• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,05
 • BIST
  1,1843

Enerji Kimlik Belgesi  Zorunlu Oldu

Enerjiyi verimli kullanma, yakıt giderlerini azaltma ve aile bütçelerine katkı sunma amacıyla hayata geçirilen enerji verimliliği kanununa göre binalarda Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alınması zorunlu hale getirildi. Fiyatı daire başına 50-150 TL arası değişen EKB’de süre bu yılın sonunda bitiyor. Bundan böyle Enerji kimlik belgesi olmayan binaların alımı, satımı ve kiralaması yapılamayacak

Enerji Kimlik Belgesi  Zorunlu Oldu

Enerjiyi verimli kullanma, yakıt giderlerini azaltma ve aile bütçelerine katkı sunma amacıyla hayata geçirilen enerji verimliliği kanununa göre binalarda Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alınması zorunlu hale getirildi. Fiyatı daire başına 50-150 TL arası değişen EKB’de süre bu yılın sonunda bitiyor. Bundan böyle Enerji kimlik belgesi olmayan binaların alımı, satımı ve kiralaması yapılamayacak

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklama yapan İnönü Üniversitesi İnşaat Bölümü Teknik Programlar Öğretim Görevlisi ve TMMOB Malatya İnşaat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Vehbi Aluçlu, son günlerde kamuoyunun gündeminde olan Enerji Kimlik Belgesi (EKB) ile ilgili açıklamada bulunarak vatandaşları bu konuda bilgilendirdi. Aluçlu, açıklamasında “Bilindiği gibi 2627 sayılı enerji verimliliği kanuna göre 01 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik gereği artık tüm binaların enerji kimlik belgesine sahip olması gerekmektedir. Bundan böyle Enerji kimlik belgesi olmayan binalar alım, satım ve kiralama yapamayacaklar.” ifadelerine yer verdi.

BAZI BİNALAR KAPSAM DIŞI BIRAKILDI

Enerji Kimlik Belgesi Nedir? Nerden Alınır? gibi soruları da cevaplayan Aluçlu; “2627 sayılı enerji verimliliği kanuna göre 01.01.2011 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik gereği artık tüm binaların enerji kimlik belgesine sahip olması gerekmektedir. EKB binaların enerji performansı hesaplamalarını ve binaların enerji performansı sınıfını gösteren belgedir. Artık binalarında bir kimliği olması zorunludur. 2627 sayılı kanuna göre, Sanayi tesislerinin üretim faaliyetlerinin yürütüldüğü binalar. Kullanım süresi 2 yıldan az olan binalar. Kullanım alanı 50 m2 nin altında olan binalar. Seralar, atölyeler. Münferit olarak inşa edilen, ısıtılmasına ve soğutulmasına gerek duyulmayan depo, cephanelik, ardiye, ahır, ağıl gibi binalar. Türk silahlı kuvvetleri, milli savunma bakanlığı ve bağlı kuruluşları, mit müsteşarlığı binaları. Mücavir alan dışındaki toplam inşaat alanı 1.000 m2 den az olan binalar. Kapsam dışında kalan binalardır” dedi.

ISI YALITIMI OLMAYAN BİNALAR SINIFTA KALACAK

Bu özellikleri taşımayan tüm binaların ise EKB alması gerektiğinin altını çizen Aluçlu açıklamasını şu şekilde sürdürdü. “Yukarıda belirtildiği üzere Kapsam dışında kalan bütün binalar EKB belgesi almak zorundadır. Bu kimlikte en az C sınıfı olması gerekmektedir. C sınıfının altındaki binalar sınıfta kalmıştır. Yani iyileştirmeler yapmak zorunlu olacaktır. Bu iyileştirmelerin en başında gelen yalıtım olmaktadır. Yalıtım çok önemli bir enerji verimliliği sağlamaktadır. Binalara yapılan mantolama sistemi ile iyileştirme yapılabilir. Yalıtım yapılırsa C sınıfına ulaşılabilmektedir. Yalıtım yapılan binaların yakıttaki tasarruf miktarı %40-50 civarına kadar çıkmaktadır. Yapılan ısı yalıtım sistemi maliyeti yaklaşık 2-3 yılda kendini amorti etmektedir. Isı yalıtımı standartlara uygun olarak yapılmalıdır. Mantolama sistemi ile binamızı kışın soğuktan yazın sıcaktan koruması, aynı zamanda hava kirliliğinin de önüne geçmesi söz konusudur.

BELGE 10 YIL SÜRE İLE GEÇERLİ OLACAK

Türkiye’de toplam 9 milyon bina var bunlardan ancak 936 bin 726 bina EKB belgesi almış durumdadır. Yaklaşık 8 milyon binanın EKB si yoktur. Bu konuda yenilenebilir enerji genel müdürlüğünden (YEGM) lisans almış yetkili enerji verimliliği ve danışmanlık (EVD) şirketleri tarafından EKB verilmektedir. EKB belgesi alınırken dikkat edilmesi gereken şirketin yetki belgesinin olması ve kontrol edilmesi gerekmektedir. Konutlarda EKB daire başına 50-150 TL arası değişebilmektedir. A dan G ye kadar sınıflandırma mevcuttur. EKB belgesi alındıktan sonra 10 yıl süre ile geçerli olmaktadır. EKB A sınıfı belgesi olan binalar konut kredisi kullanırken %90 mertebesinde kredi kullanabilir. B sınıfı %85 C sınıfı ise %65 konut kredisi kullanabiliyor. A sınıfında emlak vergisinde ve doğal gaz birim fiyatında indirim beklenmektedir.

A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber