• DOLAR
  6,9490
 • EURO
  8,2545
 • ALTIN
  452,34
 • BIST
  1,1812

ESKK 1 Milyar 200 Milyon Kredi Dağıttı

Esnafın ESKK’dan aldığı krediyi amacı dışında kullandığında ödeme zorluğu çektiğini vurgulayan Bayram, “Bölgemize 5 il ve ilçelere bağlı ve buralarda 70 bin ortağımıza şu anda kullandırmış olduğumuz kredi miktarı 1 milyar 200.  İl bazında baktığınız aman en çok krediyi Adıyaman daha sonra ise Malatya kullanıyor. Devlet de bize geri dönüşlere dikkat etmemiz noktasında uyarılarda bulunuyor.” dedi. 21. Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) Malatya Bölge Birliği Başkanı İsmet Bayram ile esnafın yaşadığı sıkıntıları, kooperatif olarak yaşadığı sıkıntıları ve daha fazlasını konuştuk

ESKK 1 Milyar 200 Milyon Kredi Dağıttı

İsmet Bayram kimdir?

1956 yılında Doğanşehir’de dünyaya gelmiş, yaklaşık 63 yıl ömrümü bu yörelerde geçiren, insanların dertleri ile haşır neşir olmaya çalışan 63 yıllık geçmişi olan birisidir. İnsanların görüşleri farklı olabilir, inançları farklı olabilir, ahiret görüşleri farklı olabilir bunlar hep saygı duyarak yaşamaya çalışan bir insanım. Hayatımda özellikle son 35-40 yıla yakın zaman içerisinde ne kan davam oldu, ne miras davam, ne kırgın olduğum insan, ne de küskün olduğum insan oldu. İnsanlarla beraber birlik ve beraberlik içerisinde severek yaşamayı kendime şiar edinmiş insanım. 1980 darbesinin ardından yurda döndüm. 1981’de kendi işyerini açtım. 1983’te o zamanki adıyla Esnaf ve Sanatkârlar Derneği Başkanı oldum. 1983 ile 1993 arasında sizin içimizde olduğu Kültür ve Turizm Derneği hep beraber kurduk. Hatırladığım kadarıyla sizin o derneğin kuruluşundaki çabalarınızı falan da hiç unutmuyorum. Yaklaşık 10 yıl başkanlığını yaptık. Bu arada yine çeşitli okullarda okul aile birliği başkanlığı okul derneklerini koruma dernekleri kuruluşunda kuruculuk ve dernek başkanlığı yaptım.1993 yılında Doğanşehir Esnaf ve Sanatkârlar Derneğinin yanında Esnaf Kefalet Kooperatifinin yanında Doğanşehir Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi başkanlığına aday oldum. 1995 yılında Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Doğanşehir başkanlığına seçildim. 1994 yılında Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Malatya Bölge Birliği vardı. Birliğe o zaman 9 il bağlıydı. Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş, Adıyaman, Siirt, Bitlis, Hakkâri ve Van bağlıydı. Burada Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri bölge birliği yönetim kurulu üyeliğine seçildim.

Bölge olarak Malatya ili olarak kooperatife bağlı ne kadar üyeniz var?

Şu an bölge olarak yaklaşık 70000 aktif üyemiz var.  Bunlar zaman içerisinde değişebiliyor bu rakam.  Şu anda 5 il ve ilçelerinde yaklaşık 70 bine yakın ortağımız var Kredi kullanan Malatya merkez 2000 ortağımız var il merkezine göre bu rakam biraz düşük. Biz Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifi bölge Birliği olarak bunu daha çok yaymamız gerekiyor. Bu kooperatiflerin esnaf için kurulduğunu esnafa verilen kredilerin cazibesini anlatmamız lazım ki ortak sayımızda çoğalsın. Bölgemizde 5 il ve ilçelere bağlı şu anda kullandırmış olduğumuz kredi miktarı 1 milyar 200.  İl bazında baktığınız aman en çok krediyi Adıyaman daha sonra ise Malatya kullanıyor. Devlet de bize geri dönüşlere dikkat etmemiz noktasında uyarılarda bulunuyor. Yoksa diğer esnaflara da destek veremeyiz.

Esnafı maddi ve manevi her alanda destekliyorsunuz Peki esnafa Bu yıl ne kadar maddi destek vermeyi planlıyorsunuz?

Kooperatiflerin kuruluş amacı esnaf ve sanatkâra krediye erişim noktasında yardımcı olmak.  Bize vermiş olduğunuz kredilerin faizlerinin %50 sini devlet hazineden karşılıyor. Anayasanın ilgili maddesinde diyor ki, ‘Devlet küçük esnaf ve sanatkârı koruyucu ve kollayıcı tedbirler alır.’ diyor. Türkiye’de yaklaşık 945 tane aktif Kredi Kooperatifimiz var. Bunlar hazinenin sübvanse ettiği destek ile Türkiye’de bulunmuş oldukları yörelerde esnaf ve sanatkâra düşük faizli krediye erişim noktasında yardımcı oluyorlar. Ticaret hacminin daraldığın yerlerde Panzehir sıcak paradır.  Bugün esnaf ve sanatkâra sıcak paraya erişim noktasında esnaf kefalet kooperatifleri çok büyük destek olmakta, yardımcı olmaktadır.

Kooperatif olarak esnafa yardım ederken hem maddi hem manevi anlamda sıkıntılarla karşılaşıyor musunuz?

Her nimetin bir külfeti her külfetin bir nimeti olur. Esnaf kredi kooperatiflerinde yaşadığımız en büyük sıkıntılar neticede para ile uğraşıyorsunuz.  Ortağımız esnaf arkadaşımız geliyor ödeme gücü olmamasına rağmen üst limit olan 200 bin lira para istiyor bizden.  200 bin lirayı bu arkadaşımızın ödeyemeyeceğini biliyoruz.  Yetki bizde olduğu için limiti aşağı çektiğimizde bu arkadaş bize küsüyor istediği parayı vermedik diye. Ödeme gücünü bildiğiniz halde öder diye verdiğiniz krediler dönmediği zaman 91 gün meyil müddeti veriyoruz.  Bu 91 gün süre esnafın lehine değil.  Şu anda Türkiye genelinde Kullandırmış olduğumuz kredilerin faizleri oranı %5, kesintilerle yüzde 7,2 bulabiliyor.  Bugün Türkiye’de reel faize baktığınız zaman yüzde 30-35’ler ile para veriliyor.  Bizim Normalde faiz oranımız yüzde 10. Ancak biz de onun %5 ile devlet hazineden karşılıyor. Yüzde beşini de esnafa yansıtıyor.  Bugün Kredi Kooperatifi’nin ödeme günü ise ve bir gün geçtiyse faiz oranı yüzde 20’ye çıkıyor.  Bir kooperatif ortağı krediyi 3 ay içerisinde yatırmaz ise Kredi kullandığı Kooperatifi’nin yetkilileri yasal işlem yapmamış ise o başkan ve yönetim kurulu üyeleri 1 derecede sorumlu,  görevi suiistimalden,  görevi kötüye kullanmaktan bu sefer gelen müfettişler o arkadaşlarımız hakkında yasal işlem yapıyor. Bunun içindir ki esnafa aldığı parayı amacında kullanır zamanında da öderse şu anda Türkiye’de faiz sistemi içerisinde esnaf Kredi Kooperatifleri vasıtasıyla kullandırılan krediler bedava para.  Ortak parayı almış amacında kullanmamış araba almış oğlunu kızını evlendirmiş, kar getirmeyen bir şeyler yapmış aldığı para ile o günü geldiği zaman sıfır faizle para da olsa ödemekte zorluk çekiyor. Bunun içindir ki esnaf kredi kooperatiflerinin yöneticilerini zorla sokalım ne de kendimizi zora sokalım.

Esnafın yaşadığı sıkıntılar neden kaynaklanıyor?

Bugün esnaf ve sanatkârın sıkıntıya girmesinin en önemli sebebi marketler zinciri. Burası kışın vatandaşlara sıcak bir ortam yazın ise serin ve kuru bir ortam sunuyor. Tüketiciler ise yanlarında çocuklarını alarak, içerisinde oyun alanları, gezme alanları küçük esnaf ve sanatkâr her geçen gün erimeye başlıyor bunun için köklü çözümler bulmak lazım.  O zaman bu marketleri şehrin dışına taşıyalım dediler ama bu da bir çözüm değil bozuk musluğun altına teneke koymuş gibi oluyor. Önemli olan musluğu vanadan kapatmamız lazım.  Avrupa bunun için çözümü akşam 6’dan sonra bu büyük marketler alışverişe kapatılıyor.

Rahime Gül Erbaş’ın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber