜM TANZİM SATIŞLARDAN GEÇİYOR

Taneli: “Devlet tanzim satış mağazaları kuruyor. Eti de bu tanzim satışlarda satarlarsa hiç et sıkıntısı yaşanmaz.  1 tane hayvanı olan da götürüp devlete satar fiyatı da belli olur,  fiyat istikrarı da olur.  Kimse de onların ekmeği ile oynayamaz.   Eskiden Et ve Balık Kurumu var idi, insanlar hayvanlarını götürüp bu kuruma veriyorlardı. Ve fiyat belliydi tekrar gidip yerine alıyorlardı.  Ama şimdi bir istikrar yok.  55 bin büyük başlık İşletmesi olan kişi hükümeti tehdit ediyor.  Eğer 20 gün kadar fiyatlar Bu şekilde giderse ben işletmemi kapatacağım diyor.  Bu Türkiye Cumhuriyeti’nin parası, Ziraat Bankası’nın paraları ile bu işi yapıyorlar ve devlete tehdit ediyorlar.  Ama bizim gibi insanlar eğer bu işi yaparsa, 10 tane 20 tane 30 tane hayvan besleyen insanlarımız olursa hayvanları doldurduğu zaman ne hükumete herhangi bir potansiyeli olur ne de hükumete karşı herhangi bir tehdidi olmaz. Hayvanların kestirirler, çocukların ihtiyacını karşılamak için tekrar bu işi yaparlar, herkes köyde kalır hem de köyde istihdam sağlanmış olur. Evlerinin de geçimini sağlamış olurlar.  Gelip Organize Sanayi bölgelerinde bin liraya bin 600 liraya çalışmazlar. Kendi köylerinde kalırlar. Hem iş yapmış olurlar hem de köylerimiz boş kalmamış olur insanlarımızı da orada tutmuş oluruz diye düşünüyorum. ” şeklinde konuştu.

Rahime Gül Erbaş

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber