• DOLAR
  7,8400
 • EURO
  9,1948
 • ALTIN
  476,37
 • BIST
  1,1720

“Engellilerle Empati” Konferansı Düzenlendi

Engelsiz İnönü Koordinatörlüğü ve Engelsiz İnönü Topluluğu (ENİTO) tarafından Dünya Engelliler Haftası vesilesiyle İnönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonunda “Engellilerle Empati” konulu konferans düzenlendi. Burada konuşan Ilkım, hayatın her anında engellilerle empati kurulması gerektiğini vurguladı

“Engellilerle Empati” Konferansı Düzenlendi

Konferansa Engelsiz İnönü Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ilkım, Engelsiz İnönü Koordinatör Yardımcısı Orhan Şahin, ENİTO danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Hasan Arslan, Engelsiz İnönü Birim Sorumlusu Nurhan Sevinç, ENİTO Başkanı Fahriye Emine, ENİTO üyeleri ve öğrenciler katıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ilkım, anne ve babaların empati duygusunun çocuklara iyi anlatılması gerektiğini, özellikle de küçülen aile tiplerinde buna daha çok dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. lkım, hayatın her anında empati kurulması gerektiğini ve engelli bireylerle empati kurarken de dikkat edilmesi gereken önemli noktaların olduğunu belirterek “Engelli bireylerle empati kurarken öncelikle bireyi olduğu gibi kabul etmemiz gerekiyor. Bireylere saygı ve sevgi duyulması, onlara değer verilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Mehmet Ilkım, engelli birey ailelerinin yaşam tarzının bireye göre şekillendiğini dolayısıyla onların ailesi ile de iletişim kurarken dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Engelli bireylerin sosyal ortamlara taşınmasının önemli olduğuna değinen Ilkım, sözlerine şöyle devam etti: “Engelli bireylere yönelik aşırı koruyucu davranışlardan kaçınmamız gerekiyor. Çünkü aşırı koruyucu tedbirler bireylerde hem tembelliğe neden oluyor hem de bireyin hayata bağlılığını biraz daha geciktirmiş oluyor. Bu bireylere biraz daha özgüven aşılamamız gerekiyor ya da bireyi tamamıyla da kendi haline bırakmamak gerekiyor.”

Son olarak Mehmet Ilkım, engelli bireylere sorumluluk verildiği takdirde, topluma kazandırılmış bireyler olacaklarını ifade etti.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber