• DOLAR
  7,8976
 • EURO
  9,3077
 • ALTIN
  483,58
 • BIST
  1,1781

Esnafa Yönelik Desteklemelerin Altın Çağını Yaşıyoruz

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri  (ESKKK) 21. Bölge Birliği Başkanı İsmet Bayram önceki gün Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Esnafa yönelik faiz oranının yüzde 4.5 olarak açılanmasının esnaf açısından milat olduğunu söyledi

Esnafa Yönelik Desteklemelerin Altın Çağını Yaşıyoruz

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri  (ESKKK) 21. Bölge Birliği Başkanı İsmet Bayram önceki gün Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Esnafa yönelik faiz oranının yüzde 4.5 olarak açılanmasının esnaf açısından milat olduğunu söyledi

Kredilerin amacında kullanılması yönünde esnaflara da tavsiyelerde bulunan ESKKK Bölge Birlik Başkanı İsmet Bayram, “Esnafa yönelik desteklemelerin altın çağını yaşıyoruz. Bunu iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Aldığınız kredileri amacında kullanın. Zamanında ödeyin. İnternet alışverişlerinden uzak durarak esnaftan alışveriş yapın. Esnafa tavsiyemiz ise aldığınız parayı çarçur etmeyiz. İşinizde kullanın ve ödemelerinizi zamanında yapın” diye seslendi.

CUMHURİYET TARİHİNDE İLK DEFA

Bayram açıklamasının devamında ise şu ifadeleri kullanarak değerlendirmesini sürdürdü. “Malumunuz olduğu gibi Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, dün yaptığı açıklamada, Türkiye’deki esnaf ve sanatkârlara kullandırılan kredilerin faiz oranlarının düşürüldüğünü açıkladı. Bu krediler, bizim Esnaf kefalet Kooperatifleri vasıtasıyla kullandırılan kredilerdir. Cumhuriyet tarihinde ilk defa bu faiz oranıyla Devletimiz İnşallah en kısa zamanda faiz yüzde 4.5 ile kredi vermeye başlayacak. Yani Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri olarak, Cumhuriyet tarihinde ilk defa devletimizin de desteğiyle böyle bir faiz oranıyla kredi vereceğiz. Bu bizim için hem önümüzün açılması, hem cansuyu, hem ticaret hacminin daraldığı noktada panzehir sıcak paradır. Sıcak paranın piyasaya girmesi küçük esnaf ve sanatkârların kalkınmasında rolünün büyük olduğunu hepiniz biliyorsunuz.

ESNAFIMIZ DA, BİZ DE SEVİNDİK

Büyük çalışmalar neticesinde bu duruma gelindi. Yaklaşık 6-7 ay önce bizim faiz oranlarımız ülkedeki Döviz kurlarındaki artış nedeniyle meydana gelen ekonomik dalgalanmalardan dolayı yüzde 8’e çıkmıştı. Ancak kısa vade içerisinde siyasi otoritenin ve hükümetin müdahaleleri ile önce yüzde 6’ya çekildi. Daha sonra yüzde 5 gibi düşünüldü. Yılbaşından sonra yüzde 4.5 olarak açıklandı. Kısa bir dönem içerisinde esnaf ve sanatkârın kullanmış olduğu kredilerde faiz oranları çok aşağılarda çekildi. Bu da esnafımız adına bizleri de sevindirdi. Çok kısa zaman önce hepinize biliyorsunuz ki faiz oranlarının 2003-2004’lerde Yüzde 47, 37, 20 derken bugün yüzde 4.5’e kadar çekildi. Verilen faizler anapara ödendikçe kademeli olarak düşüyor.  Kredi Kefalet Kooperatifleri tarafından alınan komisyonlar de yüzde 3.5 ten 1’e çekildi.

AMACINDA KULLANILSIN, ZAMANINDA ÖDENSİN

Bu kredilerimizin en cazip tarafı ise eksilen bakiye sistemine göre faizlerin değişmesidir. Bankadan bir kredi kullandığınız zaman ilk taksit kaç lira ödüyorsanız son taksitte de onu ödüyorsunuz. Bizde anapara yattıkça, eksildikçe faiz oranları aşağı doğru iniyor. Otomatikman ödeyeceğiniz paralarda aşağı doğru iniyor. Bizim vermiş olduğumuz krediler amacında kullanılır, zamanında ödenirse, bugünkü faiz sistemi içerisinde gerçekten bedava para verecek kadar aşağılarda. Yeter ki esnaf arkadaşımıza aldığı parayı amacında kullansın. Zamanında ödesin. Ama zamanında kullanılan parayı ödemediği takdirde, amacıyla kullanılmadığı takdirde, 0 faizli krediler versek bile onu da ödemede şüphesiz ki sıkıntı çekecektir.

İNTERNET ALIŞVERİŞLERİ ESNAFIMIZI ETKİLEDİ

Özellikle bizim bölgemizde ticaret hacmi, yani Batı illerimize göre her geçen gün biraz daha da daralıyor. Bunun en büyük etkenlerden bir tanesi internet alışverişleridir. Küçük esnaf ve sanatkârları hiç düşünemeyeceğiniz bir şekilde yaraladı. Artık bırakın Türkiye’deki internet mağazacılığını, Dünyadan internet alışverişleri ülkemizdeki esnafı da çok feci bir şekilde etkiledi. Sizler de en az bizim kadar takip ediyorsunuz ki Cumhurbaşkanımız faiz konusunda çok titiz. Şüphesiz ki Merkez Bankası Faiz indirimine gittikçe bizimkiler de inecek. Bizim kullandığımız kredilerde aşağı çekilecek. Malumunuz olduğu gibi bizim kredilerinizi faizinin yüzde 50 sini devlet hazneden sübvanse ediyor. Yani kaçta aldıysak O paranın faizini yarısını biz veriyoruz, yarısını devlet ödüyor. Bu şu demektir. Son şekline baktığımız zaman yüzde 4.5 olarak biz ödüyorsak bunun yüzde 4.5’ini de devlet Halk Bankası’nı ödüyor. Yani devlet yüzde 50 sini sübvanse ediyor. Bu da esnaf ve sanatkâr için bulunmaz bir fırsat.

KREDİYE ERİŞİM NOKTASINDA ALTIN ÇAĞIMIZI YAŞIYORUZ

Bir kez daha altını çizerek söylemek istiyorum ki ticaret hacminin daraldığı yerde panzehir sıcak paradır. Krediye erişim noktasında altın çağımızı yaşıyoruz diyebiliriz. Bölge birliğimize bağlı 5 il ve ilçesi var. Hiçbir kooperatifimizin finansman sıkıntısı yoktur. Paraya erişim noktasında bir sıkıntısı yoktur. Yeter ki oradaki idareci arkadaşlarımız biraz çaba sarf etsinler. Biraz çaba göstersinler kredileri esnaf ve sanatkâra anlatsınlar sadece yerimizde masamızda oturmakla da olmaz o işler özellikle yönetici arkadaşlarımız da çok istiyor. Elbette şunu söylüyoruz mutlaka aldığınız kredileri amacında kullanın. Kredi almış, kızını evlendirmiş, kızını gelin ettirmiş, arabasının modelini yükseltmiş. Bunlar getirisi olmayan şeyler yani esnaf bizden aldığı parayı işletme iş yerinde kullanırsa,  Para bu sistem içerisinde zarar etmez. Âmâ alırken getirisi olmayan şeyleri yatırırsa ebetteki zarar eder”

A.Vahap Kaygusuz

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber