• DOLAR
  5,7208
  % -0,09
 • EURO
  6,3503
  % -0,23
 • ALTIN
  276,3921
  % -0,40
 • BIST
  95.522
  % -0,53

Engelliler Haftasında Engelli Vatandaşlar İnsanlığa Seslendi

Hayatın birçok alanında sorunlarla yüzleşmek zorunda kalan ve bu noktada 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısı ile insanlığa seslenen engelli vatandaşlar, “Zihnimizdeki engelleri kaldıralım.” çağrısıyla ortak yaşam alanı, hor görülmemeyi, sevgiyi, saygıyı ve her alanda anlayış istedi

Engelliler Haftasında Engelli Vatandaşlar İnsanlığa Seslendi

Bazen bazı konularda ‘Zorlanıyoruz, yapamıyoruz’ gibi kelimeler veya cümleler sarf ediyoruz ancak görüyoruz ki bazen bizim önümüzde engel teşkil etmeyen ama ona rağmen ‘yapamıyorum’ dediklerimiz engelli vatandaşlar için içinden çıkılması zor bir hal alıyor. Bu doğrultuda 10-16 Mayıs Engelliler Haftası sebebiyle engelli vatandaşlar sorun ve sıkıntılarını paylaşıp insanlıktan ortak yaşam alanı, hor görülmemeyi, sevgiyi, saygıyı ve her alanda anlayış istedi. Öncelikle yaşamış oldukları genel sorunlar için konuşan engelli vatandaşlarımızdan Kerime Çelik, Zeynep Sağır,  Hayati sağlam, Cüneyt Kılınç, “2012’de yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde her on kişiden biri engelli ama günlük hayatta bu görünmüyor. Çünkü yollar, merdivenler, mekanlar, ulaşım düzenlenirken ihtiyaçları yeterince dikkate alınmıyor. Ailelerinin koruma duygusu ya da hakim zihniyet de eklenince çoğu günlük hayattan uzak ve evlerine kapalı yaşıyorlar. Ama Malatya’mız gerçekten sosyal yaşamda, spor aktivitelerinde olsun başka alanlarda olsun birçok şehre göre ön planda. Bunun için herkese teşekkür etmek gerek.  Bu konuda engelli kardeşlerimizin ve ailelerimizin içi az da olsun rahatlayabilir.  Birçok plan yapılıyor. Bu planlamalara bize de yer verilmesini istiyoruz.  Yapılan bütün faaliyetlerde ve etkinliklerde bize uygun dizaynlar yapılmasını istiyoruz kaldırımlarda, eğitim sisteminde, mimari yapılarda, sağlık alnında olsun bunları çoğaltabiliriz. Buradan kastımız sadece engellilere yönelik alanların yapılması değil. Biz ortak alanlar istiyoruz. Bu yapılacak ortak alanların kaynaştırma bağlamında da yaralı olacağı kanısındayız. Buna yönelik bazı şeyler yapıldı ancak bunların çoğaltılmasını ve süreklilik arz etmesinden yanayız. Toplum açısından bakışımızın mutlaka değişmesi gerek.  Biz engelli vatandaşlar için kentin her bölgesinde kurumsal alamda olsun, kamu alanları olsun, özel sektör olsun engeller kaldırılmalı. Bu bizim hem fiziksel hem de ruh sağlığımız açısından önemli, sosyalleşmeye ihtiyacımız var. Bunun içinde öncelikle beynimizdeki, zihnimizdeki engelleri kaldıralım.  Bakışımızdaki engelleri olumlu kıldığımızda engellilik de engelli olmaktan çıkacaktır. Toplumun bütün yaşam alanlarını herkes için kullanılabilir alanlar haline geldiğinde sorunlarımızdan kurtulmuş olacağız. Bizim için rehabilitasyon ve destek hizmetleri geliştirilmeli, yeterli sosyal koruma sağlanmalı, kapsayıcı programlar oluşturulmalı, istihdam konusunda fayda sağlanmalıdır. Yolculuk yaptığımızda sorun yaşamamalıyız. Görme engelli vatandaşlarımız var ya da çevreyi tanımayan insanlar söz konusu bu nedenle tüm toplu taşıma araçlarında sesli sitemin yer alması ve aktif bir şekilde çalışması gerekir, yürüme engelli kardeşlerimiz var onlara yönelik önlemler alınmalı.” İfadelerine yer verdi.

“HERKES BİRER ENGELLİ ADAYI VE KİMİN NE ZAMAN ENGELLİ OLACAĞI BELLİ DEĞİL”

Sözlerine devam eden engelli vatandaşlar, “Bizim gibi engel teşkil eden kişilere ve ailelerine söylenecek söz şudur; Yılmayın siz kendinize değer verdikçe göreceksiniz ki çevrenizde size değer vermeye başlayacak, elinizdeki çabayı eksik etmeyin ki sizden sonrakilerin en azından hayatı kolaylaşsın. İnsanların sizi yargılamasından korkmayın, herkes kendi ederi kadardır zaten, kimi şefkatle yaklaşır kimi hor görür.  Zaten başarı zorlukları yenebilmeyle gelmez mi? Bakın çevremizde engelli olup başarı sağlayanlar var; en yakınımızda atletizm sporcusu aynı zamanda kabak delme ustası olan Fatih Batı azmi bizlerde olmalı. Bu örneklerdeki yürekli inşalar gibi hayata sıkı sıkı tutunmalıyız.” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber