• DOLAR
  6,0802
  % -0,27
 • EURO
  6,8436
  % 0,15
 • ALTIN
  251,2445
  % -0,13
 • BIST
  86.072
  % 1,74

En Fazla Kitabı İÜ İlahiyat Fakültesi Yayınladı

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ülke genelinde bulunan 105 fakülte arasında en çok yayın çıkaran fakülte oldu. 60 öğretim elemanıyla eğitim veren fakültede 2018 yılı içinde 110 kitap yayınlandı. Fakülte ayrıca YÖK’ün öğrenci yerleştirme sıralamasında da 11’inci sırada yer almasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor

En Fazla Kitabı İÜ İlahiyat Fakültesi Yayınladı

Üniversitelerin yaptığı çalışmaların değerlendirildiği yönetmeliğe göre İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 2018 yılı içerisinde İlahiyat fakülteleri arasında en fazla kitap yayınlayan fakülte oldu. Biz de bu durumu İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman ile konuştuk. Fakülte hakkında kısaca bilgi veren Karaman şunları dile getirdi: “ İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi rektörlüğe bağlı fakülteden biridir.  İlahiyat fakültemiz 1993 yılında daire neden kurulmuştur, daha sonra 2000′ li yıllarda Kampüse geldi. Kampüste de bir süre öğrenci alamadı. 2008 yılından itibaren tekrar öğrenci almaya başladı. İçinde bulunduğumuz bu bina 2012 yılında Malatya girişim grubu tarafından yapılmıştır teslim edilmiş bir bina.  İnönü üniversitesi İlahiyat fakültesinin Türkiye’nin iyi fakültelerinden birisi olduğunu söyleyebilirim.  Türkiye’de 105 İlahiyat Fakültesi bulunmakta.  YÖK’ün Üniversite öğrencilerini yerleştirmedeki puan sıralamasında biz 11’inci sıradayız.  Bu iyi bir başarı bizim hedefimiz 11 ile yetinmek istemiyoruz daha da öne gelmek istiyoruz.”

105 FAKÜLTE İÇİNDE BİRİNCİ SIRADA YER ALDI

105 İlahiyat Fakültesi içinde en fazla kitabı kendilerinin yayınladıklarını vurgulayan Karaman: “Üniversitelerin her yıl Bir performans yönetmeliği var ekonomik teşvik ile alakalı bir yönetmelik var. Bu çerçevede her yılsonunda fakültelerin, üniversitelerin yayınladığı eserler bir anlamda yaptığı çalışmalar değerlendiriliyor. Bu yapılan eser yayınlanmasında, proje hazırlanmasında İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türkiye’deki 105 fakülte içerisinde 1. sırada yer aldı.  Takvim yılı içerisinde ilahiyat Fakültesi sosyal alanda iyi yayın yapan bir fakülte. Şu anda bizim 50 civarında Akademisyenimiz ve araştırma görevlileri ile beraber 60 öğretim elemanıyız.  Şu anda bizim 110 civarında kitap yayınlanmış eserlerimiz var.  Ama bunların dışında bir kitapta bölüm olarak, dergi makalesi vs. ayrıca yayınlar var.  Ya da bizim fakültede değil de bir başka fakülte dergisinde basılmış yayınlar var. U yönüyle Malatya İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi özellikle Eser yayınında, proje yürütmede önemli bir yeri olduğunu ifade etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber