• DOLAR
  5,3549
  % 0,05
 • EURO
  6,0745
  % 0,11
 • ALTIN
  214,2031
  % 0,11
 • BIST
  92.032,16
  % 0,25

Eşi Tarafından Kaçırıldığı İddia Edilen Çocuklarını 9 Aydır Görmüyor

Yabancı uyruklu eşinin 9 ay önce şiddet gördüğü gerekçesi ile 2 kızını alıp kaçtığını, devlete sığınan eşinin çocuklarını 9 aydır göstermediğini ve 6284 sayılı kanun gereğince çocuklardan uzaklaştırıldığını ileri süren Metin Yalınkılıç isimli vatandaş, mevcut olan yasanın aileleri parçaladığını ve dava düştüğü halde hala devletin çocuklarını göstermesine izin vermediğini iddia etti

Eşi Tarafından Kaçırıldığı İddia Edilen Çocuklarını 9 Aydır Görmüyor

Metin Yalınkılıç adında bir vatandaş, Yabancı uyruklu eşinin 9 ay önce 2 kızını alıp kaçtığını, devlete sığınan eşinin çocuklarını 9 aydır göstermediğini ve 6284 sayılı kanun gereğince çocuklardan uzaklaştığını iddia etti.  Mahkeme davasının düşmesi halinde hala çocuklarını 6284 sayılı yasa gereği göremeyen acılı baba, bir an önce çocuklarına kavuşmak istiyor. Yürürlükte olan kanunun aileleri parçaladığını ileri süren Yalınkılıç, sebepsiz ve herhangi bir gerekçe gösterilmeden çocuklarının kendisinden uzaklaştırıldığını ve görmeye izin verilmediğini iddia etti. Yabancı uyruklu eşinin çocuklarını kaçırdıktan sonra yakalandığını ve hiçbir kaynak göstermeden devlete sığınarak çocuklarını kendisinden uzaklaştırdığını öne süren Yalınkılıç, devletin çocuklarını görmesine engel olduğunu, hala çocukları ile ilgili bir bilgi verilmediğini ve bir an önce çocuklarına kavuşmak istediğini ifade etti.

Yabancı uyruklu eşinin sebepsiz yere çocuklarını kendisinden kaçırdığını ileri süren Metin Yalınkılıç (44) gazetemize yaptığı açıklamada, “12 Şubat 2018 tarihinde 9 aya girmiş bir süreçte eşim Larissa Yalınkılıç, 18 ve 5 yaşındaki kızlarımı alıp kaçtı. Bir sabah Dişçiye gideceği bilgisiyle bekledim. Saat 12’de küçük kızımın anaokulunu aramamla beraber, akşam vakitlerine kadar da araştırmamla beraber pasaportlarını kontrol ettim, bir miktar da paranın eksik olduğunu gördüm ve en yakın Beydağı karakoluna kayıp başvurusunda bulundum. Kayıp başvurusunda fiili olarak tüm hava ve kara yollarına, ilgili merkezleri arayarak uyarıda bulunduk. Belli bir süre sonra Valiliğin de yardımıyla Ankara AŞTİ’de bulundu. 5 yaşındaki kızımın velayeti sebebiyle aslı olmayan iftiralarla sığınma talebinde bulunmuş. Eski Bakanlardan Fatma Betül Sayan Kaya, Müsteşarı ve 20 vekille görüşüldü bu süre içerisinde. Cumhurbaşkanlığına defalarca mektup gönderdim. Daha önce Başbakan olan Binali Yıldırım’a elden mektup verdim, ilgileneceklerini ifade ettiler. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu konuya ilişkin ‘nasıl olur, kızlarınızı nasıl size göstermezler’ demişti” ifadesini kullandı.

YALINKILIÇ’IN İDDİASI, “6284 SAYILI KANUN 50 BİN AİLEYİ YIKTI”

6284 sayılı kanununun aileleri parçaladığını ve yıkıcı bir kanun olduğunu iddia eden Mağdur baba Yalınkılıç şu ifadelere yer verdi, “6284 kanununun 13 ve 15. Maddesi gereğinde bu hükmün yerine getirilmiş olması, yani velayeti bende olan bir çocuğun nasıl olurda devlet benim görmemi engelliyor. Bunu burada söylüyorum, 6284 kanunu yaklaşık 50 bin ailenin yıkılmasına neden olmuştur, bunlar tespit tutanaklarında yer alıyor. Hala bu yasa neden değiştirilmiyor ve velayeti bende olan çocuklarımı neden göremiyorum. Bu kanun 2012’de çıkarılıyor, 2014’te yürürlüğe giriyor ve bazı kadın cinayetleri sebebiyle kanunu doğrudan Aile Bakanlığı uygulamaya başladı. Birçok milletvekili, vali ve bakan müsteşarları ile görüşmemiz halinde bir netice alınamamıştır. Bu süreçte tam 9 ay sonra ilk mahkeme görülüyor, bu süre içerisinde çocuklarım benden uzaklaştırıldı. Ben vatanını seven bir vatandaşım, hangi gerekçe ile çocuklarım bana gösterilmiyor ve bunu devlet engelliyor. Eşim çocuklarımı hiçbir kaynak göstermeden sadece şiddet ve dayak diyerek çocuklarımı benden uzaklaştırıp kaçırdı, devlete sığındığı için bu süreçte çocuklarımı görmem yasaklandı.”

DAVA DÜŞTÜ, AMA ÇOCUKLARINI HALA GÖRMÜYOR

Mahkeme tarafından davanın düşürülmesine karşın hala çocuklarını görmediğini, devletin çocuklarını görmesine izin vermediğini ileri süren Yalınkılıç, “Çocuklarımı görmek istediğim için iki kez bana uzaklaştırma ve hapis cezası geldi. Üstelik bunu devletin yasası talep ediyor ve beni çocuğumu görmekten mahrum ediyor. Nereye başvurduysak girişimlerimiz sonuçsuz kaldı. B yasa yüzünden çocuklarımı görmekten men edildim. Bu süre içeresinde eşimle görüşmek için emniyetten, bakanlıktan, valilikten izin talep ettim, eşimin karşısında çiçeklerle çıkıp kendisi ile sorunumuz ne ise halletmek ve barışmak istediğimi bildirdim ama hiçbiri benim böyle bir yetkim yok diyor. 2 hafta önce mahkeme düştü. Düşen mahkemeye istinaden ilgili yetkilileri arıyorum çocuklarımı görmek istediğimi belirttim. Boşanma davamız düştü. Bununla birlikte 6284 kanunundan kaynaklı tüm uzaklaştırma ve hapis cezaları da düşmüş oldu. Mahkeme boşanmaya sebebiyet verecek hiçbir unsur ve kaynak bulamadığından davayı düşürdü. Ama bu kanundan kaynaklı hala çocuklarımın bana gösterilmediği sorunu var. Dava düştüğü halde hala çocuklarım bana gösterilmiyor. Ben bu süreci medyada yayınlamak, bu mağduriyetleri yaşayan ailelere de ses olmak istiyorum. çocuklarım ne halde, ne durumda bilgi alamıyorum, yarın öbür bu çocuklara bir şey olursa bunu hesabını kim verecek. Devlet çocuklarımın ne yaptığını takip ediyor mu, kötü alışkanlıklar edinmesine engel oluyor mu? Benim çocuklarım benden neden uzaklaştırılıyor, ben çocuklarımı neden göremiyorum” şeklinde konuştu.

 

M.ALİ GÜNAYDIN (özel haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. 6284 sayılı kanunun adı üstünde aile kanunu olmasına rağmen aileyi birleştirici özelliği gerekirken adeta yargısız infazla koca ve baba olan erkeklere dünya halinde Cehennem hayatını yaşatmaktadır. 6284 sayılı yasanın 35 kadın cinayetinden dolayı topyekün Avrupa’da alınıp içeriğine bakılmaksızın paket halinde kabul edilmiş olması Ataerkil toplum yapısına sahip Türk örf ve adetlerine bağlı bir millet olarak içeri tamamiyle Türk aile yapısına terstir. Boşanmayı Allahü Teala ayeti kerimede boşanmayı hakkını erkeğe verdim demiştir. İslam ve Türk aile birliğine ters olan bu kanun suç isnadı kadın tarafında %100 kabul edilerek Araştırmadan soruşturmadan Hatta ve hatta içeriğinde her türlü mahkemede görülen davanın istişare komisyon olmasına rağmen bu yasa ile alakalı parçalanmış ailelere yönelik herhangi bir istişare Komisyonu bulunmamaktadır. Her ne kadar bu 8 9 aylık süreç içerisinde Bakanlara bürokratlara hukukçulara, benim sözüm ona malatya’nın vekili olduğunu düşündüğüm milletvekilleri, bakanımıza defalarca müracaatlarım olmasına rağmen, hiç kimse duyarlı davranmamışlardır. Adeta kör ve sağırı oynamışlardır.. Peki araya zaman girip 9 ay sonrası mahkeme görülen bir yasanın ilk Mahkemesi sonrası ve bu süreçte o çocuklar ile baba ve eşler arasındaki soğukluğun istişareye kapalı olarak uzun zaman aşımı süresi ile saklanması, hata var ise dahi bu hatanın özürlerle ve istişare ile giderilmesi gerekirken, nasıl olur da adeta Yargısız infazla aileye parçalama üzerine bir kurgu tayin edilir. Hatta Tüm bu İsnat suçların Yüksek Mahkeme olan Ankara mahkemelerinde aile mahkemelerinin mahkeme kararıyla davanın düşürülmesi ortadayken elimizde dava dosyası varken hangi gerekçeyle devlet daha çocukların yer adres veya iletişim bilgilerini saklamakta diretebilir. Bu konunun ivedilikle topyekün olarak bu yasanın 6284 yasasının paket halinde kaldırılması Sayın Cumhurbaşkanımız Öncelikle olmak üzere Sayın meclis başkanımız Binali Yıldırım Bey Adalet bakanımız ve Aile ve Sosyal Güvenlik bakanımız bu konuya ivedilikle yaklaşıp bir an önce 2014 ve 2017 yılları arasında resmi makam istatistiklerine göre, 50000 ailenin Sırf bu yasa yüzünden parçalandığını dikkate alarak bir an önce değiştirilmesini, bundan sonra parçalanacak ailelerinin önüne geçilmesi için ivedilikle çözüm veya kanun değişikliğine gidilmesi gerekir. Aile yapısının olmadığı bir devlet süreçte ne kadar devlet olmayı başarabilir.Devleti devlet yapan ailedir. Vatanını milletini seven Ataerkil toplum yapısına sahip bir birey olarak yetkililerin bir an önce bu yasa ile olan değişikliği gerçekleştirmeleri elimde mevcut olan mahkeme kararına istinaden ailemle çocuklarımla beni Buluşturmalarını diliyorum..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber