• DOLAR
  7,8187
 • EURO
  9,3602
 • ALTIN
  449,83
 • BIST
  10,4091

Engelli Hizmetlerinde Avrupa’dan öndeyiz

İl Milli Eğitim ve İnönü Üniversitesi işbirliğiyle Özel Gereksinimli Bireylerin İş İstihdamı ve Sosyal Haklar Çalıştayı düzenlendi. Özel bir otelde düzenlenen çalıştay öncesi yapılan konuşmalarda, özel gereksinimli bireylerin ve aileleriyle birlikte yaşam kalitelerinin yükseltilmesi başta olmak üzere, eğitimleri, iş hayatına uyumları, kazanılmış sosyal hakları ve ailelerin bu konudaki beklentileri dile getirildi. Ayrıca, engelli hizmetlerinde Avrupa’dan önde olduğumuz vurgulandı

Engelli Hizmetlerinde Avrupa’dan öndeyiz

İl Milli Eğitim ve İnönü Üniversitesi işbirliğiyle Özel Gereksinimli Bireylerin İş İstihdamı ve Sosyal Haklar Çalıştayı düzenlendi. Özel bir otelde düzenlenen çalıştay öncesi yapılan konuşmalarda, özel gereksinimli bireylerin ve aileleriyle birlikte yaşam kalitelerinin yükseltilmesi başta olmak üzere, eğitimleri, iş hayatına uyumları, kazanılmış sosyal hakları ve ailelerin bu konudaki beklentileri dile getirildi. Ayrıca, engelli hizmetlerinde Avrupa’dan önde olduğumuz vurgulandı

Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı,  düzenlenen çalıştayın AB destekli olduğunu ve Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü ile İnönü Üniversitesi’nin ortaklaşa yürütmüş olduklarını söyleyerek şöyle konuştu.  “Özel gereksinimli bireylerin istihdamına önem veren öğreten bir kurum olarak Milli Eğitim müdürlüğümüzün sorumluluğu büyüktür. Bunun farkındayız. Rehberlik Araştırma Merkezimiz ve ilgili sağlık kuruluşlarınca tanıları konulmuş olan bütün çocuklarımızın, eğitime ihtiyacı olan eğitim çağındaki bütün bireylerimizin, bu okullarımızda Eğitim Öğretim ve Rehabilitasyonlarını sağlayacak kapasiteye sahip bir iliz. Şu anda okullarımızda 500’ün üzerinde öğrencimiz öğrenimlerini sürdürmektedir. Okullarımızda 18 yaş grubundan olan engellileri bireylerimiz, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerimizin düzenlemiş olduğu program çerçevesinde dersleri bitiminden sonra da faaliyetlerini sürdürüyorlar. Milli Eğitim olarak bizler eğitim çağında olan her bir bireyin eğitim alma hakkının sağlanması konusunda devletimizin sunmuş olduğu imkanları vatandaşlarımızın emrine ve ayaklarına götürmekle yükümlüyüz” diye konuşarak Turgut Özal iş okulundaki özel öğrencilerin eğitime sundukları katkılardan bahsetti.

Eğitime Alınmayan Hiçbir Engelli Kardeşimiz Kalmasın

Daha sonra söz alan Vali Yardımcısı ve Yazıhan Kaymakamı Sinem Güher Büyüknalçacı, engellilere yönelik son zamanlarda yapılan değişikliklerin engelli bireyler ve aileleri açısından memnuniyet verici olduğunu kaydederek; “Benim engelli kardeşlerimize karşı özel bir ilgi vardır. Bunun da en önemli sebebi ortaokul arkadaşımın üniversite hukuk bölümünde okurken aniden geçirdiği bir beyin kanaması sonucu travmadan sonra yaşadığı birtakım zorluklar hayata adaptasyonuna bizzat şahit olmamdır. Ancak o günden bugüne o kadar çok şeyler değişti ki. Şimdi baktığımız zaman yaşanan gelişmelerin belki üstünkörü söyleyeceğim. Ailelerinin de rehabilitasyonuna yönelik çalışmaların yapılması sadece engellilerimizin değil ailenin de rehabilitasyonuna yönelik sırf çocuğu Engelli diye çalışamayan ailelere sağlanan maddi imkanlar. Onun dışında, eğitim öğretim hakkına sahip olup eğitim-öğretime katılmak isteyip de katılmayan hiçbir engellinin kalmaması onların evlerine kadar giden özel servislerin bulunması, bütün gelişmeler gerçekten hepimize çok çok memnun ediyor. Allah devletimizden razı olsun” diye konuştu.

O okuyamadı. O iş bulamadı. O ulaşamadı. O erişemedi

AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise konuşmasının başında herkesin bu konuda kendisine özel bir hikayesi olduğunu söyleyerek, Ak Parti hükümetleri döneminde engellilere yönelik yapılan çalışmaları anlattı. Yapılan iyileştirmelerin Avrupa’daki devletler tarafından verilen hizmetlerin üzerinde olduğunu vurgulayan Çalık, İŞKUR’un kurumlarında engelli istihdamı zorunluluğu olduğunu da vurgulayarak, Ak Parti Hükümetleri dönemindeki çalışmaları da özetle şu şekilde dile getirdi. “Bugün de dönüp baktığımızda Türkiye tarihinde daha hiç olmayan ilk kez 2007 yılında başlayan evde bakımın bakımlarımız var. 521 bin kişiye evde bakıyoruz. Bakım ücreti olarak verdiğimiz rakam 8.2 katrilyon. Türkiye Cumhuriyeti demokratik laik sosyal bir hukuk devletidir. Bu kavramların hepsinin içerisinde anlamlı bir şekilde doldurmanız gerekir. İşte sosyal devlet anlayışı ile özel gereksinimi olan bireylerin izin her türlü ihtiyacını karşılamak üzere çok önemli 2005’ten itibaren anayasada düzenlemeler yaptık ve bugün geldiğimiz nokta Avrupa ülkelerinin çok daha ötesinde farkındalık yaratan hizmetlere imza attık. Engelli aylıklarından evde bakım ücretleri, eğitime erişme, kadar ulaşıma kadar birçok alanda yapmış olduğumuz hizmetler vatandaşlarımız için vazgeçilmezdir.  Malatya da farklılıklar var. Otistik çocuklarımızın okullarına gittiğimizde oradaki evlatlarımızın bana müzik dinletisi yapıldığında okuldan çıkarken mutlaka buraya yeni bir okul yaptırmamız gerekiyor düşüncesiyle çıktım.  Son rakamlarla yaklaşık 20 trilyona mal olan otistik çocuklara okulumuzu Malatya’mıza kazandırdık. Bölgemize tek.  Görme engelliler Okulumuz yine tek. Bunlar için Malatya’mızdaki görme engelliler okulu Türkiye’de ender okullardan biridir.”

Programa Vali Yardımcısı Sinem Güher Büyüknalçacı, Ak Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Recep Bentli, İŞKUR İl Müdürü Vahap Toman, Proje Koordinatörü Hasan Toman, Malatya TSO Başkan Vekili Celal Abbas Karaduman Battalgazi ve Yeşilyurt Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürleri, Resmi ve özel okullarda görev yapan özel eğitim öğretmenleri ile Rehber öğretmenler katıldı.

Çalıştay Açılış Panelinde Konuşmacı Olarak İnönü Üniversitesinden Doç. Dr. Nihat Akbıyık, DR.Arzu Tanrıverdi, Dr.Aslıhan Kayık Aydınalp Malatya TSO Başkan Vekili Celal Abbas Karaduman katıldı. Panel sonunda katılımcılara günün anısına plaket takdimi yapıldı.

A.Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber