• DOLAR
  5,6592
  % 0,77
 • EURO
  6,3832
  % 0,58
 • ALTIN
  259,3534
  % -0,67
 • BIST
  101.849
  % 0,28

Enflasyondaki Yükselisin Nedeni?

Merkez Bankasi, enflasyonda Eylül ayinda yasanan yükselisin nedenlerini açikladi

Enflasyondaki Yükselisin Nedeni?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasi (TCMB), Eylül 2015 'Aylik Fiyat Gelismeleri Raporu'nu açikladi. Buna göre; Türk lirasindaki deger kayiplarinin temel mal fiyatlarinda belirgin olarak hissedildigi bir dönem oldugunu belirten TCMB, Eylül ayinda tüketici fiyatlari yüzde 0,89 oraninda yükseldi ve yillik enflasyon 0,81 puan artarak yüzde 7,95 oldugu kaydedildi. Bu dönemde Özel Kapsamli TÜFE Göstergeleri (ÖKTG)-H ve ÖKTG-I endekslerinin yillik artis oranlari sirasi ile 0,43 ve 0,57 puan artarak yüzde 8,26 ve 8,23'e yükseldi. Alt gruplarin yillik tüketici enflasyonuna katkilari incelendiginde, Eylül ayinda katkisi yatay seyreden hizmet grubu hariç tüm alt grup katkilarinin arttigi gözlendi. Alt gruplar arasinda en belirgin katki artisi sirasi ile 0,35 ve 0,24 puan ile temel mallar ve gida gruplarindan kaynaklandi.

Mevsimsellikten arindirilmis verilerle üç aylik ortalamalara göre incelendiginde, çekirdek enflasyon göstergelerinin ana egilimlerinde bu dönemde yukari yönlü bir hareket gözlendi. Bu görünümde, Türk lirasindaki birikimli deger kaybinin yansimalariyla ana egiliminde bozulma gözlenen temel mal grubu belirleyici oldu. Hizmet grubunun ana egilimi ise yataya yakin seyrederek yüksek seviyesini korudu.

PETROLDEKI ARTIS ETKILEDI

Eylül ayinda hizmet fiyatlari yüzde 0,79 oraninda artti, grup yillik enflasyonu 0,11 puan azalarak yüzde 8,54'e düstü. Bu dönemde yillik enflasyon, haberlesme ve diger hizmetlerde yükselirken kira grubunda yatay bir seyir izledi, buna karsilik ulastirma ve lokanta otellerde geriledi. Petrol fiyatlarinin gelmis oldugu düsük seviyelere bagli olarak ulastirma hizmetleri yillik enflasyonundaki yavaslama egilimi sürdü. Lokanta otel grubundaki yüksek oranli fiyat artislari bir önceki aya kiyasla hiz kesmekle birlikte devam etti.

Temel mal grubu yillik enflasyonu Eylül ayinda 1,37 puanlik artisla yüzde 7,94'e yükseldi. Bu dönemde yillik enflasyon, giyim grubunda gerilerken kalan gruplarda artti. Türk lirasindaki deger kaybinin birikimli etkilerine bagli olarak dayanikli mal grubu fiyatlari aylik bazda yüzde 2,68 oraninda artti. Dayanikli mal grubunda otomobil ile beyaz esya fiyatlarinda sirasiyla yüzde 3,94 ve 4,28 ile belirgin oranlarda artis gözlendi. Giyim ve dayanikli disi temel mallar grubunda ise fiyatlar aylik bazda hizli bir artis kaydetmis ve grup yillik enflasyonu yüzde 7,78'e yükseldi. Giyim grubu fiyatlarinda sezon indirimleri geçen dönemlere kiyasla yüksek oldu ve yillik enflasyon yüzde 4,31'e geriledi. Sonuç olarak Eylül ayi, Türk lirasindaki deger kayiplarinin temel mal fiyatlarinda belirgin olarak hissedildigi bir dönem oldu.

Enerji fiyatlari Eylül ayinda yüzde 0,53 oraninda artti. Bu gelismede, Türk lirasindaki deger kaybina bagli olarak yüzde 0,92 oraninda yükselen akaryakit fiyatlari belirleyici oldu. Haziran ayindan bu yana gerilemekte olan yillik enerji enflasyonu bu dönemde yaklasik 0,7 puanlik artisla yüzde 1,95 oranina yükseldi. Eylül ayinda gida ve alkolsüz içecekler grubunda yillik enflasyon 1,02 puan artisla yüzde 10,73 oldu. Bu gelismede islenmemis gida fiyatlari etkili olurken islenmis gida grubu yillik enflasyonundaki yavaslama egilimi sürdü. Bu dönemde islenmemis gida grubu yillik enflasyonu 2,40 puan artisla yüzde 13,23'e yükseldi. Bu gelismede basta meyve olmak üzere taze meyve ve sebze fiyatlarinin etkisi hissedildi. Uzun bir süredir yükselis egiliminde olan kirmizi et fiyatlari alinan tedbirlerin de etkisi ile Eylül ayinda yataya yakin bir seyir izledi Islenmis gida fiyatlari ise son iki aya kiyasla daha düsük bir oranda artti. Bu dönemde, gida ve yemek hizmetleri grubunun yillik enflasyonu yüzde 11,56'ya, gida ve yemek hizmetleri hariç tüketici enflasyonu ise 0,84 puan artisla yüzde 6,36'ya yükseldi.

YI-ÜFE

Yurt içi üretici fiyatlari Eylül ayinda yüzde 1,53 oraninda artti, yillik enflasyon yüzde 6,92'ye yükseldi. Bu dönemde Türk lirasindaki deger kaybina bagli olarak imalat sanayi fiyatlarinda artis gözlendi. Yillik enflasyon imalat sanayi fiyatlarinda yüzde 7,34'e, petrol ve ana metal hariç imalat sanayisinde ise yüzde 9,24'e yükseldi. Ana sanayi gruplarina göre incelendiginde, Eylül ayinda dayaniksiz tüketim mallari hariç tüm alt gruplarda belirgin fiyat artislari gözlendi. Dayanikli tüketim mallari fiyatlarindaki aylik yüzde 2,95'lik artista mücevherat ve ev aletleri imalati fiyatlari belirleyici oldu. Ara mali imalati fiyatlari aylik bazda yüzde 1,98 oraninda artarken Türk lirasindaki deger kaybinin etkisi grup genelinde hissedildi. Sermaye mali imalatindaki yüzde 2,57 oranindaki aylik fiyat artisinda ise motorlu kara tasitlari ve 'diger özel amaçli makine' fiyatlari ön plana çikti. Sonuç olarak, Eylül ayinda tüketici enflasyonu üzerinde maliyet yönlü baskilar belirginlesti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber