• DOLAR
  6,7685
  %-0,61
 • EURO
  7,5556
  %-0,17
 • ALTIN
  378,54
  %-0,62
 • BIST
  8,4920
  %-0,29

Esnemeler Rehavete Yol Açmasın…

‘Yeni Normal’sürece yönelik açıklamalarda bulunan Vali Aydın Baruş, salgının henüz tam bitmediğinin altını önemle çizerek, Malatyalıları rehavete kapılmamaları ve tedbirleri sıkı tutmaları konusunda uyardı. Vali Baruş, “Vatandaşların koronavirüs gerçeğini aklından çıkarmaması ve yeni normal sürece alışması gerekiyor. Bu yeni sürecin en önemli araçları da sosyal mesafe ve maske kullanımıdır. Bunlar hayatımızın bir parçası haline gelmiştir.” Dedi

Esnemeler Rehavete Yol Açmasın…

‘Yeni Normal’sürece yönelik açıklamalarda bulunan Vali Aydın Baruş, salgının henüz tam bitmediğinin altını önemle çizerek, Malatyalıları rehavete kapılmamaları ve tedbirleri sıkı tutmaları konusunda uyardı. Vali Baruş, “Vatandaşların koronavirüs gerçeğini aklından çıkarmaması ve yeni normal sürece alışması gerekiyor. Bu yeni sürecin en önemli araçları da sosyal mesafe ve maske kullanımıdır. Bunlar hayatımızın bir parçası haline gelmiştir.” Dedi

Malatya’da 114 personelden oluşan 57 filyasyon ekibi ile testi pozitif çıkan hastaların temaslarını yakından gözetim altına aldıklarını belirten Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, en çok vaka sayısına ise 30 pozitif tanı ile 16 Nisan’da ulaştıklarını ifade etti.  Toplam vaka sayısı olan 333 hastanın 292’si tamamen iyileştiğini bunun da yüzde 88’lik bir oran olduğunu aktaran Bentli, yapılan testlerde 14 bin 241 numune aldıklarını ve toplamda 333 vaka tespit edildiğini, sayının giderek azalma eğilimine girdiğini dile getirdi.

Kentteki hasta sayısıyla ilgili bilgi paylaşan Prof. Dr. Bentli, “Şu ana kadar toplam 333 vakamız oldu. Türkiye geneli testlerin yüzde 9’u pozitif saptanırken ilimizde bu oran yaklaşık 3’tü. Bakılan numunelerin yüzde 3’ü pozitif saptandı. 112 Acil Servis ekiplerimizde günlük ortalama 15-20 olası vaka taşıdı. İki aylık süreçte yaklaşık 1000 vaka ambulanslarımızla taşındı.” ifadesini kullandı.

Bentli, bugün itibariyle 14 hastanın tedavisinin hastanelerde devam ettiğini, bir kişinin yoğun bakımda entübe olduğunu anlatarak, şunları kaydetti: “Şu ana kadar 333 hastamızın 292’si iyileşti. Bu toplam vakalarımızın yüzde 88’ine tekabül etmekte. Türkiye’de ve kentte salgın tamamen bittikten sonra iyileşme oranının yüzde 95’lerin üzerinde olmasını bekliyoruz. Hastaneye yatırılmadan tedavileri evlerinde yapılan 102 hastamız oldu, Bunlardan 99’unun testleri negatifleşti. Sağlık çalışanlarımızı da taradık, yaklaşık 2 bin 700 çalışanımızın testini yaptık, 47 kişi de pozitif tanı tespit ettik. Bu arkadaşlarımızın 10’u doktor, 19’u ebe hemşire, diğerleri de yardımcı sağlık personeli. Hatta 2 başhekimimiz de pozitif tanı aldı” diyerek sözlerini tamamladı.

11 MARTTAN BU YANA ÖNEMLİ MÜCADELE SAĞLANIYOR!

Vali Aydın Baruş Koronavirüs salgını karşısında tüm yurtta olduğu gibi Malatya’da 2 aylık süreçte çok yoğun mesai harcandığını belirtti. İl Pandemi ve İl Umumi Hıfzıssıhha kurullarının biran önce oluşturulup, Malatya’nın süreçten en azami şekilde etkilenmesini sağlayacak kararların alındığından bahseden Vali Aydın Baruş, sözlerine şu şekilde devam etti;” “Bezen 30 yeni vakaya ulaştığımız günleri de yaşadık. Yeşilyurt Hasan Çalık Devlet Hastanesi, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Turgut Özal Tıp Merkezinde takip ettik. Genel durumu iyi olan, hastaneye yatmasına gerek görülmeyen vatandaşlar evlerinde izlemeye alındı. Hastalarımızın çok büyük kısmı şifa bularak, normal hayatlarına devam ettiler. Maalesef bu süreçte 17 vatandaşımızı Koronavirüs nedeniyle kaybettik. Vatandaşlarımızın kurallara riayet etmesi, izolasyon önlemlerine uyması ve virüsle mücadelede kurumlarımızın belirlediği talimatlar doğrultusunda hareket etmesi sonucunda hastalık tablosu artık gün geçtikçe lehimize dönmeye başladı. İlimizde 16 Mayıs’tan itibaren vaka sayılarında önemli düşüşler başladı. Hiç pozitif vaka görülemeyen günler yaşadık. Geldiğimiz süreçte normalleşme süreci çerçevesinde bazı esnemeler olacağını öngörüyoruz. Bu esneme uygulamalarının rehavete kapılmaya sebep olmaması gerekiyor. Bunu özellikle hatırlatmak istiyorum. Hastalığın tümüyle bitmediği, hala her gün az sayıda da olsa yeni vakaların tespit edildiğini de unutmayalım. İyimser bir tabloyla karşı karşıyayız ancak bu hastalığın bittiği anlamına gelmiyor. Vatandaşların Koronavirüs gerçeğini aklından çıkarmaması ve yeni normal sürece alışması gerekiyor. Bu yeni sürecin en önemli araçları da sosyal mesafe ve maske kullanımıdır. Bunlar hayatımızın bir parçası haline gelmiştir, bunu unutmayalım.”

BAYRAMDA SABIRLI OLMALIYIZ

Bayramda yapılacak kısıtlamaya sözlerinde yer veren Vali Baruş, Şehit ailelerinin şehitlik ziyaretlerini yapabileceklerini kaydetti. Salgının bulaşıcılığını engellemek için önemli bir karar olduğunu vurgulayan Vali Baruş;” Sonraki bayramlarda rahat edebilmek için bu bayramda sabırlı olmalıyız. İstisna meslek çalışanları dışında vatandaşlarımızın evlerinde kalmalarını çok önemli. Bu 4 günlük süreç salgının bulaşıcılığın önlenmesi için önemli bir uygulama olacaktır. Ramazan Bayramı nedeniyle yakını vefat eden vatandaşların kabir ziyaretlerini bu nedenle bugün ve yarın yapmaları gerekiyor. Burada da sosyal mesafe ve maske kullanımı oldukça önemli. “ ifadelerini kullandı.

A.Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber