• DOLAR
  6,8661
 • EURO
  7,7488
 • ALTIN
  392,23
 • BIST
  1,1279

“Esnafa Verilen Destekler Bize de Verilsin!”

Ziraat Odası Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılıç, ilçe Ziraat odası başkanlarıyla birlikte yaptığı basın açıklamasında yetkililere seslenerek, 24 Ocak tarihinde meydana gelen depremde asıl mağdur olanların çiftçiler olduğunu kaydederek, kredi konusunun yeniden gözden geçirilmesi taleplerini dile getirdi

“Esnafa Verilen Destekler Bize de Verilsin!”

Ziraat Odası Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılıç, ilçe Ziraat odası başkanlarıyla birlikte yaptığı basın açıklamasında yetkililere seslenerek, 24 Ocak tarihinde meydana gelen depremde asıl mağdur olanların çiftçiler olduğunu kaydederek, kredi konusunun yeniden gözden geçirilmesi taleplerini dile getirdi

Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanlığında tarafından düzenlenen toplantıda çiftçilerin de diğer esnaflar gibi borçlarının ertelenmesi ve çiftçilerin de aynı şartlarda verilen kredilerden yararlanması istendi. Ziraat Odası Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılıç, kurul üyeleri adına yaptığı açıklama ile Deprem sonrası yaşanan sıkıntıları ve taleplerini şu sözlerle dile getirdi. “Malum olduğu üzere 24 Ocak tarihinde Merkezi Elazığ Sivrice olan ve Malatya’mızı da aynı şiddette etkileyen bir deprem yaşadık. Bu depremde Doğanyol ilçemiz ve Pütürge ilçemiz ağır hasar gördü. İlimizde de çoğu binalarımızda hasar oluştu. Rabbim böyle bir afeti bir daha milletimize yaşatmasın diyorum. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun buradaki performansına bir millet olarak müteşekkiriz. Yanında Sağlık Bakanımız, Çevre Şehircilik Bakanımız Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız ile beraber 4 bakanımız afet bölgesini 20 gün süreyle terk etmediler. Biz burada Malatya Milletvekillerimizin de olayı çok iyi takip ettiklerini gördük.

DEVLET BABA’YI YANIMIZDA GÖRDÜK

Böyle afetlerde mutlaka Devlet babadır, Devlet anadır, Devlet olmazsa insanlarımızın çekmiş oldukları sıkıntılara acıları telafi etmeye her ne kadar Türkiye’nin dört bir yanında yardımlar yağsa da bu yeterli de olmuyor. Bu depremde Türkiye’de bir ilk yaşandı. Tüm Türkiye bu acıya ortak oldu. Herkes elinden geleni yaptı. Bu arada Allah devlete zeval vermesin. Bakanlarımız ne yapabiliriz diye geldiler. Çiftçi ile çiftinin kaybolan mallarını hayvanlarda dahil olmak üzere Tarım İl Müdürlüğü tarafından getirip dağıtıldı. Ahırı yıkılanlara ahır çadır, evi yıkılanlara oturma çadırı verdiler. Her yönüyle yaraları sarmak için elinden gelen tüm gayretler sarf edildi. Biz bu manada tüm Türkiye kamuoyuna ve bizi idare edenlere teşekkür ediyoruz.

MALİYE BAKANIMIZIN AÇIKLAMASI GÖZ ARDI EDİLDİ

Akabinde 5 Şubat tarihinde değerli Maliye Bakanımız afet bölgesini ziyaret ettiler. Maliye Bakanımız Türkiye’de ekonominin patronudur. Maliye bakanımız afet bölgesini ziyaret ettikleri zaman esnafın, çiftçinin, tüm Bankalara olan, Devlet bankalarına olan borçları bir yıl faizsiz erteleyeceği sözünü verdiler. Bunun yanında esnaflara 50 bin lira 1 yıl faizsiz olarak destek verdiler. Bunları tüm kamuoyu gördü. Fakat ne yazık ki akabinde Halk Bankası esnafın borcunu erteledi. 50 bin lira faizsiz para vermeye dağıtmaya başladı. Maalesef Ziraat Bankaları ve Tarım Kredi Kooperatifleri sanki Maliye Bakanı bu açıklamayı yapmamış, sanki bu işin akıbeti yalan çıkacakmış gibi bir tavır sergilediler. Değerli arkadaşlar milletin çiftçinin makamlarında oturup, çiftçinin el emeği göz nuruyla çiftçinin ürettiği ile de karnını doyuranları sanki bu deprem bin sefer salladı. Malatya ile Elazığ binden fazla kez sallandı. Sanki insanları ölecekmiş bu kurumlar parasını alamayacakmış gibi üreticinin yakasına yapmışlar. Biz ne kadar desek ki ‘Maliye Bakanımız bu açıklamayı yaptı bu borçları ertelendi’ desek de adamlar bu afet arasında bu psikolojinin bozulduğunu bir dönemde üreticiyi adeta telefon yağmuruna tuttular.

KÖYLÜNÜN ELİ AYAĞI TUTMUYOR

Hem Ziraat Bankası, hem Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından ‘halen bize herhangi bir yazı gelmedi’ diye bakanın açıklamasını doğru olmadığını, akabinde bir şeyin olmadığını, yazının gelmediğini söylemektedirler. Biz buradan yetkililere sesleniyoruz. Bu tarımla iştigal eden bazı kurumlardan bahsediyorum. İnsan Allah’tan korkar. Bir deprem ve deprem yaşamış insanlar ne yapacağını bilmiyor. Esnaf bir şey satamıyor. Köylünün eli ayağı tutmuyor. Herkesin evi yıkılmış veya hasar görmüş. 1600 kişi insanımız yaralanmış. Bu arada borç peşinde koşmanın tarifi söyle gerekir. Bu insanlar bu kurumlar sabah şafak vakti ile hayvanların içine girip ineklerini sağıp yemleyen kişilere saygı duymuyor. Kurumun başındakiler, çocuklarına sabah içerdikleri sütten utansınlar. Eğer bu çiftçiye bu kadar zulmü reva görenler, Eğer bu çiftçinin emeğine karşı bir saygı göstermiyorlarsa günde 3 öğün yedikleri ekmeğe saygı göstersinler.

BAKANIMIZDAN BU KONUDA DESTEK BEKLİYORUZ

Türkiye tek vücut bu deprem yaralarını sarmaya çalışırken Tarım Kredi kooperatiflerinin Ziraat Bankası’nın Sayın Bakanın açıklamasını dikkate almayarak bu üreticinin üstüne gelmesini Biz Ziraat Odaları olarak kabul etmiyoruz. Bunu yapanları kınıyoruz. Bu konuda değerli bakanımızdan da bir an önce bu kişilere birer yazı gönderip çiftçilerimizin borçlarının ertelenmesini talep ediyoruz. Aynen esnafa verilen 50 bin lira faizsiz kredinin Çiftçilere vermesini istiyoruz. Burada esas mağdur olan çiftçiler. Esas köyü yıkılan çiftçiler. Esas hayvanları telef olanlar çiftçiler. Biz burada esnaf kardeşlerimize de verilmesin demiyoruz. Ama aynı 50 bin liralık sıfır faizli kredinin yardımın Ziraat Bankaları tarafından bizlere de verilmesini istiyoruz.”

A.Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber