• DOLAR
  6,8223
  %0,16
 • EURO
  7,5691
  %0,29
 • ALTIN
  379,35
  %0,80
 • BIST
  8,4542
  %0,71
Tahir Sağır
Tahir Sağır
tahir.sagir@malatyasonsoz.com.tr
EN SEVDİĞİNİZ GİDİNCE
 • 0
 • 870
 • 06 Eylül 2018 Perşembe
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Bu dünya imtihan dünyasıdır.  Dünyaya gelirken başlar imtihanımız,  dünyadan ayrılana kadar sürer.  Yaşadığımız her sıkıntı,  çektiğimiz her acı bizi olgunlaştırır,  hayata bakış açımızı değiştirir.  Kimi zaman olumlu şeyler yaşar mutlu oluruz,  kimi zaman sıkıntılar yaşar hüzünleniriz,  geceleri dost eder uykuyu unuturuz.
Ancak bütün bu yaşananların ortak noktası hepsini geride bırakarak hayatımıza devam ediyor olmamızdır.  Mutluluklar,  hüzünler, sıkıntılar,  neşeler hepsi birer dün olur ve yarına anı olarak kalır.
İnsanoğlu yaşarken sıklıkla iletişim kurduğu,  mesafeli iletişim kurduğu bir de hiç iletişim kurmadığı kişilerle aynı mekanı,  aynı zamanı paylaşır.  Bazı insanlar özeldir.
Bizim için bazı insanları özel yapan şey,bazen kan bağı,  bazen candan muhabbet,  bazen sempati ya da hayranlıktır.
Severiz hem de fazlasıyla.
Severiz bazı insanları kendimizi sevdiğimiz kadar. Kendimize olan sevgimizi küçümsemeyin.  Bir insanın kendisi kadar sevdiği kişi özelidir.
Bu özel insana bağlıdır insan.  Onu görmek mutlu eder,  onunla birlikte geçirdiğin her vakit değerlidir.  Onun hüznü senin hüznün olur. Onun gözyaşı sanki senin gözünden dökülür.  Çektiği elemler senin yüreğini sızlatır.
Bu özel insan bazen hayatından gider.  İmtihanın en zorudur işte bu.
Bazen ayrılık olur.  Başka bir diyarın yolcusu olur sevilen.  Bazense ömür defteri kapanır ve bu dünyadan çekip gider en sevilen …
Önce inanamazsınız.  İnanmak istemezsiniz.  En sevdiğinizin bir daha nefes alamayacak olması size ağır gelir.  Kabullenme süreci en zor olan evredir.  Bu yürek yakan ayrılığın ilk günleri en zorlu günlerdir.  Geçmek bilmez saatler,  yüreğiniz sızlar,  kalbiniz kanar.
Mahzunsunuzdur artık,  insanların gülmesi,  eğlenmesi sizi öyle şaşırtır ki.  Nasıl gülüyor bu insanlar,  nasıl mutlu olabiliyorlar dersiniz,  yüreğinizde ki büyük eleme herkesin ortak olması gerektiğini düşünürsünüz.  Herkesin sizin gibi hissetmesi gerektiğine inanırsınız bu süreçte.
Oysa insanlar için hayat sıradandır bu anlarda,  imtihan sırası sizdedir.  En ağır imtihanı yaşayan sizsinizdir.
Aradan biraz zaman geçer ve kabullenirsiniz artık en sevdiğinizin toprağın altında olmasını.
Sık sık mezarlığa gider kabrinde onunla dertleşirsiniz,  ona dair anıları hatırlar,  fotoğraflara bakar,  Allaha yalvarır ve  teselli bulursunuz.  Bilirsiniz artık gidenin geri gelmeyeceğini.  Artık giden gelmeyecektir ama siz gidecek olmanın verdiği gerçeklikle biraz olsa da ferahlamışsınızdır.
Bu evrede artık aralıklarla ağlarsınız,  kalbiniz zaman zaman sızlar.  Sizde artık gülmeye,  eğlenmeye başlamış ve hayatın akışına kendinizi kaptırmışsınızdır.  Elbette bir eksiklik vardır.  Bu eksikliği hep hissedeceksinizdir ama eskisi gibi değildir.  Yaranız artık kabuk bağlamıştır.  Bazen kaşıyıp kanatırsınız ancak o ilk günkü acı yoktur.
” İnsanın sevdiğini kaybetmesi dişini kaybetmesine benzer acısını o an hisseder,  yokluğunu bir ömür boyu ”
Kim tarafından söylendiğini bilmediğim bu cümle hayatımda okuduğum en mükemmel tespitlerden biridir.  Sevdiğinizi kaybettiğiniz günün verdiği acı şükür ki bir ömür sürmüyor,  Allah’ ın merhameti ile bu acı hafifliyor,  bu elem eğer tüm yaşamınız boyunca sürecek olsaydı,  kalbiniz bu ağır yükü taşıyamaz,  bedeniniz bu ağırlığın altında ezilirdi.
Sevdiğinizi kaybetmek yaşadığınız imtihanlar içinde en ağır olanlardan biridir,  bu ağır imtihanı yaşarken size en büyük tavsiyem içinize kapanmayın,  insanlardan kendinizi soyutlamayın,  inançlarınıza daha sıkı sarılın,  depresyona girmeyin aksi takdirde psikolojiniz ciddi hasar görür ve sosyal hayatınızı olumsuz etkileyecek bir durumla karşı karşıya kalırsınız.
” Biz Allahdan geldik ve yine ona döneceğiz ” inancına sahibiz. Sevdiklerimiz belki bizden önce Allah’ a kavuşacak, belki bizden sonra ama mutlaka hepimizin gideceği yer dönüş yeri orasıdır.  Bu ayetin ferahlığına sığının.
Allah mahzun gönülleri sever.
Selam ve dua ile…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber