• DOLAR
  7,0511
 • EURO
  8,3562
 • ALTIN
  462,60
 • BIST
  1,1866

Engelli ve Hasta Yakınları Dikkat!

Engelli ve hastaların hayatlarını kolaylaştırmak ve bir nebze de olsa rahatlatmak için devlet çeşitli projeler üretiyor. Bu projelerden biri de medikal destek sağlamak.  Sağlık güvencesi ne olursa olsun hastalara ve engellilere devlet medikal ürünlerin yüzde 80’ini ücretsiz sağlıyor

Engelli ve Hasta Yakınları Dikkat!

Engelli ve hastaların hayatlarını kolaylaştırmak ve bir nebze de olsa rahatlatmak için devlet çeşitli projeler üretiyor. Bu projelerden biri de medikal destek sağlamak.  Sağlık güvencesi ne olursa olsun hastalara ve engellilere devlet medikal ürünlerin yüzde 80’ini ücretsiz sağlıyor

Hastaların ve engellilerin ekonomik nedenlerle mağdur olmamaları için devlet birçok proje üretiyor. Bu projelerden birisi de medikal ürün desteği. Bu proje ile hasta veya engelli tam teşekküllü bir hastaneye gidip rapor ve reçete aldıktan sonra devlet medikal ürünün ücretini kendisi karşılıyor. Bu sistemi ve daha fazlasını medikal sahipleriyle konuştuk. Devletin medikal desteğini vurgulayan medikalciler şu ifadeleri kullandı: “ Devlet ayrım yapmadan SSK’lı,  BAĞ-KUR’lu, Emekli Sandığı ve Yeşil Kartlı hastalara aynı şartlarda medikal malzeme desteğinden yararlanıyor. Devletin medikal ürünlerin yüzde 80’ini ödüyor. Yüzde 20’lik kımını da lükse girdiği için ödemiyor. Tekerlekli sandalyeler, walkerler, hasta alt bezleri, sondalar, el bilek atelleri, dizlikler, korseler bunların hepsi kurum tarafından ödenmektedir.  Havalı yataklar bunların hepsi hastaya lazım olan şeyler. Mesela karyolayı ödemiyor lükse girdiği için. . Ana, temel ihtiyaçların hepsi karşılanıyor. Sadece küçük ve lük malzemeler karşılanmıyor. Lükse girenler klozetler, tansiyon aletleri, masaj aletleri, ecza dolapları, bu grup ürünleri ödemiyor.”

DEVLET HASTANESİNDEN RAPOR VE REÇETE ALMAK YETERLİ

Medikal destekten nasıl faydalanılacağını Medikalciler şu sözlerle ifade etti: “ Bu destekten yararlanmak için devlet hastanesine hastasını götürerek yılda bir kere mahsus olmak üzere rapor çıkarması halinde hasta alt bezi için söyleyeyim her iki ayda bir aile hekimine reçetesini yazdırarak faydalanabiliyor. Tek seferlik alınan ürünlerde de heyet raporu şart. Heyet raporu ve reçetesi ile gelmesi halinde ürünlerini teslim ediyoruz. Rapor ve reçete. Hastaneye başvurması halinde ya tek imzalı hekim raporu olacak ya da 3 imzalı hekim raporu ile reçetesini yazdırıp helmesi halinde ürünü gayet rahat alabilir. Malzeme alımında engelli raporuna, engel oranına gerek yok. Vatandaşların çoğu biliyor bu desteği.  Bilmeyenleri de biz yönlendiriyoruz. Mesele bir hasta alt bezi geldi diyelim para ile alacak hasta diyoruz ki neden para ile alıyorsun neler yapacağını söylüyoruz o da evraklarını yapıp getiriyor aynı şartlardan yararlanıyor. Malatya’da en çok tekerlekli sandalye, hasta alt bezleri, sondalar, dizlik, el bilek atelleri, oksijen cihazları, nebilizatörler satılıyor. Ama bunların içinde en fazla hasta alt bezi satılıyor. Bu da engelli sayımızın çok fazla olduğunu gösteriyor. Akülü araba almak için engellilerimizin elini kullanamaması gerekiyor diyorlar ona göre rapor veriyorlar. Elini kullanamayan hasta akülü arabayı nasıl kullansın. Beli tutmayan, yürüyemeyen hastaya akülü araba verilsin. Biz bundan da sorun yaşıyoruz.  Akülü araba devletin karşılaması için hastanın elini kullanamaması şartı var. Bir elini kullanıp bir elini kullanamaması lazım diyor devlet.”

Hastaların ürünleri kullanırken zorlanmamaları için ürünün nasıl kullanılacağını anlattıklarını vurgulayan Medikalciler sözlerini şöyle sürdürdü: “Ürünleri alan hasta ve hasta yakınlarının zorluk yaşamaları halinde biz evlerinde bile nasıl kullanacaklarını öğretiyoruz. Örneğin biz bir havalı yatak verdik. Götürdüler kuramadılar, eve servisimiz var gidip kendimiz kuruyoruz. Evlerine kadar malzemeleri götürüyoruz. Devlet medikal konusunda hasta yakınlarının, hastaların hep yanında, onlara destek sağlıyor.”

Rahime Gül Erbaş ( Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber