• DOLAR
  6,0802
  % -0,27
 • EURO
  6,8436
  % 0,15
 • ALTIN
  251,2445
  % -0,13
 • BIST
  86.072
  % 1,74

En Önemli Misyonumuz Eğitim

Türk Kızılay’ı olarak sadece yardım faaliyetleri yürütmediklerini aynı zamanda eğitim faaliyetlerine de büyük önem verdiklerini, kendilerine yükledikleri misyonun eğitim üzerine olduğunu vurgulayan Yalçın, “Eğitimin geleceğin Türkiye’sinde bir kenti nereye taşıyabileceğini bilmemizden ötürü kendimize yüklendiğimiz en önemli misyon; genç dimağların eğitim ile hayatlarını şekillendirmek…Devleti yönetmeye talip olacak kadroları şekillendirecek gençlerimize şimdiden Türk Kızılayı’nın dokunuşu ile onların yüreklerinde bir yere sahip olabilmek…” dedi. Türk Kızılay’ı Malatya Şube Başkanı Umut Yalçın’la yaptıkları çalışmaları, Lojistik Merkez projesinde hangi aşamada olduklarını, Kurban Bayramında yaptıkları çalışmaları ve daha fazlasını konuştuk

En Önemli Misyonumuz Eğitim

Malatya olarak Türkiye’de Kızılay şubeleri arasında kendinizi nerede görüyorsunuz?

Türk Kızılay’ının Türkiye çapında hali hazırda 200’e yakın şubesi bulunmaktadır. Son yıllarda yapmış olduğu çalışmalarla Malatya Şube Başkanlığı Türkiye’de hatırı sayılır bir yere gelmiş bulunmaktayız. Buna değerli Malatya halkının ve bilhassa İstanbul’da yaşayan Malatyalı iş adamlarının desteği sayesinde ulaşmış olan Türk Kızılayı Malatya Şube Başkanlığı birçok önemli projeye de imza atmış bulunmaktadır. Halen kente değer katacak birçok proje içinde çalışmalarını devam ettiren Malatya Şube Başkanlığı olarak kente değer katabilecek her türlü adımı Malatyalılarla birlikte atmaya da devam etmekteyiz. 2013 yılında kendi gelirleri dışında ancak yıllık 7 bin TL yardım toplayabilen bir şubeden yılda 2000’den fazla öğrenciye burs verebilen, üniversitede öğrencilere ücretsiz giyinme imkânı sunan bir giyim mağazası işleten, anaokulu inşa eden, özel eğitim sınıfları tefriş eden, 4 bin civarında ilköğretim öğrencisine okuma setleri ve kırtasiye ile dolu okul çantaları hediye edebilen, Ortadoğu ve Afrika’daki her sıkıntıda Malatyalının tırlarla yüklü iyilik paketlerini ulaştırabilen, aş evi kurmak için çalışma başlatan, kentin önemli problemlerinden birisi olan Vagon Fabrikası alanına yatırım getirmek adına çalışmalarına devam edecek özgüvene sahip bir şube haline gelmiş bulunmaktayız.

Kurumsal olarak nasıl bir misyon yüklendiniz, bunun için ne yapıyorsunuz?

Türk Kızılayı ekibi olarak kendimize yüklendiğimiz misyonumuz kesinlikle; eğitim üzerinedir. Eğitimin geleceğin Türkiye’sinde bir kenti nereye taşıyabileceğini bilmemizden ötürü Malatya Kızılay Şube Başkanlığı olarak kendimize yüklendiğimiz en önemli misyon; genç dimağların eğitim ile hayatlarını şekillendirmek, anaokulundan üniversiteyi bitirene kadar maddi ve manevi desteklerimizi sunarak ilerleyen yıllarda Türkiye’yi yönetecek kadrolarda başarılı Malatyalı gençlerimize o bilgi ve birikimi kazandırmaktır. Devlet’i yönetmeye talip olacak kadroları şekillendirecek gençlerimize şimdiden Türk Kızılayı’nın dokunuşu ile onların yüreklerinde bir yere sahip olabilmek de bu çabamızın bir sonucu olarak meyvesini verecektir. Bu kapsamda Malatya Şube Başkanlığı olarak; Okumayı Seninle Öğrendim Projesi, Yeter ki Sen Oku Projesi, Anaokullarından başlayan Kızılaycılık eğitimleri,  İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ile birlikte ilk yardım eğitim seminerleri ile bilgilendirme çalışmaları, İlk Öğretim Okullarında Özel Eğitim Sınıfı açılması,  7 derslikli bir Anaokulu inşası, her kan bağışına karşılık bir fidan dikeceğimiz ormanların oluşturulması için ilköğretim öğrencileri ile Bir Kan Bir Fidan ormanlarını minik Kızılaycılarla birlikte oluşturulması. İnönü Üniversitesi bünyesinde kurulan ve üniversiteli öğrencilerimize herhangi bir ayrım yapmadan sıfır kıyafetlerle giyinebilme imkânı sunan Genç Butik mağazasıı. Bilsam ile birlikte 2017 yılında başlatılan ve 5 yıl sürdürülmesi planlanan “Kurtuba Akademi Geleceğe Yatırım Projesi” ile 50 farklı alanda açılacak atölye çalışmalarına 1000 kadar gencimizin kaydının alınması, yazarlık potansiyeline sahip 60 gencimize yazarlık eğitimi vermek, Yabancı Dil Kursu ile dil öğrenme konusunda istekli ve yetenekli gençler İngilizce ve Arapça dillerinden birinde olmak üzere eğitim vermek gibi faaliyetlerle şehirde ilk kez sivil toplum kuruluşları ortaklığıyla sistematik bir gençlik gelişim programı başlatmış olmanın yanı sıra. birlikte çalışma, ekip ruhu ve uzun vadeli planlamaların önemi ortaya koyarak geleceğin temsil gücü yüksek nitelikli meslek insanı, yönetici ve girişimcilerini yetiştirilmesine katkı sağmak amacıyla lider karakterli, başarılı ve yetenekli gençlerin köken, mezhep, düşünce, yaşam tarzı gibi ayrımlar yapmadan akademik, nakdi, ayni ya da manevi olarak desteklenmesine ilişkin projemiz. İlköğretimden Üniversiteye kadar her yıl yılda 2000 den fazla öğrenciye burs imkânı sunduğumuz karşılıksız burs projemiz, bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz ve halende devam ettirdiğimiz eğitime destek anlamındaki projelerimizdir. Bunlarla birlikte hayata geçirmek istediğimiz projelerden bir tanesi; üniversite kampüsünde kurmayı planladığımız aş evi ile alanında başarılı olan üniversiteli 500’e yakın genç kardeşimizin ve yine 500 civarında hasta konukevinde kalan hasta yakınının ve Malatya’da ihtiyaç sahibi olan 4000 kişinin yani toplamda 5.000 kişinin günlük en az iki öğün sağlıklı olarak beslenebilmelerini sağlamaktır.

Vagon fabrikasına kurulması planlanan lojistik merkezi projesi ile  ilgili son durum nedir.

2014 yılında Malatya’da Bölge Kan Merkezi açılışı yapılırken şubenin hedefi 10 dönüm kadar bir alana bir lojistik depo ve afet merkezini inşa ederek Malatya’ya kazandırmak iken son dönemde Dünya’nın en büyük Afet Barınma Sistemleri Fabrikasını Malatya ilinde kurma konusu gündeme gelmiştir.  Son yıllarda Türk Kızılayı sadece Türkiye’de değil bildiğiniz üzere tüm Dünya’da da baş aktörlerden birisi olma yolunda ilerlemektedir.  Büyüyen Kızılay’ın faaliyetlerinin artması ile taleplerinin de kat kat büyümesi gayet olağan bir durumdur.  Bildiğiniz üzere Türk Kızılayı Genel Başkanlığının yanında artık Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu Avrupa Başkanlığı görevi ve ayrıca Federasyon Genel Başkan Yardımcılığı görevi ile de artık Ulusararası düzeyde dünyada söz sahibi olduk. Bu durumda artık Türk Kızılayı faaliyetlerini planlarken yerel anlamda sadece kendi ülkesi için de plan ve programlar yapamayız. Bu anlamda tüm Dünya’da ihtiyaçları karşılayacak Afet Barınma Sistemleri Fabrikasını faaliyete geçirmek Türk Kızılayı’nın her alanda söz sahibi olmasını sağlayacaktır.  Yapılan araştırmalar neticesinde Malatya ilinde Vagon fabrikası olarak planlanan ancak faaliyete hiç geçmeyen alanın demiryolu, havayolu, karayolu ulaşımında merkez bir noktada olması, yine son dönemde felaketlerin merkezi haline gelen Ortadoğu’ya güvenlik anlamında en güvenli mesafede, müdahale anlamında da en yakın mesafede olan alanın fabrikamız için en uygun alan olduğuna karar verdik. Bu sebeple de çalışmalarımızı başlattık. Hedefimiz Türkiye’ye önce milli bir afet ve barınma sistemleri kapasitesi kazandırmak, istihdam seferberliğine katkıda bulunmak. Ayrıca BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Göç Örgütü, Kızılhaç ve insani yardım örgütleri gibi kuruluşlara, dünyanın farklı bölgelerine çözüm sağlayabilecek bir afet barınma sistemleri üretim kapasitesi kurabilmektir. Bu çalışmamız tamamlandığında bu fabrikada üretilen ürünlerin ihraç edilmesi sonrasında şehirde en önemli girdi sağlayan Malatya kayısısı dışında 2. bir ürünle şehrin ihracat kapasitesini artıracağız. Ayrıca bu planlanan tesisler ile bin 500 e yakın insanıma doğrudan iş imkânı sunulacağı da düşünüldüğünde kente sunacağı katma değeri izah etmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Bunun yanı sıra fabrikamız şehirde yan sanayin de oluşumuna katkı sunacak olup dolaylı olarak da 10 binden fazla insanın bütçesine katkı sunacağını hesaplamış bulunmaktayız. Şu an halihazırda Özelleştirme idaresi tarafından yapılan ihale sonucunda her ne kadar ihale lehimize sonuçlansa da bildiğiniz üzere sistem değişikliği sebebi ile prosedürlerin uzamasından ve değişmesinden ötürü ihalenin onaylanmasını ve Kızılay’a yer teslimini bekliyoruz.

Yapımı devam eden anaokulu projeniz hangi aşamada?

Türk Kızılay İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım’ın projesi olan 81 ilde 81 Anaokulu Projesi kapsamında yapımı planlanan ilk anaokullarından bir tanesi de Malatya ilinde pilot olarak başlamış durumdadır. TBMM Başkanımız Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım’ın himayesinde Türk Kızılay İstanbul Şubesince hayata geçirilen proje kapsamında eğitimi kendisine şiar edinen şubemiz pilot illerden birisi olarak seçildi ve inşaat çalışmaları son sürat devam ediyor. Bu eğitim öğretim yılında inşallah açılışı birlikte gerçekleştireceğiz. 81 ilde 8 Anaokulu yaparak Türk Kızılayı’na has bir konsept ile inşa edilen Anaokulları ile minik kardeşlerimizin eğitimine bir nebze katkı sunmak amacındayız.

Kurban bayramına sayılı günler kaldı, Türk Kızılay’ının kurban bağışları noktasında son durum nedir?

Her yıl “Kurban Bereketi Yıl Boyunca Sürsün” sloganıyla kurban bağışı kampanyamız artık Türkiye’nin en önemli kurban bağış kampanyalarından birisidir. Ancak bizim kampanyamız sonucunda yaptığımız çalışma da tüm dünyada sadece Türk Kızılayı tarafından uygulanan ve fire vermenin önüne geçen kurban etlerinden de en verimli şekilde yararlanmayı sağlayan modeldir. Kurban bağışı sonucunda elde edilen etleri, kesimi gerçekleştiren Et ve Süt Kurumu’nun modern tesislerinde 800 gramlık konserveler haline getirmekteyiz. Kurban etlerini üç gün içinde dağıtmak yerine kuşbaşı ve kıyma kavurması yapıp, konserveledikten sonra raf ömrünü 18 aya çıkararak yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine kurban eti ulaştırıyoruz. ‘Kurban bereketi yıl boyu sürsün’ sloganını bu nedenle kullanıyoruz.  Kızılay’ın “Kurban’da Kızılay Modeli” sayesinde hayırseverler Kurban ibadetlerini, amacına ve kuralına uygun olarak yerine getirebilecek. Bu çağdaş model sayesinde özenle seçilen kurbanlıklar, Et ve Süt Kurumu veterinerleri tarafından seçilerek Kurum’un modern kombinalarında vekâlet sahiplerinin isimleri okunarak, Kurban Bayramı’nın ilk üç günü kesilecek. İslami şartlara uygun şekilde gerçekleştirilecek kesimlere din görevlileri, veterinerler ve noter de eşlik etmektedir. Her yıl yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere kurban hisselerini Kızılay’a veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanımız Binali Yıldırım, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat gibi büyüklerimizin de kurban vekaletini Kızılay’a vermesi bizler için mutluluk vericidir. Aynı zamanda kente önderlik eden İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Dr. Ali Beytur, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şevket Keskin, Malatya ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın, Mim-Der Başkanımız Mustafa Kırteke gibi isimlerin bağışları ile faaliyetlerimize hız kazandırdık. Bu yıl sadece şubeden direk 200’den fazla kurban bağışını almayı hedefliyoruz. Bununla birlikte gerek www.kizilay.org.tr gerekse 168’i arayarak da kurban bağışında bulunulabilmektedir. Aynı zamanda şubemizde ve Eski Belediye meydanında Kızılay ekiplerimizde kurban bağışları alınmaya devam etmektedir.

 

>>Rahime Gül Erbaş’ın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. Güzel işler yapıyorsunuz emeğinize sağlık. Bu binaya bi tuğla da siz koydunuz. Is yapani taşlamaya hazır insan çok ama emeği bilen de çok. Keşke herkes sizin gibi olsa. Kızılay sağlamsa sebebi emekleriniz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber