• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Eşek Sütünde Mucize Var

Eşek sütü sabunu, kanser, bronşit astım, egzama, sedef gibi hastalıklara yararlı olmakla birlikte eşek sütünden yapılan sabunlar özellikle sedef ve egzamaya iyi geliyor. İçerisinde nemlendirici etkisi bulunan besinlerle yapılan Eşek sütü sabunu, kozmetik sanayisinde de çokça kullanılıyor. Eşek sütünün en büyük özelliği, Cildin nem oranını düzeltip, cildin sıkılaşıp dolgunlaşmasını sağlaması

Eşek Sütünde Mucize Var

Doğal üretim olan ve birçok hastalığa karşı kullanılan eşek sütü, Kanser, bronşit astım, egzama, sedef gibi hastalıklara yararlı olmakla birlikte birçok hastalıklara karşı tüketiliyor. Cilt ve gözenek sorunları olanlar için kullanılan eşek sütü sabunu ise, Cildi besleyici, nemlendirici, gözenekleri açıcı olarak vazgeçilmez bir ürün, aynı zamanda içerisinde nemlendirici etkisi bulunan besinlerle yapılan Eşek sütü sabunu, kozmetik sanayisinde de çokça kullanılıyor.

Malatya’da yoğun bir talebi olan eşek sütü sabununun vazgeçilmez bir ürün haline geldiğini dile getiren Esnaf Yakup Yıldırım, “Neredeyse tüm dünyada alıcısı olan Eşek Sütü Sabunu, tamamıyla cildi besleyen ve eşek sütünden yapılan bir sabun. Özellikle yüz cildinde çokça kullanılıyor ve bir yandan cildi beslerken aynı zamanda gözenekleri sıkılaştırıyor. Eşek Sütü sabunu cilde faydalı olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmış bir ürün ve bu sabunla cilt tonunuzu açıyor, lekelere de iyi geliyor. Eşek sütü sabununda eşek sütünden az bir miktar olmasına rağmen çok etkilidir. İçeriğine baktığınızda sabun bazlı olmak zorunda, yüzde yüz doğal diye bir şey yok. Eşek sütü krem kıvamında katılıyor, karıştırılarak bu sabunu elde ediyoruz. Malatya’da özellikle Eşek sütü sabununa yoğun bir talep var, geri dönüşümü de çok güzel. Çünkü kullanan müşterilerimizin hepsi memnun kaldı, bu sabunla ilgili şuana kadar her hangi bir şikâyet almadık. Eşek sabununu en çok kırışıklı karşı ve gözenekleri açmak için tercih ediliyor” ifadesini kullandı.

ANADOLU’DA EŞEK SÜTÜNÜN ÖNEMİ

Vatandaşın renkli ve güzel kokulu sabunlar yerine doğal sabunların kullanılmasının daha faydalı olduğunu ileri süren Esnaf Yıldırım şunları ifade etti, “Eşek sütü, anne sütüne en yakın süt olarak bilinir. Ayrıca Anadolu insanı da yüzlerce, binlerce yıldır şifa amaçlı olarak bu sütü kullanıyordu. Mesela astım hastalığına karşı Anadolu’da eşek sütü içiliyordu. Fakat memleketin her tarafına baktığınızda eşek dahi göremiyorsunuz. Devlet teşvikiyle çiftlikler kuruluyor, eşek sütünün kilosunu 120 liranın üstünde satıldığını biliyoruz. Bu ürünü kullanan her vatandaş gayet memnun, sabunun tanesini 6 lira veriyoruz. Egzama, güneş ve doğum lekesi gibi birçok soruna iyi geliyor. Kullanıldıkça her tarafa yayılıyor, alan vatandaş tavsiye ediyor, başka müşteriler gelip alıyor. Allah’ın yarattığı her şeyde bir hikmet ve bir şifa gizlidir. Hiçbir şey boşuna yaratılmadı. En basite aldığımız eşek bile insana çok büyük faydası var. Fakat kıymetini bilmiyoruz. Eşekleri hor görüp, eziyet ediyoruz. Düşünebiliyor musunuz, eşek sütü insan cildine çok şifalı bir ürün ve insanlar yeni yeni bazı şeyleri keşfetmeye başladı. İnsanlar bir şey alırken artık sorguluyor, aldığı ürünün ne işe yaradığını, faydalarını soruyor, hatta tüm bunları önceden araştırıp geliyor.”

KATKILI MADDELERE DİKKAT

Eşek sütü sabunun yapılış ve şampuanlardan farkını anlatan esnaf Yıldırım, katkı maddelerinden farklı olarak üretilen Eşek sütü ile ilgili olarak, “Şampuanlara göre kıyaslarsak çok büyük farklar görebiliriz. Dışardan aldığınız şampuanlarda SLS dediğimiz sülfat içerikli, Parapein, Parafin dediğimiz şampuanın etkisini artıracak ama insanın doğasına zarar veren kimyasallar var. Bitkisel olarak aldığınız şampuanlarda şunu görürsünüz, Parapein, Parafin içermez ibaresi olmak zorundadır. Bazı ürünlerde ise SLS, ELS dediğimiz kimyasallar içermemesi gerekir. Müşteri aldığı zaman arkasını okuyup içeriğinde ne olup olmadığına bakması gerekiyor. Elimizde bulunan sabunları çoğu ev yapımıdır. Ama bunları yapmak için büyük kazanlara dökülür, pişirilir. Sabun Bazlı madde katılıyor, sabun çeşidine göre Eşek sütü veya her hangi bir bitki özünü, yağını katarlar. Yoğun bir kıvama gelmesi için gliserin katılır, daha sonra yere serilir ve kare veya yuvarlak biçiminde kesilir. Bu yapım şekli evde böyledir, fakat fabrikasyonda da yöntem aynıdır, makinalar vasıtasıyla şekiller veriliyor. Buraya gelen müşterilerimiz daha çok ev türü sabunları tercih ediyor, fakat çok bir fark var mı derseniz, pek bir fark yok diyebiliriz” şeklinde konuştu.

KANSER, BRONŞİT ASTIM, EGZAMA…

Doğal ürün olarak kabul edilen ve Kozmetik sanayisinde de çokça kullanılan Eşek sütünün faydalarını saymakla bitmiyor. Kanser, bronşit astım, egzama, sedef gibi hastalıklara yararlı olmakla birlikte eşek sütünden yapılan sabunlar özellikle sedef ve egzamaya iyi gelmektedir. Şeker, kalsiyum, protein açısından çok zengindir. Eşek sütü sağlık ve kozmetik alanında da sıkça kullanılır. Kırışıklıkları giderir. Güneş lekelerine etkilidir. Afrodizyaktır. Sedef ve egzama tedavisinde yardımcıdır. Cildin sıkılaşmasını ve dolgunlaşmasını sağlar. Ciltteki nem oranını düzenleyerek arttırır. Saçlara güç ve parlaklık verir. Antioksidandır. Alerjik ciltler için çaredir. Leke, sivilce, akne tedavisinde yardımcıdır. Yaşlanmayı geciktirir. Kullanım şekli ise Eşek Sütü Sabunu Kullanırken; Sabah akşam düzenli kullanmaya özen gösteriniz. Altı akmayan sabun kabında muhafaza ediniz. Elinizde köpürtüp, yüzünüzde 3-4 dakika bekleterek durulayınız. Bebekler ile çocuklar eşek sütü gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Ayrıca inek sütüne benzemesi sebebiyle alerji yapmaz. Eşek sütünün az bulunmasının nedeni nadir olmasıdır ve eşeklerden günlük olarak az süt elde edilebilmesidir.

M. ALİ GÜNAYDIN (ÖZEL HABER)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber