• DOLAR
  7,7059
 • EURO
  8,9991
 • ALTIN
  460,46
 • BIST
  1,1671

Esnafa Vergi Usul Kanunu Uyarısı!

2020 yılında ekonomi alanında yapılan değişikliklere, yeniliklere dikkati çeken Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak esnafları uyardı. Cavlak “Yapılan yeni düzenlemelere esnaflarımızın dikkat etmesini rica ediyorum.” Dedi

Esnafa Vergi Usul Kanunu Uyarısı!

2020 yılında ekonomi alanında yapılan değişikliklere, yeniliklere dikkati çeken Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak esnafları uyardı. Cavlak “Yapılan yeni düzenlemelere esnaflarımızın dikkat etmesini rica ediyorum.” Dedi

Esnaflara 2020 yılı için uyarılarda bulunan Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak ile attarları ilgilendiren konular, değişiklikler ve Vergi Usul Kanunu üzerinde durduk. Başkan Cavlak konu ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Öncelikle Vergi Usul Kanununa yönelik oda başkanı olarak fatura kesme ve amortisman sınırı için neler dersiniz?

“Vergi Usul Kanunu ile diğer vergi kanunlarında yer alan maktu tutarlardaki vergi, resim ve harçlar ile vergi cezaları, her yıl, bir önceki yıla ait yeniden değerleme oranında artırılmak sureti ile yeniden belirlenmektedir. Maliye Bakanlığı, 2019 yılına ait yeniden değerleme oranını %22,58 olarak açıklamıştır. Yeniden değerleme oranına göre 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olan bazı vergi ve harç tutarları şöyledir. 2019 yılında 1.200 TL olarak uygulanan fatura kesme zorunluluğuna ilişkin tutar 2020 yılı için 1.400 TL’ye yükseltilmiştir. 2020 yılında da mal ve hizmet satışları tutarının 1.400 TL’yi geçmesi halinde perakende satış fişi veya yazarkasa fişi yerine fatura kesilmesi zorunludur. Ayrıca, tutarı ne olursa olsun, müşterinin talep etmesi halinde her türlü mal ve hizmet satışlarında fatura düzenlenmesi gerekmektedir. Amortisman sınırı da 2020 yılında 1.400 TL olarak belirlenmiştir. Gerçek usulde vergiye tabi esnaf ve sanatkârlarımız, 2020 yılında 1.400 TL’nin (KDV hariç) altındaki demirbaş, makine ve amortismana tabi diğer iktisadi kıymetleri doğrudan gider yazabileceklerdir.”

Bilanço usulüne göre defter tutma hadleri için neler kaydedersiniz?

“Esnaf ve sanatkârlardan, alım-satım işi ile uğraşanların 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren, yıllık alış tutarları 280.000 TL’yi, yıllık satış tutarları 390.000 TL’yi; alım-satım işinin dışındaki işlerle uğraşanların 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yıllık gayrisafi iş hasılatları 140.000 TL’yi; hem alım-satım hem de hizmet işlerini birlikte yapanların, iş hasılatının 5 katı ile yıllık satış tutarlarının toplamı 280.000 TL’yi aşanlar, 2021 yılında birinci sınıf tüccar sayılacak ve bilanço esasına göre defter tutacaklardır.”

Basit usule tabi olmanın parasal şartları yeniden belirlendi mi?

“Basit usulde vergiye tabi esnaf ve sanatkârlarımız, kiralamış oldukları işyerlerinin yıllık kira bedeli toplamı 2020 yılında Malatya sınırları içinde 11.000 TL’yi geçmemesi gerekmektedir. Kira tutarı 11.000 TL’yi geçen esnaf ve sanatkârlarımız, (diğer şartları sağlasalar bile) 2021 yılının başından itibaren gerçek usulde vergiye tabi olacaklardır.  İşyeri mülkiyetinin esnaf ve sanatkârlarımızın kendilerine ait olması, kira bedeli ile ilgili sınırlamanın geçersiz olmasını sağlamamaktadır. Böyle durumlarda işyerinin emsal kira bedeline bakılmakta olup emsal kira bedeli (işyerinin belediyede kayıtlı vergi değerinin yüzde 5’i) yukarıdaki sınırların üzerinde olan esnaf ve sanatkârın da gerçek usulde vergiye tabi olmaları gerekmektedir.”

Gün sonu belge düzenleme uygulaması devam ediyor mu?

“Basit usule tabi esnaf ve sanatkarlarımız, belge vermedikleri günlük hasılatları için gün sonunda tek bir fatura düzenlemelerine ilişkin uygulama 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldı. Buna göre basit usule tabi esnaf ve sanatkârlarımız, 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da toplu belge düzenleyeceklerdir. Yapılan yeni düzenlemelere esnaflarımızın dikkat etmesini rica ediyor, 2020’nin esnaflarımız açısından kazançlı bir yıl olmasını diliyorum.”

Hanife Sarı’ nın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber