• DOLAR
  5,9655
  %0,41
 • EURO
  6,5647
  %0,23
 • ALTIN
  301,27
  %0,52
 • BIST
  7,7612
  %0,32

Eski Jandarma Lojmanları Yıkılacak

Üçbağlar Mahallesi Yunus Emre Caddesi üzerinde bulunan eski Jandarma Lojmanları, bir süre önce yıkılma tehlikesi bulunduğu için güvensiz raporu verilmiş ve boşaltılmıştı. Üçbağlar Mahallesi Muhtarı Abdulvahap Ortaç, binaların yıkılmasından sonra açılacak alanın, mevcutta otopark olarak kullanılan bölgeyle birleştirilmesini istedi

Eski Jandarma Lojmanları Yıkılacak

Üçbağlar Mahallesi Yunus Emre Caddesi üzerinde bulunan eski Jandarma Lojmanları, bir süre önce yıkılma tehlikesi bulunduğu için güvensiz raporu verilmiş ve boşaltılmıştı. Üçbağlar Mahallesi Muhtarı Abdulvahap Ortaç, binaların yıkılmasından sonra açılacak alanın, mevcutta otopark olarak kullanılan bölgeyle birleştirilmesini istedi

Şehrin en işlek ve değerli noktalarından biri olan Yunus Emre Caddesi üzerinde yer alan eski jandarma lojmanları yakın zamanda yıkılacak. Mahalle sakinleri c’a devredilen alanın kamu yararına kullanılmasından yana.

Bahse konu binalar hakkında açıklamalarda bulunan Üçbağlar Mahallesi Muhtarı Abdulvahap Ortaç; ‘’Burada 12 daire var. Burası için oturmama raporu çıktı, yıkılmasını bekliyoruz. Jandarma artık bu binayı kullanmayacak, Milli Emlak’a devredilecek. Belediye yıkım kararı çıkarttığında yıkacaklar. Biz de bu kararı bekliyoruz. Vatandaşlar binaların bir an önce yıkılıp otoparka geçiş yolunun açılmasını, alanın da otoparka katılmasını bekliyor. Büyükşehir ve Battalgazi Belediye Başkanlarımızdan bu yeri kamu yararına değerlendirilmesini arzu ediyoruz. Biliyorsunuz ön tarafı Millet Bahçesi olacak; valilik ve belediye burayı Millet Bahçesini de göz önünde bulundurarak değerlendirebilir.’’ dedi.

‘’Bir ay boyunca arabasını burada bırakan var’’

Eski lojman çevresine kalan ve şu an otopark olarak kullanılan alanın muhtarlığa tahsis edildiğini; ancak bu şekilde bölge aydınlatması için kendilerine mali bir yük bindiğini dile getiren Ortaç; ‘’ Ada üzerinde yeniden bir imar çalışması yapılarak, bu alanın yeşil alana ve otoparka dahil edilmesi için talepte bulunacağız. Mevcut otoparkı da bütün Malatya kullanıyor, biz kullanamıyoruz. Okullardaki öğretmen arkadaşlar, kamu görevlileri, arabasını park edip gidiyor. Bir gün, hatta bir ay arabasını buraya bırakan arkadaşlar var. Daha önce burayı site olarak düşünmüştük bazı kimselerin itirazı oldu burası muhtarlığımıza tahsis edildi. Bir tarafını kapattık ama böyle de hem belediyeye hem de elektrik kurumuna aydınlatma için ödeme yapmamız gerekti. Bunu karşılayacak bütçemiz yok. Bu nedenle kapısını açık tutuyoruz. Bir an önce rehabilite edilmesi, park alanının yeniden dizayn edilmesi lazım. Battalgazi Belediyesi, Park ve Bahçeler Müdürlüğünden arkadaşlar geldi bir çalışma yapıp size döneceğiz dediler hala bekliyoruz. İnşallah diğer yerler gibi olmaz. Çünkü burası vatandaşımız, şehrimiz için hem nefes alacakları, hem çocukların oyun oynayacakları bir yer. Çocuklar burada arabaların arasında oyun oynuyor, top gidip arabalara çarpınca komşular arasında da tatsızlıklar yaşanıyor. Millet uzaya giderken biz top oynayacak yer bulamıyorsak bu çok kötü bir durum.  Spor alanları yapılacak yerlerimiz var. Gelin buralara semt sahaları, spor alanları yapalım. ‘’ ifadelerini kullandı.

‘’Battalgazi Kaymakamlığı Merkeze 15 Kilometre uzakta’’

Şehir merkezinde bu tür arazilere kamu kurumlarının da ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Ortaç; ‘’Kamunun da ihtiyacı var zaten. Mesela Battalgazi Kaymakamlığı şehrin 15 Km dışında, Battalgazi’ye bir ceza bu. 15 bin kişinin olduğu Eski Malatya’ya; 300 bin kişilik Malatya, kaymakamlıktaki işleri için gidiyor. Bunun merkezde olması gerek. İleride yani 20-30 sene sonra oraya kayabilir ancak şu anda şehrin çoğunluğu bu tarafta. Mesela Çöşnük’te veya Zafer Mahallesi, Cengiz Topel tarafında olması farklı, Eski Malatya’da olması çok farklı. Eski Malatya geri kalsın demiyoruz ama vatandaş mağdur bu konuda.’’ şeklinde konuştu.

Önder HANELÇİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber